Φοβίες...

Εννοειται πως ξερω τι ειναι υποθερμια,αλλα και παλι,κακα τα ψεμματα βρε παιδια,τις ιδιες πιθανοτητες επιβιωσης εχεις αν ναυαγησεις καταχειμωνο στη μεση του Ατλαντικου με το να σου συμβει κατι κατακαλοκαιρο στα 3.000 ποδια; Παντως δεν ξερω γιατι,αλλα η εταιρια που μου εμπνεει περισσοτερη ασφαλεια,χωρις να εχω πεταξει ποτε με αυτην,ειναι η Thai.
 
mamis":x21ur59x said:
Οσο για το καραβι,ειλικρινα σας μιλαω οχι μονο δεν το φοβαμαι αλλα και 10 Μποφορ να εχει δεν καταλαβαινω τιποτα.Διοτι και κατι να γινει υπαρχουν σωσιβια και σωστικες λεμβοι κι απ΄την αλλη ειναι θαλασσα,δεν ειναι αερας,εχεις περιθωρια να αντιδρασεις και να σωσεις τη ζωη σου,εχεις τον ελεγχο.

Δεν ξέρω πώς είναι στα 10 beauforts αλλά και στα 7 ο ήχος που κάνει το κύμα όταν χτυπάει στη λαμαρίνα του πλοίου είναι αρκετά ανησυχητικός. νομίζεις ότι κάτι σπάει... δεν έχω ταξιδέψει με πάνω από 7 αλλά με αεροπλάνο έχω πετύχει και 9 (ATH-AXD πριν 3 χρόνια), δε λέω είχε αναταράξεις και ανησύχησα αλλά ουσιαστικά δεν φοβήθηκα ποτέ ότι κάτι θα γίνει (τότε ήταν με πτήση A3). Πριν από κανένα μήνα που ταξίδεψα AXD-ATH είχε περίπου 8, η πτήση ήταν με 734 της ΟΑ (το SX-BKG αν θυμάμαι καλά, το οποίο δεν είναι καθόλου "μπακατέλα" απ'όσο ξέρω) και από τον αέρα στο Δημόκριτο δυσκολεύτηκα να φτάσω και να ανέβω στο α/φ (είμαι και 62kg γμτ)! Αφού να φανταστείς το α/φ κουνιόταν αριστερά-δεξιά όσο ήταν σταθμευμένο! Λογικό, λοιπόν, όλοι σχεδόν οι επιβάτες να είναι κάπως ανήσυχοι. Παρόλα αυτά, και ενώ στην απογείωση ο captain έδωσε maximum thrust (εκκωφαντικός θόρυβος), το αεροσκάφος δεν κούνησε καθόλου σε όλη τη διάρκεια της πτήσης! Καθόλου λέμε! :shock:
 
mamis":3a4074jz said:
Εννοειται πως ξερω τι ειναι υποθερμια,αλλα και παλι,κακα τα ψεμματα βρε παιδια,τις ιδιες πιθανοτητες επιβιωσης εχεις αν ναυαγησεις καταχειμωνο στη μεση του Ατλαντικου

35 βαθμόύς Κελσίου και κάτω επιβραδύνονται οι νοητικές διαδικασίες
32 βαθμούς Κελσίου χάνεται η ικανότητα ανάπτυξης και ελαττώνονται τα εν τω βάθει τένοντια αντανακλαστικά (αν έχεις πλύνει πιάτα σε παγωμένο νερό θα καταλάβεις τι εννοώ)
28 βαθμούς Κελσίου επέρχεται κώμα
18 βαθμούς Κελσίου εχουμε ησοηλεκτική γραμμή δηλαδη ισχαιμία και ανακοπή
Οι παραπάνω θερμοκρασίες είναι θερμοκρασίες σώματος
Βρες τι θερμοκρασία έχει ο Ατλαντικός καταχείμωνο και κάνε την αντιστοιχία.
sorry για off topic :)
 
gioair":fqmi0u8u said:
Οι παραπάνω θερμοκρασίες είναι θερμοκρασίες σώματος
Βρες τι θερμοκρασία έχει ο Ατλαντικός καταχείμωνο και κάνε την αντιστοιχία.
sorry για off topic :)

O άνθρωπος είναι ετερόθερμο όν :!: ..που σημαίνει ότι δεν αποκτά τη θερμοκρασία του περιβάλλοντός του..τουλάχιστον αμέσως..ειδικά σε δύσκολες συνθήκες προσπαθεί να διατηρήσει τη θερμοκρασία του σταθερη για κάποιο διάστημα.. ;)

Οπότε και στον ωκεανό να πέσει είναι προτιμότερο παρα να πέσει σε καμια οροσειρά με χιόνια.
 
thanosp":wljqlca9 said:
O άνθρωπος είναι ετερόθερμο όν :!: ..που σημαίνει ότι δεν αποκτά τη θερμοκρασία του περιβάλλοντός του..τουλάχιστον αμέσως..ειδικά σε δύσκολες συνθήκες προσπαθεί να διατηρήσει τη θερμοκρασία του σταθερη για κάποιο διάστημα.. ;)

Οπότε και στον ωκεανό να πέσει είναι προτιμότερο παρα να πέσει σε καμια οροσειρά με χιόνια.

Δεν είναι ακριβώς όπως τα λες....... ;)
Το κέντρο της θερμορύθμισης αναλαμβλάνει την εξισορρόπιση της θερμοκρασίας αλλά σε απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας και όχι σε σταδιακές έχουμε το λεγόμενο shock με τεράστιες μεταβολές στη λειτουργία των ζωτικών οργάνων (εγκέφαλος-καρδιά) με δυσάρεστα αποτελέσματα
Επειδη όμως δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης ας μιλήσουμε με πμ
 
d|m|tr|s":m3karkmm said:
Πριν από κανένα μήνα που ταξίδεψα AXD-ATH είχε περίπου 8, η πτήση ήταν με 734 της ΟΑ (το SX-BKG αν θυμάμαι καλά, το οποίο δεν είναι καθόλου "μπακατέλα" απ'όσο ξέρω) και από τον αέρα στο Δημόκριτο δυσκολεύτηκα να φτάσω και να ανέβω στο α/φ (είμαι και 62kg γμτ)! Αφού να φανταστείς το α/φ κουνιόταν αριστερά-δεξιά όσο ήταν σταθμευμένο! Λογικό, λοιπόν, όλοι σχεδόν οι επιβάτες να είναι κάπως ανήσυχοι.


Αξιότιμε d|m|tr|s μου θύμησες παλiές καλές εποχές στο LGAT. Σίγουρα οι της ΟΑ θα το έχουν υπ'όψιν τους το περιστατικό με τον μίνι τυφώνα μια βραδυά του Νοέμβρη 2000, όταν μέσα σε 10' απο "Go" οι συνθήκες στο αεροδρόμιο πήγαν στο "Red".

Έπρεπε να δείς πώς πήγαινε το shuttle bus δεξιά και αριστερά. Το δέ 737 της ΟΑ, να ανεβοκατεβαίνει σαν παιχνιδάκι. Είναι η βραδυά που μετακινήθηκε ένα μικρό ερασιτεχνικό αεροσκάφος απο την θέση του, αν θυμάστε. Οι επιβάτες φυσικά πανικοβλημένοι, αλλά εγώ χαλαρά απολάμβανα το συμβάν. :stupid: :thx:

Μία απο τις τελευταίες μου νύχτες στην Ελλάδα και η συναρπαστικότερη μέχρι τότε. Μέχρι τα crosswind landings του 777 :D

Αυτά. Με εκτίμηση.
 
Πετοφοβία reloaded

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Νέος στο φόρουμ και γράφτηκα για να εκφράσω κάποιες απορίες-εμμονές.

Έψαξα να βρω κάποιο θέμα για την πετοφοβία στο σάιτ, αλλά δεν βρήκα.

Θα τα πω τα πράγματα περιληπτικά.

Γενικότερα στην ζωή μου δεν έχω πετάξει πολλές φορές.

2-3 όταν ήμουν πιτσιρικάς σε εσωτερικές πτήσεις Αθήνα-Αλεξανδρούπολη, 1 φορά στην 7ήμερη του Λυκείου, όταν πήγαμε Κύπρο το 1998 και μία φορά το 2004 όταν πήγα με την κοπέλα μου στην Μάλτα.

Δεν έχω κ πολύ μεγάλη σχέση δηλαδή μετα αεροπλάνα, αλλά γενικότερα δεν είχα πρόβλημα στις πτήσεις. Πηγαίνοντας Κύπρο πχ. ήμουν συνέχεια δεμένος στην θέση αλλά το γενικότερο κλίμα χαβαλέ στο αεροπλάνο με έκανε να ξεχνιέμαι (στον γυρισμό ήμουν τόσο κουρασμένος που δεν θυμάμαι τίποτα).

Για Μάλτα, όταν πηγαίναμε είχα κάποιες ανησυχίες, αλλά μετά στην πτήση χαλάρωσα (μέχρι που κοιμήθηκα και κανά τέταρτο!). Το ΜΕΓΑΛΟ δράμα ήταν στο γυρισμό.

Βλέπετε, όσο ήμουν στην Μάλτα, έγινε το ατύχημα της Helios στον Γραμματικό. Οι γονείς μου δεν μου είπαν τίποτα στο τηλέφωνο, αλλά το είδα μέσω Ίντερνετ (μη χάσω και την ενημέρωση εγώ, διακοπές ήμουν και σέρφαρα σε νετκαφέ). Διάβασα όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρεις και γενικότερα με έπιασε μία τέτοια φοβία, που άρχισα να ψάχνω πλοία για να γυρίσω από την Μάλτα. Με τα πολλά ανέβηκα στο αεροπλάνο του γυρισμού (με Air Malta πετάγαμε), αλλά σε ΟΛΗ την διαδρομή, έτρεμα. Αφού η κοπέλα μου τρόμαξε τόσο πολύ (είχα ασπρίσει κιόλας) που φοβήθηκε μην πάθω καμία καρδιά!! Φυσικά όλα καλά, ούτε αναταράξεις ούτε κάτι το ανησυχητικό. Όμως το μικρόβιο έμεινε.

Τώρα, μεθάυριο, πετάω για Μαδρίτη για να δω την ομάδα μου, τον Ολυμπιακό. Η εκδρομή έχει περάσει από χίλια κύματα, αλλά τελικά κλείστηκε ένα τσάρτερ με την Viking Airlines.

Από εκείνη τη στιγμή έχει αρχίσει το δράμα. Έχω αρχίσει να ψάχνω ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσον αφορά την συγκεκριμένη εταιρεία, ενώ ανακάλυψα ότι και ο τύπος αεροσκάφους που πετάμε (είναι MD-83) έχει αρκετά... ικανοποιητικό ιστορικό ατυχημάτων, ενώ έχει σταματήσει και να παράγεται από την Μπόινγκ! Μιλάμε έχω μάθει σε 4 μέρες τόσα πολλά που δεν φαντάζεστε!!

Ξέρω και για το ατύχημα στην Αλάσκα με MD, που κάτι λέει είχε πάθει ο... γρύλλος που έχει το αεροσκάφος (γρύλλο?) και έκανε κάθετη πτώση χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα.

Γενικότερα πάντως, και μόνο που σκέφτομαι ότι πετάω, τρέμω και ιδρώνω. Θέλω να πάω στον αγώνα αλλά έχω πει στον εαυτό μου ότι, αν φτάσω στο αεροδρόμιο (είμαι από Θεσσαλονίκη και πετάω από Αθήνα) και δω ότι τελικά δεν μπορώ να πάω, δεν θα μπω στο αεροπλάνο (η εκδρομή είναι δωρεάν από την πιστωτική του Ολυμπιακού και έτσι δεν θα χάσω λεφτά).

Δεν ξέρω τι περιμένω από σας, να με καθυσηχάσετε ή κάτι τέτοιο. Ίσως αν μου λέγατε περισσότερα για την Viking (ιδιωτική εταιρεία δεν την εμπιστεύομαι) ή κάτι για το αεροσκάφος. Ή έστω κανένα καλό χαπάκι να πάρω πριν ανέβω, μπας και πάω :)))))

Αυτά. Καλώς σας βρήκα ξανά....

Akis: Ένωσα τα θέμα σου με το υπάρχον ;)
 
Hello!! Καλως ηρθες!! εδω θα βρεις το θεμα που ψαχνεις https://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?t=4022


Διαβασα αυτα που λες και πιστευω οτι απλα πρεπει να χαλαρωσεις λιγο. Ατυχηματα συμβαινουν αλλα οσα εχουν συμβει (μπορει να χαθηκανε ζωες) αλλα κανουν την αεροπορια πιο ασφαλη. Πλεον ειναι κατι πολυ απιθανο να συμβει.
 
Μην ακούσεις κανένα.
Άκου τις φοβίες σου και μην πας. :cry:
Και επειδή είναι κρίμα να πάει χαμένο το εισητήριο (παρόλο που είναι δωρεάν),προσφέρομαι εγώ να πάω στη θέση σου ;) .
Αν και είμαι ΑΕΚ, μπορώ να φωνάζω καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα περισσότερο απ' όλους μέσα στο γήπεδο :banana: .
Είμαι μάλιστα πολύ γουρλής.
Ποτέ δεν έχει κερδίσει ομάδα που υποστηρίζω όταν παρακολουθώ ποδόσφαιρο :wall: . Ευτυχώς δεν έβλεπα τους αγώνες του Euro 2004 (μόνο τον αγώνα με τη Ρωσία είχα δει τότε και χάσαμε 2-1).
Αν θες μπορώ να μην πάω στο γήπεδο. Θα κάνω εγώ τις βόλτες μου στη Μαδρίτη και θα γυρίσω.

Και πέρα από τα αστεία.........
μα καλά είσαι σοβαρός?
μιλάμε για το πιο ασφαλές μέσο μεταφοράς με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από το επόμενο.
Το ότι γίνονται ατυχήματα δε σημαίνει ότι θα γίνονται συνέχεια.
Μιλάμε για ποσοστό απείρως μικρότερο από το ποσοστό νικών του Ολυμπιακού στους εκτός έδρας αγώνες του Champions League.
Απείρως περισσότερες και μεγαλύτερες πιθανότητες έχει ο Ολυμπιακός να κερδίσει με 4-0 τη Ρεάλ, να κατακτήσει το Champions League και να γίνει ο Κόκκαλης Παναθηναϊκός, παρά να γίνει ατύχημα.

Καλό σου ταξίδι λοιπόν, με τη νίκη :laola:
(το εύχομαι ειλικρινά παρόλο που είμαι ΑΕΚ)
και περιμένουμε να μας γράψεις trip report!

Welcome to the air club :great:
 
Κατ'αρχήν μην αγχώνεσαι με την ιδιωτική εταίρεία...Και η British Airways, και η Lufthansa, και η Air France και όλες οι μεγάλες, αξιόπιστες και ασφαλείς εταιρείες στον κόσμο είναι ιδιωτικές. Το μόνο ατύχημα που είχε η Viking ήτανε το ότι χτύπησε με ένα όχημα του αεροδρομίου και έσπασε ένα μικρό κομμάτι από την άκρη του φτερού του, πρίν 2-3 μήνες (αυτό το καλοκαίρι εν πάσει περιπτώσει). Έκανε πολλά τσάρτερ για διάφορους στο Ιράκ πρόσφατα με πλήρη ασφάλεια, άρα πετάς με εμπειροπόλεμα (κυριολεκτικά, χωρίς εισαγωγικά :p ) πληρώματα.

Η οικογένεια MD80 (μεταξύ των οποίων και το MD-83 που πετάς) έχουν μαζέψει ώρες πτήσης που δεν μπορείς να φανταστείς, και τα ατυχήματα σχετικά λίγα. Ένα μεγάλος μέρος του συστήματος εσωτερικών πτήσεων των ΗΠΑ βασίζεται σε αυτά τα αεροπλάνα (American, Delta τα χρησιμοποιούν κατα κόρον όπως και η Continental παλιότερα), ενώ SAS και Alitalia έχουν επίσης μεγάλους στόλους με λίγα ατυχήματα.

Γενικά πιστεύω ότι δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Η εταιρεία είναι "καθαρή", τα αεροσκάφη δεν φαίνεται να έχουν προβλήματα, άρα πετάς ελεύθερα...Και με τη νίκη :D
 
Top