Φοβίες...

καλε μην φοβασε και εγω φοβομουν παρα πολυ αλλα μοθ εφυγε ωταν γυριζα
ωταν πηγαινα ειχα φτασει στα ορια της υστεριας πραγματικα!!!! μην φοβασε !!να πας και να ευχαριστηθεισ το ταξιδι μην σε κανει ο φοβος να μην κανεις ταξιδια!!!
 
βασικα, η μονη συντριβη που θα υποστεις ειναι αυτη απο τη Ρεαλ!
αλλα περα απο την πλακα...εφοσον αποφασισες να πας μια εκδρομη για χαλαρωση και διασκεδαση, ποιος ο λογος να το κανεις τοσο πολυ θεμα μεσα στο μυαλο σου?
συμβουλη μου...αδειασε το κεφαλι σου απο ολες τις σκεψεις και προσπαθησε να απολαυσεις το ταξιδι σου. οι πιθανοτητες να πεσει αεροπλανο ειναι οι ιδιες με το να παθουμε εγγεφαλικο αυτη την ωρα που μιλαμε.
τελος να θυμασαι το εξης. ο μονος τροπος να καταπολεμησουμε την φοβια μας για τα αεροπλανα ειναι..να πεταμε ολο και πιο πολυ!! στο συνιστω ανεπιφυλακτα
 
Από πέρυσι το Σεπτέμβρη έχω μπει σε 22 πτήσεις και την Τρίτη που θα γυρίσω με British από LHR θα είναι η 23η. Γενικά για φοιτητής (στην Αγγλία btw οπότε έχω εμπειρία κυρίως από ΟΑ και ΒΑ) έχω βρεθεί σε πολλές πτήσεις (πάνω από 50) και συνήθως δε φοβάμαι αλλά μία φορά, πέρυσι, με British, νομίζω ήταν 16 Μαρτίου όταν επέστρεφα βράδυ στο LGAV και αρχίσαμε να προσεγγίζουμε, εκεί που παίρνει τη στροφή στο Σαρωνικό, είχε φοβερό low level turbulence και ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά φοβήθηκα γιατί το αεροπλάνο έκανε βουτιές και μετά ξαναέπαιρνε ύψος. Είχε καταιγίδες στο Αιγαίο αλλά δεν περάσαμε μέσα από καταιγίδα κατά την προσέγγιση. Προφανώς είχε πολύ αέρα. Τώρα, ως την Τρίτη το απόγευμα ελπίζω να έχει κόψει λίγο ο αέρας. :p
Σύμφωνα με αυτό, ως το βράδυ της Δευτέρας θα έχει turbulence: http://www.turbulenceforecast.com/europe.php
 
Αρκούδε,
οι περισσότερες φοβίες έχουν ως βάση τον φόβο του θανάτου οπότε μάλλον θα πρέπει να δουλέψεις σε αυτό το κομμάτι. Αλλά επειδή το κόβω λίγο δύσκολο να λύσεις τα υπαρξιακά σου ζητήματα μέσα σε 2 μέρες, μπορείς να κάνεις αυτό που κάνει και η μητέρα μου: πάρε ηρεμιστικά!
Ή μπορείς να κάνεις αυτό που κάνει ο θείος μου…ρίξε το στο ποτό! (να τα συνδυάσεις και τα δύο, αν το σκέφτηκες, δεν θα στο συνιστούσα).
Either way την κατρακύλα δεν βλέπω να την γλιτώνεις. :)
Πάντως καλό ταξίδι.
 
Παιδιά, καλησπέρα ξανά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Να ξέρετε ότι τις διάβασα όλες αλλά δεν είχα χρόνο να απαντήσω (έπρεπε να ετοιμαστώ και είχα και αυτό το οδικό Θεσσαλονίκη-Αθήνα).

Ο φόβος παρέμεινε μέχρι που έφτασα και στο αεροδρόμιο. Μάλιστα, πλέον δεν φοβόμουν μην πέσει το αεροπλάνο... Ήμουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα πέσει το αεροπλάνο. Παρ'όλα αυτά, ανέβηκα, γιατί επικρατούσε ένα κλίμα εφορίας από τους συνεπιβάτες-συνφιλάθλους.

Μόνο στην διάρκεια της απογείωσης ένιωσα ένα μικρό κενό μέσα μου (περίπου για 10 δευτερόλεπτα). Στην συνέχεια, και με το που πιάσαμε κατευθείαν θάλασσα, ηρέμησα τόσο πολύ, που κοιμήθηκα και 1 ώρα!! Καμία ανησυχία, λες και ταξίδευα για χιλιοστή φορά στην ζωή μου. Να πω φυσικά ότι σε αυτό βοήθησαν και οι Σουηδέζες αεροσυνοδοί της Viking, καθώς και ο συγκυβερνήτης, ο οποίος κάθε λίγο έβγαινε από το πιλοτήριο και φώναζε με σπασμένα Αγγλικά:
"Εγώ είμαι αυτός που έφερα το διπλό στην Βρέμη!!!"

Γενικότερα επικρατούσε χαβαλές και ούτε κατάλαβα για το πότε φτάσαμε.

Στον γυρισμό τα πράγματα ήταν λίγο πιο άσχημα, γιατί πετάξαμε σκοτάδι. Το αεροπλάνο απογειώθηκε και για ένα δεκάλεπτο είχα την εντύπωση ότι δεν μπορούσε να πάρει ύψος (αυτά παθαίνεις αν διαβάζεις πολλά για τα ατυχήματα). Κούνησε αρκετά καθ'όλη την διάρκεια του ταξιδιού, αλλά ήμουν τόσο κουρασμένος που μία ώρα αφ'ότου απογειωθήκαμε, κοιμήθηκα και πάλι.

Γενικότερα, κανένα απρόοπτο στην πτήση, εκτός από τον συγκυβερνήτη-μορφή, ο οποίος εκτελούσε και χρέη αεροσυνοδού (σέρβιρε φαγητό και καφέ) και γενικότερα έκανε τρελό χαβαλέ (μου είπαν ότι δεν μπήκε καν στο πιλοτήριο).
 
arkoudos":1zq84tb3 said:
Ήμουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα πέσει το αεροπλάνο.
Γιατί? Κάθε πόσες πτήσεις εμπλέκεται σε δυστύχημα αεροπλάνο ευρωπαϊκής εταιρείας σε πτήσεις μεταξύ ευρωπαϊκών αεροδρομίων? Οι πιθανότητες είναι αμελητέες.
 
Συγκυβερνήτης

arkoudos":30avu78i said:
Γενικότερα, κανένα απρόοπτο στην πτήση, εκτός από τον συγκυβερνήτη-μορφή, ο οποίος εκτελούσε και χρέη αεροσυνοδού (σέρβιρε φαγητό και καφέ) και γενικότερα έκανε τρελό χαβαλέ (μου είπαν ότι δεν μπήκε καν στο πιλοτήριο).
Ωραιότατα! Και το λες για καλό?? Πώς την είπαμε την εταιρειούλα να ξέρω να μην πετάξω????? Αντε και εις ανώτερα... ούτε ο κυβερνήτης στο πιλοτήριο!
 
Μακαρι φιλε αρκουδε και εγω να την παθω οπως εσυ!!!!
Εννοω να παω στο αεροδρομιο τερμα φοβισμενος αλλα οταν μπω να κοιμηθω και μια και παραπανω ωρες μεχρι να φτασω στο λονδινο.
Βλεπεις ειμαι και εγω ακομα ενας με αυτην τη φοβια σε απελπιστικα μεγαλο βαθμο!!!!!!!
Πεταω για λονδινο με easy jet στα τελη μαρτιου και εχω φρικαρει!!!!!
Ολοι μου λενε πως αυτη η εταιρια ειναι εμπιστη και ασφαλης αλλα εγω φρικαρω μονο με την ιδεα!!!!!
Παρακαλω οποιος ξερει κατι για αυτη την εταιρια ας μου πει μπας και ηρεμησω λιγο!!!! :great: :great: :great:
 
H Easy έχει τον πιο καινούργιο στόλο στην Ευρώπη.Ολα τα Airbus της είναι ολοκαίνουργια αν δεν κάνω λάθος.
Εννοείται οτι είναι ασφαλέστατη εταιρία αλλα ρε παιδιά αν φοβάστε τόσο και έχετε και αμφιβολίες για τις εταιρίες,τότε γιατί δεν ταξιδεύετε με Ολυμπιακή?
 
Top