E-Ticketing

Το airtickets.gr που το έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές, δεν είχα κανένα πρόβλημα απολύτως. Έχω κλείσει εισιτήρια για πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού. Με έχει "στείλει" μέχρι το Περού το airtickets.gr .Άλλωστε είναι ένα ταξιδιωτικό γραφείο πίσω απο τη σελίδα και υπάρχει τηλέφωνο επικοινωνίας για να εξακριβώσεις τη κράτηση.
 
STO AIRTICKETS EIXA BREI TO EISHTHRIO ME THN OLUMPIAKH GIA NEA UORKH 300 EURW AKRIBOTERO...PALI KALA POU DEN TO KLEISA!!!!PROTIMW TO TRAVELOCITY KAI TO EXPEDIA...XENA DHLADH...
 
Εγω χρησιμοποιω το skyscanner και ειναι παρα πολυ απλο και ευκολο,το airtickets δεν εμφανιζει της low cost εταιρειες,αν και εχω εξυπηρετηθει αρκετες φορες
 
Βάσει της αναθεώρησης του Resolution 722f της ΙΑΤΑ, από 1ης Ιουνίου 2007 είναι υποχρεωτική η έκδοση, αποκλειστικά και μόνο, ηλεκτρονικού εισιτηρίου για όλα τα δρομολόγια για τα οποία υπάρχει υποστήριξη από την αεροπορική εταιρία για την έκδοσή του.
 
Προσωπικά θεωρώ το e-ticket τρομερή εξυπηρέτηση! Είμαι φοιτητής στο Ηράκλειο και ταξιδεύω συνεχώς HER-ATH-HER με Α3 και με εξυπηρετεί αφάνταστα να κλείνω εισιτήριο από το σπίτι μου ό,τι ώρα θέλω!!! Αφήστε που με σώζει και από την αθεράπευτη αφηρημάδα μου!!! Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω και e-check in αφού πάντα κουβαλάω αποσκευές!!!
 
Η ΙΑΤΑ αποφάσισε να αναβάλει την οριστική κατάργηση των χάρτινων εισιτηρίων για την 31η Μαΐου 2008, αντί για την πολυαναμενόμενη 31η Δεκεμβρίου 2007.

http://www.iata.org/html_email/3954300- ... letter.htm
 
Άλλο ένα άσχημο νέο για τους συλλέκτες χάρτινων εισιτηρίων.

Αν και δεν ανήκει στην ΙΑΤΑ, η AirGreenland καταργεί και αυτή από την 1η Οκτωβρίου τα υπέροχα χάρτινα εισιτήριά της και εντασσει και αυτή τα ηλεκτρονικά εισιτήρια αναπροσαρμόζοντας και το σύστημα κρατήσεων της σε μία internet based εφαρμογή αντί του Amadeus που χρησιμοποιεί τώρα.


http://www.airgreenland.com/index.php?p ... newsid=590
 
Καλό το e ticket αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά η (αφελής πιθανόν) απορία μου είναι η εξής: Αν την ώρα που πας να εκτυπώσεις το "μαγικό χαρτάκι" κολλήσει το σύμπαν, "πέσει" το ρεύμα, χαλάσει ο εκτυπωτής κτλ , τί γίνεται;
 
Αυτό είναι το ωραίο με το ηλεκτρονικό εισιτήριο: μπορείς να ξαναεκτυπώσεις την απόδειξη αν και δεν είναι απαραίτητο να την έχεις μαζί σου. Οι περισσότερες εταιρίες και γραφεία μπορούν να σου στείλουν την απόδειξη στο e-mail σου.

Και για να το ξεκαθαρίσουμε άλλη μια φορά: το χαρτάκι που βγαίνει από τον εκτυπωτή δεν είναι το ηλεκτρονικό εισιτήριο αλλά η απόδειξή του. Το ηλεκτρονικό εισιτήριο είναι ΑΫΛΟ και βρίσκεται στα συστήματα κρατήσεων των αεροπορικών εταιριών. Προκειμένου να πετάξεις, δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη της απόδειξης παρά μόνο του αριθμού του εισιτηρίου ή του κωδικού της κράτησης. Τη δε απόδειξη είναι δυνατόν να τη ζητήσουν κατά τον έλεγχο διαβατηρίων.
 
Έχω μέχρι τώρα ταξιδέψει πολλές φορές με e-ticket σε πάρα πολλά μέρη του κόσμου (Ελλάδα, Ευρώπη, Μαλαισία, Ταϊλάνδη, Αραβικά Εμιράτα) και με πολλές και διαφορετικές εταιρείες (Αegean, Germanwings, Gulf Air, AirAsia, Easyjet, Αlitalia και δε θυμάμαι κι εγώ ποιές άλλες).
Ποτέ δε μου ζήτησαν την απόδειξη. Ούτε καν τον κωδικό κράτησης δε χρειάστηκε να τους δώσω. Το μόνο "πρόβλημα" που είχα ήταν στην Κουάλα Λουμπούρ όταν και δεν έβρισκαν το όνομα μου επειδή είχα κάνει το λάθος να βάλω ανάποδα τα στοιχεία name & surname. Και πάλι όμως μέσα σε ελάχιστα λεπτά η υπάλληλος βρήκε το όνομα (και ταξίδεψα ως Φώτης).
 
Top