E-Ticketing

...8a anoiksei ta matia tis...8a dei ton disko ton skliro...8a dei ton fakelo...kai meta 8a kleisei to pc gia na etoimastei... :p
 
Κρίμα! Στα οκτώ χρόνια που ασχολούμαι με τα εισιτήρια έχουν περάσει από τα χέρια μου χιλιάδες εισιτήρια και πρέπει να σας πω ότι και αυτά συμβάλλουν στο να μυηθείς στη "ιεροτελεστία" του αεροπορικού ταξιδιού. Και εμένα μου κακοφαίνεται το ότι θα πηγαίνω στο αεροδρόμιο, θα λέω το όνομά μου και θα μου δίνουν την κάρτα επιβίβασης και άλλα τέτοια. Που θα τα κολλήσω εγώ τα baggage tags? Το ξέρω ότι είμαι συναισθηματικός σε τέτοια θέματα.

Ήδη τα χάρτινα εισιτήρια της KLM έχουν εξαφανιστεί από την ελληνική αγορά (τα βλέπεις μόνο αν πληρώσεις το καπέλο των 30 ευρώ), σύντομα ακολουθούν την ίδια τακτική η BA και LH. Ενώ αρκετά σύντομα στο χορό του Ε-ΤΚΤ στην ελληνική αγορά μπαίνει και η ΤΗΥ. Οι ΟΑ παραμένουν πιστές στις παραδόσεις, μια και το σύστημα κρατήσεων ΕΡΜΗΣ που χρησιμοποιούν "καίει μαζούτ" και αν δεν αλλάξει ή δεν βελτιωθεί ουσιαστικά, δεν μπορεί να υποστηρίξει το ηλεκτρονικό εισιτήριο. Στα help desks των συστημάτων κρατήσεων ήδη επικρατεί πολύς πονοκέφαλος από τα σφάλματα του Ερμή στις κρατήσεις (κλασική περίπτωση οι συνωνυμίες, όπου υπό κάποιες συνθήκες δημιουργεί διπλοκρατήσεις). Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν σταματήσουν να εκδίδονται τα χάρτινα εισιτήρια και δεν θα ξέρεις τι κρατάς στα χέρια σου και τί εκπλήξεις σου επιφυλάσσει το check in.

Τέλος πάντων, ελπίζω μέχρι το 2007 να έχω καταφέρει να συλλέξω και άλλα εταιρικά εισιτήρια (έχω βαρεθεί τα ΙΑΤΑ-κά εισιτήρια) με μεγαλύτερο απωθημένο ένα χάρτινο εισιτήριο της AirGreenland με το όνομά μου πάνω(το χάρτινο της Icelandair δεν μου φτάνει...)
 
Με δεδομένο ότι δεν θέλω να μιλάω σε άνθρωπο, το e-ticketing με χαροποιεί αφάνταστα. Ακόμη και τα εισιτήρια της Aegean (πριν καθιερώσει το ηλεκτρονικό) τα έκλεινα απο το site και μου τα έφερναν στο γραφείο.

Δεν γουστάρω ούτε πράκτορες, ούτε ουρές στο ταμείο, ούτε γκισέ με άλλους χίλιους που θα περιμένουν το τυπωμένο χαρτάκι. Μου φτάνει η ουρά του τσεκ-ιν, η ουρά στο security chech, η ουρά στο boarding gate και η ουρά στο διάδρομο του αεροπλάνου από τους επιβάτες. Αν μπορώ να γλιτώσω τη μία ουρά γιατί να μην το κάνω? Για το τυπωμένο χαρτάκι? Κρατήστε το boarding pass, το ίδιο είναι.

Στη Βαρκελώνη την περασμένη Πέμπτη έκανα μόνος μου ηλεκτρονικό check in, διάλεξα τη θέση μου και μου τύπωσε επι τόπου το boarding. Δίπλα περίμεναν ίσα με 100 άτομα με "παραδοσιακά" εισιτήρια. Να μου λείπει.

Καταλαβαίνω ότι το εισιτήριο αποτελεί μέρος του ταξιδιού κλπ κλπ. Αλλά sorry, αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να χάνω το χρόνο μου στις ουρές και να βλέπω τη φάτσα του κάθε αγενή πράκτορα ή βαριεστημένου υπαλλήλου (μου τύχαινε συχνά) ή να πηγαίνω στο αεροδρόμιο για να εκδώσω την κράτησή μου μαζί με άλλους ταλαίπωρους, τότε προτιμώ το κομπιουτεράκι μου και την πιστωτική μου με τα οποία μια Κυριακή μεσημέρι έκλεισα από το μπαλκόνι μου το BCN-SVQ. Για μένα αυτό είναι η ευχαρίστηση της διαδικασίας. Να σου έρχεται η ιδέα και 15 λεπτά αργότερα τα εισιτήριά σου να είναι έτοιμα αγορασμένα και επιβεβαιωμένα.
 
Για το θέμα διχάζομαι.

Πριν λίγο καιρό ανακάλυψα σε ένα ξεχασμένο συρτάρι μιας ανακατεμένης αποθήκης εισιτήρια, timetables και άλλα "καλούδια" από την πρώτη μου πτήση στο εξωτερικό, όταν ήμουν 8 χρονών. Μέχρι και το παζλ και το βιβλιαράκι για να ζωγραφίζω που μου είχε δώσει τότε η Austrian βρήκα. Και μου άρεσε, γιατί ξύπνησαν αναμνήσεις που -αν και έχουν περάσει σχεδόν 18 χρόνια- δεν έχουν χαθεί.

Αλλά τώρα μεγάλωσα και δεν παίζω με ξυλομπογιές στα αεροπλάνα. Κλείνω τα εισιτήρια σε...λιγότερο από 15 λεπτά από τη στιγμή που το αποφασίσω και κατά βάθος κι εγώ το καταευχαριστιέμαι. Ανησυχώ λίγο για την "ασφάλεια των συναλλαγών" και καμιά φορά μου λείπει το "καλό σας ταξίδι" που συνόδευε την έκδοση και παράδοση του παραδοσιακού εισιτηρίου. Θα το ακούσω άλλες φορές όμως. Και, βέβαια, memorabilia υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πολλά για κάθε πτήση.

Οπότε, μάλλον θα συμφωνήσω με τον κύριο OveLix. Το e-ticket σου δίνει άλλη ευχαρίστηση.
 
Φανατικός του e-ticket και γώ. Ωραίο το χαρτάκι για αναμνήσεις, αλλά γιατί να τρώω πια όλο αυτό τον πανικό? Συμφωνώ με Ovelix και λοιπούς e-funs. Boarding pass συλλέγω και εγώ όλα αυτά τα χρόνια. Τα εισιτήρια σπάνια τα κρατούσα. Άσε που είσαι και άρχοντας στο αεροδρόμιο. Αφήστε δε που έχω καταργήσει και τις βαλίτσες. Ένα υπέροχο σακίδιο ώμου (σε σωστό μέγε8ος και εργονομικό) με τα απαραίτητα και για όσο χρόνο διαρκέσει το ταξίδι. Παλία βαλίτσες. Life is simple. Εκτός και αν μετακομίζεις... ;) :twisted:
 
...και εκτός αν ταξιδεύεις με γυναίκα οπότε οι βαλίτσες σας είναι σαν να μετακομίζεις :D
 
...συμμερίζομαι τον αντρικό σου πόνο και γι αυτό έχει μπει εμπάργκο στις σχετικές μετακινήσεις... Φεμινισμό δεν 8έλαν..ε και γω είπα ότι δεν θα μεταφέρω ούτε νεσεσεράκι... :idea: ...και έτσι έγινε το θαύμα... ;) Βέβαια το tax free δεν αλλάζει με τίποτα όμως...με τίποτα όμως... :evil:
 
Θυμάμαι την πρώτη φορά που από μόνος μου ζήτησα να μου εκδώσουν ηλεκτρονικό εισιτίριο στα γραφεία πόλεως της OS στη Βιέννη. Δεν ήμουν σίγουρος αν μου άρεσε αυτό που έκανα, αλλά ήξερα ότι ήταν το σωστό. Επίσης, ούτε η υπάλληλος έδειχνε ιδιαίτερα ευτυχής για τη νεόφερτη υπηρεσία που εκείνη τη στιγμή μάλλον τη δυσκόλευε, αλλά θυμάμαι την έκφρασή της όταν με καμάρι ανακοίνωνε στην προϊσταμένη της ότι μόλις είχε εκδώσει το πρώτο της etix κι επιβραβεύθηκε γι'αυτό! Η αλήθεια είναι ότι και για το ηλεκτρονικό εισιτήριο ισχύει το σλόγκαν: άμα κολλήσεις, δεν ξεκολλάς!
 
kai eno exeis agorasei to eishthrio apo to internet exeis dhladh etix....
exeis kanei kai electronic boarding kai ola ta electronic pou yparxoun kai pas sthn ora sou sto gate kai soy leei o ypallhlos ...eeeep esy ti douleia exeis edo ????

sorry alla h krathsh sou den einai epibebaiomenh kai diafores alles mpoirdes....syggnomh alla h theshs sas exei dothei kai epeidh den yparxei iute mia gia geigma den petate....

eseis tora xtypieste brizete ......aaa den eiste se kanena ellhniko aerodromio alla se kapoio megalo eksoterikou ....kai den petate me oa kai a3 alla me mia apo tis megelyteres etaireies .

sas lene oti h krathshs sas exei ginei lathos kai diafora alla ...

synepos kai na xtypieste den petate.....

auto exei ginei peripou tha ginei kai alles fores.....
ta systhmata kamia fora ta paizoun....

to kako einai oti den mporeis na to koroidepseis ....

dhladh oi etaireies pleon me ta e ticket den mporoun na kanoun paratipies sta eishthria. eno me ta xartina psiloginotan kati .
 
Top