LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos" (εκτός κινήσεων αεροσκαφών)

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
λογικά θα κλείσει το 2024 με αύξηση γύρω στο +15%!
Οι καλοκαιρινοί μήνες έχουν μικρότερη αύξηση μάλλον γιατί το αεροδρόμιο έχει φτάσει στο όριο αυτών που μπορεί να εξυπηρετήσει.
Κατά τα άλλα η Αθήνα έχει γίνει προορισμός για όλο το έτος, τα ρεκόρ στις αερομεταφορές παγκοσμίως σπάνε το ένα μετά το άλλο και οι τιμές των εισιτηρίων διατηρούνται λόγω ανταγωνισμού σε χαμηλά επίπεδα!
 
Μεγάλο, κατατοπιστικό άρθρο-αφιέρωμα στο αεροδρόμιο με φωτογραφίες, πληροφορίες κ.λπ.

Αρκετά περιγραφικό, η ξενάγηση έγινε σε διαδρόμους, κτίρια, υπόγεια, πύργο ελέγχου, παντού. Απλοϊκό σε μερικά σημεία (θεμιτό, αφού απευθύνεται στο γενικό κοινό).

Μελανό σημείο ωστόσο η συνεχής χρήση του «αεροδιάδρομος» παντού. Σε ένα άρθρο 3.000 λέξεων που φωνάζει από μακριά πως έγινε για τις δημόσιες σχέσεις του ΑΙΑ (κάποιοι θα έλεγαν ότι είναι και πληρωμένο, αλλά εγώ διαχωρίζω τη θέση μου), με πρόσβαση σε κάθε σημείο του τέρμιναλ, και όπου στο τέλος ο συντάκτης ευχαριστεί 11 άτομα, δυσκολεύομαι να υποθέσω ότι κανείς ποτέ δεν χρησιμοποίησε τον όρο «διάδρομος προσγείωσης».

Λογικά θα πέσει τηλεφώνημα από το Γραφείο Τύπου και θα το αλλάξουν. :mrgreen:

:mrgreen:Screenshot 2024-08-11 at 11.27.03.png
 
Last edited:
Επειδή πρόκειται προσεχώς να περάσω ένα 4ωρο τα ξημερώματα μέχρι να ανοίξει το lounge, θυμάμαι ότι στα gates 13-14(;) και στο πλάι της 15, υπήρχαν καρέκλες τύπου ανάκλιντρο.
Εξακολουθούν να υπάρχουν αυτά;
 
Στις 5 Αυγούστου που πέρασα, υπήρχαν όντων ανάκλιντρα στην θύρα 15.
 
Σήμερα επιβεβαίωσα ότι έχει ανάκλιντρα και κοντά στην 13.
 
Για να δούμε τώρα τι θα γίνει με τα πλάνα επέκτασης, τα 30 εκ επιβάτες είναι πολύ κοντά πια και φαντάζομαι ότι ίσως σπάσει και Νοέμβριο. Θα ξεκινήσουν άραγε άμεσα εργασίες; Δε νομίζω να θέλω να βρεθώ στο αεροδρόμιο με έργα σε peak season...
 
Top