Emirates interview

  • Thread starter 121.5
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
η ζωγράφιση της Νέας σημαίας, το κάνανε για να δούνε τις αντιδράσεις σας. Θέλουν να δουν πως θα αντιδρούσατε σε πτήση, όταν ο Γερμανός, ο Γάλλος κι ο κάθε λογής Καραγκιόζης άρχιζε και σας έκραζε που είστε ελληνίδα/ελλήνας ότι τρώτε τα λεφτά. Μπράβο στην Στέλλα, που το κατάπιε, και δε είπε τίποτα, άλλα οι Μπουμπουκόκαταστασεις, άμα αρχίζαν στα 330FL και χώνανε σφαλάριες ή ουρλιάζανε σε αυτόν, τι ίματζ θα είχε τότε η Emirates;

μπράβο στην Emirates για το Open Day, μιας και έχω πάει στην Ryanair στην Κρακοβία, και ήταν ένα πανηγύρι εκεί μέσα
 
Δηλαδή αν κάποιος, ως μέλος πληρώματος, θυμίσει σε Γερμανό επιβάτη τα κατορθώματα των προγόνων του είναι αποδεκτό;
Αγαπητέ,αν η εικόνα της κάθε ΕΚ στηρίζεται στην υπεράσπιση κάθε συμπλεγματικού "πελάτη" τότε κάθε αξία έχει χαθεί.
Προφανώς δεν εννοώ ό,τι θα έπρεπε να αντιδράσει κάποιος βίαια αλλά τέτοιες συμπεριφορές δε πρέπει να είναι αποδεκτές όχι ως περιστατικά απειθαρχείας αλλά ως προσβολής εθνικής αξιοπρέπειας.Αυτό θα έπρεπε να είναι η αντίδραση λοιπόν μιας εταιρείας η οποία θέλει να υπερασπιστεί τη φήμη της:Να υπερασπιστεί τον εργαζόμενό της και όχι να υποκύψει στη σχέση "πελάτη-εταιρείας".Εξ άλλου περισσότεροι επιβάτες θα ικανοποιούταν από κάτι τέτοιο παρά από μια δουλική σιωπή.Ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του.Σκέψου όμως ένα ταπεινωμένο μέλος πληρώματος σε μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης,ε;
 
Η προσβολή της εθνικής αξιοπρέπειας είναι το λιγότερο που ενδιαφέρει μια εταιρία σαν την Emirates.Φαίνεται από τη βλακεία που ζήτησαν στους νεαρούς υποψηφίους να ζωγραφίσουν.Κρίμα βέβαια.Ούτε εμένα μου αρέσει να το παίζω υπερπατριώτης, αλλά είναι εξοργιστικό.
Και μια υποσημείωση για το μέλος Thanasis_U2.Λέξη ζωγράφιση δεν υπάρχει.
 
Ούτε και εγώ συμφωνώ με την ιδέα. Βέβαια η σημαία έχει διαφορετικό περιεχόμενο σε άλλες χώρες, πχ στην Αυστραλία λατρεύουν να την βάζουν στα μπικίνι και τα μποξεράκια τους οπότε πρέπει και εμείς να είμαστε λίγο πιο ανεκτικοί πριν αρχίσουμε να βρίζουμε τις recruiters (που όμως όφειλαν να ξέρουν και αυτές τις ευαισθησίες των χωρών που πάνε).

Ο λόγος της άσκησης είναι αυτός ακριβώς που εξήγησε ο Thanasis_U2.


Μού έχουν κάνει και σε μένα ερωτήσεις περίεργου περιεχομένου (πχ πως αντιδράς όταν οι ΧΥ σε χαρακτηρίζουν λόγω ελληνικής υπηκοότητας κλπ) και περιμένουν να δουν πώς αντιδράς. Στο Ελλαδιστάν δεν υπάρχουν κανόνες που να εφαρμόζονται, θυμηθείτε πόσες εταιρείες ζητάνε κοπέλες ή βάζουν αυθαίρετα όρια ηλικίας - οπότε και η ΕΚ καλά κάνει και ρωτάει ότι γουστάρει. Επίσης όσο και αν δεν συμφωνούμε με τον τρόπο της ΕΚ, οι αγαπητοί/ες που θα πετύχουν και θα πετάνε, θα αντιμετωπίσουν συμπεριφορές που θα ξεφεύγουν από αξιοπρέπειες. Αυτό δεν σημαίνει μόνο σχόλια για εθνικότητα αλλά και για το φύλο ή το σώμα του εργαζόμενου (τα οποία ακούμε δυνατά και στα SX από συντοπίτες μας, σε στυλ ''κοίτα μια κ*λάρα η γκόμενα κλπ'') . Αυτός/η θα πρέπει να είναι έτοιμος/η να αντεπεξέλθει σε επαγγελματικό επίπεδο και όχι να αρχίσει το κήρυγμα για παρθενώνες και δέντρα στους Φιλιππινέζους, Γερμανούς και Εσκιμώους επιβάτες.


alex96":228rs4rw said:
Δηλαδή αν κάποιος, ως μέλος πληρώματος, θυμίσει σε Γερμανό επιβάτη τα κατορθώματα των προγόνων του είναι αποδεκτό;
Αγαπητέ,αν η εικόνα της κάθε ΕΚ στηρίζεται στην υπεράσπιση κάθε συμπλεγματικού "πελάτη" τότε κάθε αξία έχει χαθεί.
Προφανώς δεν εννοώ ό,τι θα έπρεπε να αντιδράσει κάποιος βίαια αλλά τέτοιες συμπεριφορές δε πρέπει να είναι αποδεκτές όχι ως περιστατικά απειθαρχείας αλλά ως προσβολής εθνικής αξιοπρέπειας.Αυτό θα έπρεπε να είναι η αντίδραση λοιπόν μιας εταιρείας η οποία θέλει να υπερασπιστεί τη φήμη της:Να υπερασπιστεί τον εργαζόμενό της και όχι να υποκύψει στη σχέση "πελάτη-εταιρείας".Εξ άλλου περισσότεροι επιβάτες θα ικανοποιούταν από κάτι τέτοιο παρά από μια δουλική σιωπή.Ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του.Σκέψου όμως ένα ταπεινωμένο μέλος πληρώματος σε μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης,ε;

Υπάρχει μεγάλο ιστορικό από μηνύσεις εταιρειών προς πελάτες τους για προσβολή προσωπικού στην ΕΕ και στις ΗΠΑ. Η ΕΚ δεν ξέρουμε τι θα έκανε και δεν πρέπει να την κρίνουμε υποθετικά. Απλώς ουτως ή άλλως δεν χρειάζεται να δίνεις απάντηση σε κάθε ηλίθιο που κυκλοφορεί.
 
Τουλάχιστον εξοργιστική η Emirates...Δε νομίζω να εξάντλησαν όλες τις πιθανές ερωτήσεις και να αποφάσισαν οτι αυτή είναι η ορθότερη που μπορούν να κάνουν...Πάντως αν πιάσουμε την Emirates για την κακή συμπεριφορά της,βλέπουμε το δέντρο και αφήνουμε το δάσος...

Με όσα συμβαίνουν τελευταία,θα ακούσουμε πολλά...Κατά πόσο θα τα ακούσουμε δικαιολογημένα/αδικαιολόγητα και κατά πόσο έπρεπε να περιμένουμε οτι κάποια στιγμή θα φτάναμε σε αυτό το σημείο,ας το συλλογιστεί ο καθένας μόνος του...Οπότε αν παλαιότερα υπήρχε μία Χ πιθανότητα για κάποιον εργαζόμενο της Εmirates να ακούσει ένα άσχημο σχόλιο,πλέον οι πιθανότητες είναι πολύ περισσότερες...

Από εκεί και πέρα,η καλύτερη συμπεριφορά προς έναν ανόητο δεν είναι η απάντηση,αλλά η απαξοίωση...Δεν είναι θέμα μόνο υπεράσπισης του συμπλεγματικού πελάτη χάριν των σχέσεων "πελάτη-εταιρείας"...Το να θυμήσεις το παρελθόν του σε ένα Γερμανό,μπορεί να θήξει και κάποιον άλλο Γερμανό που είναι επιβάτης της πτήσης...Δεν είσαι σε μία συζήτηση,που σε προσβάλουν και νιώθεις οτι πρέπει να απαντήσεις...Εργάζεσαι και είσαι υπεύθυνος για την ασφάλεια της πτήσης,οπότε κάποιες αντεγκλήσεις δεν είναι ότι καλύτερο...Πού να πέσεις και σε κανέναν ακραίο και γίνει αρένα η καμπίνα του αεροσκάφους...Mε 30εκ. επιβάτες/έτος τίποτα δεν είναι απίθανο! Οπότε,κάνεις μία σύνδεση με Κάιρο και τελειώνει το θέμα χωρίς πολλά πολλά...Τέλος μην ξεχνάμε οτι η ηλιθιότητα είναι άπειρη,οπότε μία πτήση 8-9 ωρών,είναι ελάχιστη για τη λύση της... :D

Όλα αυτά τα λέω δεδομένου του ότι η Emirates δεν ξέρει καν τί σημαίνει εθνική υπερηφάνεια και δεν πρόκειται να σε υπερασπιστεί...



Υ.Γ. Τροφή για σκέψη...Σωστά θιγόμαστε,αλλά πιστεύετε οτι οι υποψήφιοι ήξεραν να σχεδιάσουν σωστά την ελληνική σημαία;; :oops:
 
tasos-SMI":2g5otwpw said:
Από εκεί και πέρα,η καλύτερη συμπεριφορά προς έναν ανόητο δεν είναι η απάντηση,αλλά η απαξοίωση...
Υ.Γ. Τροφή για σκέψη...Σωστά θιγόμαστε,αλλά πιστεύετε οτι οι υποψήφιοι ήξεραν να σχεδιάσουν σωστά την ελληνική σημαία;; :oops:


Ελεγα να απαντησω.....αλλα θα διαλεξω την απαξοιωση...
 
οφφοπικ μοντ ον

Στέλλα, εδώ οι μισοί δε ξέρουν τον εθνικό ύμνο ή τους εθνικούς ήρωες της Ελλάδος, στην σημαία θα τα χαλάσουμε
 
Ελεγα να απαντησω.....αλλα θα διαλεξω την απαξοιωση...

Χαίρομαι ιδιαίτερα που τα γραφόμενα μου γίνονται άμεσα τρόπος ζωής...Πρώτη φορά βέβαια λαμβάνω απαξίωση από κάποιον που σπατάλησε το χρόνο του για να μου τη γράψει...Οπότε ευχαριστώ... :rolleyes:

Μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά όμως......
 
Ναι φυσικα....εχεις δικιο δεν αντιλεγω....
και οι αλλοι μισοι ειναι απολυτοι οσο δεν παει εδω μεσα....λεξεις οπως "ισως", "μαλλον" κτλ φαινεται να μην τις ξερουν...
 
tasos-SMI":21uret7p said:
Ελεγα να απαντησω.....αλλα θα διαλεξω την απαξοιωση...

Χαίρομαι ιδιαίτερα που τα γραφόμενα μου γίνονται άμεσα τρόπος ζωής...Πρώτη φορά βέβαια λαμβάνω απαξίωση από κάποιον που σπατάλησε το χρόνο του για να μου τη γράψει...Οπότε ευχαριστώ... :rolleyes:

Μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά όμως......





Ενιωσες οτι σου την εγραψα??? Χαχαχα.... με τιμαει πολυ η αποψη σου!!!
Και μιας που ημουν παρουσα(....κατι που με διαφοροποιει απο σενα) στη συγκεκριμενη περιπτωση και ειπα πραματα για τη Ελληνικη σημαια....και μιας που ξερω τι γνωριζω και τι οχι.....ναι πολυ ευχαριστως το βαζω το χερι μου στη φωτια....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top