Emirates interview

  • Thread starter 121.5
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
sorry δεν είχα καταλάβει αυτό που είπες πριν για το γερμανικό πρότυπο. Τώρα για τις Ιορδανικές και Τούρκικες ήταν ακόμα πιο ακριβές. Κοιτάω όλες τις εταιρείες και δεν θα είχα πρόβλημα να πάω με καμία αλλά όταν η ΕΚ είναι η φτηνότερη, πας με wide body και στην άλλη πας με E-195 τότε θα πληρώσω αυτούς και ας έβαλαν τις Κινέζες αεροσυνοδούς της να κάψουν το βιβλιαράκι του Μάο. Αυτά είναι ηθικά διλήμματα που αν δεν έχουν οι ίδιοι οι υπάλληλοι πρόβλημα, δεν έχω ούτε εγώ. Εσύ με αυτά που γράφεις, θα ρωτούσες μια Ελληνίδα Α/Σ γιατί δουλεύει στην ΕΚ αφού ''ξεφτιλίζει'' εθνικά σύμβολα; Και αν σου έλεγε ότι δεν τις καίγεται καρφάκι γιατί ήταν 5 χρόνια άνεργη ή είναι αναρχική ή δωδεκαθεϊστής θα την κατηγορούσες αυτή ή την ΕΚ;

Υπάρχουν και πράγματα ή έννοιες με μεγαλύτερη αξία από τα χρήματα.

Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση όπως καταλαβαίνεις όχι στο αν υπάρχουν έννοιες με μεγαλύτερη αξία αλλά στο αν αυτές οι έννοιες καταπατούνται όταν από κάποια εταιρεία, που εδρεύει σε ένα εμιράτο, αποτελείται από 200 εθνικότητες και βάζει 2 Αυστραλές recruiters να ζητήσει από άτομα 20-25 ετών να σχεδιάσουν την ''καινούργια'' σημαία της χώρας τους.
 
Κανένα πρόβλημα.
Είπα απλά ό,τι υπάρχει άλλος τρόπος χειρισμού και τον προτιμώ.Συμφωνώ μαζί σου ό,τι η ζωή είναι περίπλοκο παιχνίδι και δε θα κατηγορούσα έτσι απλά έναν υπάλληλο που έχει ανάγκη τη δουλειά ή που έχει διαφορετική από εμένα άποψη.Προσάπτω όμως μομφή στους ιδιοκτήτες,στους δυνατούς λοιπόν του παιχνιδιού αυτού, που δε διέπονται από αξίες για αυτό και δε μπορούν να σεβαστούν ευαισθησίες,αδυναμίες,ιδιαιτερότητες ή έννοιες που άλλοι σέβονται και είναι για αυτούς σημαντικές στις ζωές τους.
Το θεωρώ μια αποτυχία της emirates έστω και αν κάποιος το αποκαλέσει απλή διαφορά νοοτροπίας.
Υ.Γ.:Για λόγους που άπτονται κακής μεταχείριση προσωπικού έχω εγγράψει στη δική μου "μαύρη λίστα" και ευρωπαϊκή αεροπορική εταιρεία.
 
flesland":3vj423ec said:
... κάποια εταιρεία, που εδρεύει σε ένα εμιράτο, αποτελείται από 200 εθνικότητες και βάζει 2 Αυστραλές recruiters να ζητήσει από άτομα 20-25 ετών να σχεδιάσουν την ''καινούργια'' σημαία της χώρας τους.


πολύ καλό πολύ καλό..!! παράλογο αλλά αληθινό...!!

μάλλον μας σώζει το γεγονός ότι δεν ασπαζόμαστε τήν "εμίρικη" νοοτροπία, δεν χρειαζόμαστε (ακόμα) recruiters και τελικά > παιδιά...είστε 20 χρονών..!! σχεδιάστε το μέλλον σας, δουλέψτε, μην κολλάτε στα τέστ (εκτός και εάν πραγματικά είστε αδιάβαστοι/--ες...)
 
Προφανώς και η ΕΚ, εταιρεία που εδρεύει σε ένα εμιρατο στο οποίο μόλις 17% του πληθυσμού είναι ντόπιοι και οι υπολοιποι ξενοι εργαζομενοι, η έννοια του εθνικού φρονήματος δεν υφίσταται. Μερικές έννοιες και σύμβολα έχουν για μας ιδιαίτερο βάρος, ενώ για άλλους όχι τόσο πολύ.

Έτσι λοιπόν, εμπνευσμένη ίσως απο τη νότιο Αφρική η οποία σχετικά πρόσφατα απέκτησε καινουρια σημαία ( για ευνόητους λόγους όχι άξιους αναφοράς σε ένα αεροπορικό φόρουμ) σκέφτηκε η ΕΚ να "καινοτομησει". Καταλαβαίνω την αναστάτωση που προκάλεσε, και το ίδιο νοιώθω και εγώ όταν κάθε φορά σαν επιβάτης, είτε της ΒΑ είτε της LH, KL, AF, LX κτλ για SKG, ακούω τους εκάστοτε πιλότους να αναφέρουν ότι " πετάμε πάνω απο τη Μακεδονία και σε λίγο αρχίζουμε την κάθοδο μας".

Επι του θέματος, χαίρομαι πολυ που η Χριστίνα ήταν απούσα αυτή τη φορά, και αν οι πηγές μου είναι αξιόπιστες, μάλλον θα άργησετε να την ξανάδειτε στην Αθήνα.. Μακάρι Θεέ μου...
 
μηπως μπορει να μου πει καποιος-α που πηγε για συνεντευξη και περασε ,τι κατασκευη εκαναν σαν ομαδα και τη σημαια ζωγραφισαν?υποψηφια που θελει να μαθει τι ζητανε πανω κατω.
 
Αν και δε νομιζω να ξαναζητησουν τα ιδια...η κατασκευη ηταν κατι σε στυλ πυργου ή γέφυρας (που επεσε στη δικη μου ομαδα). Με τα λαστιχακια να συγκρατουν τις κολλες χαρτιου ανετα φτιαχνεις κολωνες, εε και καπως μετα βαζεις και συνδετηρες...
Οσο για το σχεδιασμο-χρωματισμο της σημαιας....ενταξει, και οι δυο σημαιες ηταν επιεικως μια αθλιοτητα.χαχαχαχαχα..ασχετα που τις παρουσιαζαμε με ενθουσιασμο! Τιποτα μωρε ιδιατερο...απλα βαλαμε συμβολα που παραπεμπουν σε Ελλαδα...Παρθενωνες, κλαδια ελιας, ηλιους, θαλασσες κτλ ...γιατι μας ειχαν δωσει και συγκεκριμενα χρωματα, οποτε προσπαθησαμε να βρουμε και κατι αναλογο...

Παντως μπορω να πω πως η μια εκ των δυο recruiters, η οποια αργοτερα σε ενα final interview μαθαμε οτι ειναι και μιση Ελληνιδα, εδειξε ενδιαφερον να μαθει και για μια αρχαια ελληνικη φραση, τι σημαινει (επειδη την ειχαν χρησιμοποιησει στην αλλη ομαδα πανω στη σημαια που ειχανε κανει)..

Ααααα και κατι ασχετο που θυμηθηκα μολις....επισης μαθαμε οτι μερικα ατομα τα κοψανε επειδη ειχανε παει με τη συνοδεια γονιου(!!!)εκεινη τη μερα,γιατι ετσι δειχνουν οτι εχουν ελλειψη αυτοπεποιθησης ή επειδη παιζαν με τα κινητα τους και φανηκαν οτι δεν ειναι τοσο κοινωνικα....οποτε,μεσα τα κινητα σας !!!!! Και ολα αυτα εκτος αιθουσας εεεε....η παρακολουθηση σε ολο της το μεγαλειο ....τελικα οντως μαλλον υπηρχαν σπιουνοι !!! Να μιλατε με τους γυρω σας, και να μη φαινεστε εσωστρεφεις!!! Και οι μαμαδες....ας περιμενουν σπιτι! (εεε..νταξει σ'αυτο δεν εχουν κι αδικοοοοοο..)
 
Στέλλα μου συγχαρητήρια και καλή επιτυχία με τα αποτελέσματά σου, αλλά μην τρομοκρατείς τον κόσμο!

ΠΟΥ τα είδατε αυτά, ότι κόβονται άτομα για το λόγο ότι ήρθαν με τους γονείς τους? Έχω φίλη που πήγε στο INTERVIEW με τους γονείς της, γνώρισαν κανονικά την recruiter, και η κοπέλα πέρασε και είναι κανονικά στο Ντουμπάι! Ναι, γνώρισα πολύ κόσμο σ' εκείνο το open day, και έχω από τον καθένα ένα παράδειγμα για να κατρρίψω τα γελοία που γράφονται εδώ μέσα, για το ποιοι περνάνε και ποιοι δεν περνάνε!
Κρατώ μόνο μία επιφύλαξη, ότι εξαρτάται από τα καπρίτσια του εκάστοτε recruiter το ποιον θα απορρίψουν, οπότε μιλάμε για την απόλυτη παράνοια.

Τελικά ήμουν τυχερός το Σεπτέμβρη που πήγα. Το OD Θεσσαλονίκης στις 24/9 θα περάσει στην ιστορία ως το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που δεν είχε σπιούνους στο φουαγιέ του ξενοδοχείου!
 
Μα,καλά,γράφεις για "καπρίτσια" της εταιρείας αλλά κατηγορείς ως γελοίες τις αιτιάσεις κάποιων άλλων;Μπορείς να μας το εξηγήσεις;
 
Ίσως να μην έγινα σαφής. Και τα δύο εμπίπτουν στην κατηγορία παράνοια/γελοιότητα.
Απλά πιστεύω ότι πρόκειται για πολύ τραβηγμένα παραδείγματα, για τα οποία δε μπορεί κανείς ποτέ, όσο κι αν χτυπιέται, να είναι σίγουρος.
 
Συγνώμη που θα το πω,προσλαμβάνει και τις μαμάδες η ΕΚ;
Καλό είναι να θυμόμαστε πάντως ό,τι η εταιρεία έχει μεγάλες και διαρκείς ανάγκες σε εργαζόμενους.Ο δείκτης αποχώρησης είναι πολύ υψηλός και ίσως η emirates,παρά την εικόνα υψηλής ποιότητας που θέλει να προβάλλει,να "βάζει πολύ νερό στο κρασί".
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top