Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Johnnyfly":2eatuuvg said:
....Επισης αν καποιος εχει(το πολυποθητο για μενα )Π.Δ 56/1989<<περι οργανισμου της υπηρεσιας πολιτικης αεροποριας>> να μου στειλει καποιο link.Το ψαχνω διακαως!!!!!!!!!!!!!
Θα το βρεις στο Εθνικό Τυπογραφείο
http://www.et.gr
 
Βασικα το ψαξα και εκει αλλα ζηταει συνδρομη για να γραφτεις......
οποτε ακυρο......καποια αλλη λυση...?????
 
Johnnyfly":3kg52pcn said:
...Το ψαχνω διακαως!!!!!!!!!!!!!
Αγαπητέ Johnyfly, όταν κάποιος ψάχνει κάτι "διακαώς",
αξίζει να δώσει ένα (μικρό) ποσό για να αποκτήσει αυτό που ψάχνει. Κι αν δε θες να το αγοράσεις ηλεκτρονικά, μπορείς να κάνεις μια βόλτα μέχρι την οδό Μάρνη που βρίσκεται το Εθνικό Τυπογραφείο και να το αγοράσεις απευθείας από εκεί.
Δε γίνεται να τα έχουμε όλα δωρεάν στη ζωή.
Μη φανταστείς ότι είναι κάποιο τεράστιο κόστος.
Μπορείς άλλωστε να τους τηλεφωνήσεις και να μάθεις πόσο ακριβώς κάνει.
 
Συμπτωματικά έχω το εν λόγω ΦΕΚ Α'28/1989 σε ηλεκτρονική μορφή (σκαναρισμένο σε PDF) γιατί περιέχει (εκτός από το Π.Δ. 56) κάποια άλλα Π.Δ. που με ενδιαφέρουν. Αν θέλεις μπορώ να στο περάσω με e-mail.
 
Γεια σας και παλι!!

Μηπως γνωριζει καποιος την βαθμολογικη κλιμακα των ελεγκτων εναεριας κυκλοφοριας...??(ονομασιες)
Σας ευχαριστω..
 
Ναι μπορείς να πάρεις μέρος στις ελληνικές εξετάσεις. Υπήρχαν παιδιά που είχαν κάνει laser και πέρασαν, δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Η όρασή σου πρέπει να είναι καλή με ή χωρίς διορθωτικά βοηθήματα. Η εξέταση που σου κάνουνε στο ΚΑΙ ελέγχει τα μάτια σου με τον παραδοσιακό τρόπο. Άλλωστε είναι λογικό να απαιτείται απλά να έχεις καλή όραση, με ή χωρίς γυαλιά/φακούς.

menelaos":3jx6n4dl said:
Καλησπέρα σε όλους,

Διάβασα και το (πολύ ενδιαφέρον) thread και κάποιες επίσημες δημοσιεύσεις/προκυρήξεις κλπ, δεν έχω όμως καταλάβει κάτι. Έχω μυωπία 9 βαθμούς. Εαν κάνω laser και κατέβει στο 0 και ΑΝ (τεράστιο αν) η όραση μου ανέβει σε πολύ καλά επίπεδα, μπορώ να πάω για ΕΕΚ; Ή ανεξαρτήτως τελικού αποτελέσματος της επέμβασης και τελικής ποιότητας όρασης με αποκλείουν λόγω της τωρινής μου μυωπίας;

ps. για να μην παρεξηγηθώ: προφανέστατα κατανοώ τους λόγους που απαιτούν άψογη όραση, δεν αφήνω υπονοούμενα περί "αδικίας" κλπ :D
 
Με ή χωρις?
Γιατι προφανως αν φοραω φακους ή γυαλια, και 50 βαθμους να εχω παλι θα βλεπω τελεια!!!
Επισης, δεν νομιζω να υπαρχει κανεις με πανω απο 1,5 βαθμους μυοπια που να μην φοραει γυαλια!
χα χα χα
Συνεπως το συμπερασμα ειναι οτι θεμα μυοπιας δεν υφισταται καθολου?
Γιατι αυτο το "με ή χωρις" ειναι λιγο ασαφες
 
panagios":1duqu3i7 said:
[...] Γιατι προφανως αν φοραω φακους ή γυαλια, και 50 βαθμους να εχω παλι θα βλεπω τελεια!!! [...]


Aν κανει οτι σπαει ενα κρυσταλλο η ο σκελετος, ή κατι οτι φευγει ενας φακος την ωρα της δουλειας ή στο δρομο για αυτη (φοραω και ο ιδιος και τα δυο, και πιστεψε με ειναι πιο ευκολο να γινει αποσο φανταζεσαι) τοτε θα σε ελεγα τι θα βλεπεις τελεια, αλλα μας διαβαζουν και μικρα παιδια! ;) (no offense - απλα προσπαθησα να γινω παραστατικος.. :mrgreen: )
 
Εχεις σαφως απολυτο δικιο αγαπητε!!!
Φοραω και εγω φακους επαφης αρκετα χρονια και γνωριζω παρα πολυ καλα τιν εννοοεις (ειχα κανει μια βδομαδα διακοπες σε νησι βλεπωντας απο το ενα ματι μονο χα χα χα).
Απλα αυτο το "με ή χωρις γυαλια/φακους" με μπερδεψε.
Σαφως και αποτελει ενα καποιο προβλημα η μυοπια, αλλα τελικα παιζει ρολο στην προσληψη σου ή οχι?
 
Top