Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Αν και περισσοετρο ευτραπελο ειναι, το βαζω εδω.. Πριν 2 βδομαδες ενα πιτσιρικι εδωσε στο JFK οδηγιες προς 5 αεροσκαφη. Οταν λεω πιτσιρικι, εννοω πιτσιρικι!!! Εδω το βιντεο του CBS που ακουγεται και ο Mr.ATC.. Τον εκαψε τον πατερα του.. λολ



:banana:
 
Μόνος του κάηκε ο πατέρας του. Για το "take your kid at work - day" μπορούσε απλά να το πάρει στον πύργο, πράγμα που ήταν ήδη παράνομο, αλλά όχι προκλητικό. Βάζοντας τον μικρό να μιλάει στον ασύρματο, δείχνει δύο πράγματα. Ή ήθελε να αποδείξει κάτι στους άλλους (π.χ.: "εγώ τους κανόνες σας τους έχω χ3σμ3νους" ή ότι ήταν τόσο χαζός που δεν κατάλαβε ότι θα έχει πρόβλημα μετά από τέτοια επίδειξη. Either way, αν και θα μου έφτιαχνε τη μέρα να ακούσω ένα τέτοιο πιτσιρίκι στην ground, δεν παύει να μου αποδεικνύει πως ο μπαμπάς του κάπου χάνει....
 
Οι γνώμες πάντως τών σχολιαστών τού "βιδέου" :D υποδεικνύουν ότι αυτά που έλεγε ο πιτσιρίκος στούς πιλότους μάλλον ήταν his father's voice παρά δικές του αποφάσεις.Δηλ.ο μπαμπάς είχε κι'αυτός τ'ακουστικά του και άκουγε καί έλεγε στόν υιό "πές του αυτό κι'εκείνο κλπ κλπ".Ανορθόδοξο βέβαια καί πάλι.Οι σχολιαστές διϊστανται ώς πρός το άν τό συγκεκριμένο γεγονός ήταν μείζον θέμα παραβίασης κανόνων ή όχι,εγώ πιστεύω όμως πως ήταν,γιατί άν καθόταν καμμιά στραβή όπου τά δευτερόλεπτα μετρούσαν,μέχρι να ρωτήση το πιτσιρίκι "μπαμπά,τί λέω τώρα σ'αυτόν που μού λέει ότι έχει φωτιά στό κόκπιτ και έναν κινητήρα εκτός και...πώς το είπε τό άλλο;loss of directional control..." καί μέχρι νά τού υπαγορέψη ο πατήρ,τήν κάτσαμε την βάρκα πατριώτη......

Αλλωστε,υπάρχει και άλλο παράδειγμα τέτοιου "take your kid at work" (καί "let him fly the aircraft") μέ τραγική κατάληξη...
 
Αν και εδω εχει κυριως περιεχομενο επαγγελματικου προσανατοιλισμου, το βαζω γιατι εχει αμεση σχεση με το επαγγελμα και το μελλον του στην Ελλαδα.




"Το Δ. Σ. της Ένωσης Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας Ελλάδος, στη συνεδρίαση της 4/3/10, , αποφάσισε να προχωρησει σε 4ωρη στάση εργασίας
Από 1200 έως 1600 τοπική ώρα της 05.03.10, ημέρα Παρασκευή,
Συμμετέχοντας στην προκηρυχθείσα από την ΑΔΕΔΥ 4ωρη στάση εργασίας, διαμαρτυρόμενο επιπλέον για την κατά 50% μείωση των συνολικών αποδοχών...
των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας και τον αποκλεισμό τους από τις εξαιρέσεις του Σχεδίου Νόμου για την «Προστασία της Εθνικής Οικονομίας – Επείγοντα μέτρα για την αντιμετώπιση της δημοσιονομικής κρίσης» που κατατίθεται στη Βουλή αύριο, ημέρα Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2010.


Η πλήρης αυτή μισθολογική ανατροπή και η εξουθένωση του κλάδου των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας αποτελεί αιτία πολέμου και θα θέσει σε πλήρη κίνδυνο την ασφάλεια των πτήσεων."



Για το Δ.Σ της ΕΕΕΚΕ


Ο Πρόεδρος Άγγελος Σωτηρόπουλος

O Γεν. Γραμματέας Γιάννης Κουρμουλάκης
 
Να προσθέσω και εγώ στο παραπάνω post του makedona μια πολύ φρέσκια δήλωση του προέδρου της ΕΕΕΚΕ http://www.paskeek.gr/index.php?q=conte ... E%BA%CE%B5 όπου φαίνεται ότι τα πράγματα αγριεύουν ενόψει σημαντικών εξελίξεων τα επόμενα χρόνια στο χώρο της εναέριας κυκλοφορίας και κατ'επέκταση της αεροπορίας γενικότερα.
 
Καλα, επρεπε το κειμενο να ειναι ολο γραμμενο στα κεφαλαια???? :wall: :wall: :wall:
Μου βγηκαν τα ματια και δεν το διαβασα ολο!

Παντως θελω να δω τις αντιδρασεις του O'leary οταν θα συμπεσει καποια απεργεια με καμια δικη του πτηση... Να τον δω να κανει "εσωτερικη" πολιτικη, και να βγαζει ανακοινωσεις και τι στον κοσμο...! :rolleyes:

Edit
Και μιας και το αντιστοιχο τοπικ για την απεργεια εχει κλειδωθει (και πρεπει καποια στιγμη καποιο να ανοιξει εστω για τις πληροφοριες και μονο), εμαθα και για Πεμπτη 11 Μαρτιου 24ωρη απεργεια...
 
Θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα:
1)Γίνονται προσλήψεις ΕΕΚ εκτός ΑΣΕΠ?
2)Αν κάποιος σπουδάσει ΕΕΚ στο εξωτερικό για να δουλέψει Ελλάδα πρέπει να περάσει την ίδια διαδικασία(μέσω ΑΣΕΠ) όπως οι υπόλοιποι υποψήφιοι που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο?
 
1) Όχι, δε γίνονται προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ.
2) Σωστά. Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια.
Τώρα αν αλλάξει κάτι στο μέλλον δε γνωρίζω...
 
Αλλάζουν πολλά στο θέμα πρόσληψης νεων ΕΕΚ, σύμφωνα με το νέο
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 19
Κοινοτική Άδεια ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας σε συμμόρφωση προς την Οδηγία 2006/23/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου».

Κυκλοφόρησε στο φύλλο Εφημερίδας Κυβερνήσεως αρ. 50 της 26 Μαρτίου 2010

Εχει πολλά ενδιαφέροντα μέσα. Αρκεί να γίνουν πράξη !!!
το πιό σημαντικό : Αρθρο 5
α) είναι τουλάχιστον 18 ετών και κάτοχοι πτυχίου
τουλάχιστον δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή πτυχίου
που επιτρέπει την πρόσβαση σε πανεπιστημιακές ή
ισοβάθμιες σπουδές.
 
Θα αλλάξει και ο τρόπος επιλογής των υποψηφίων ή θα είναι πάλι με εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ?
 
Top