Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Βασικά εφόσον για Ελλάδα θέλει απαραίτητα χαρτί ΑΕΙ το ξεχνάω καθώς δεν έχω σπουδάζω σε κάποιο. Τώρα για το μέσο που λέτε ίσως να μπορούσα να βρώ αλλά ελπίζω και πιστεύω να μην είναι αυτός ο παράγωντας επιλογής των Ελεγκτών καθώς η φύση της θέσης δεν πιστεύω ότι χωράει μέσο αλλά μόνο προσόντα.

Από την άλλη βλέπω ότι στην Eurocontrol(ευχαριστώ πολύ για το link Tolisshow) δεν χρειάζεται χαρτί πανεπιστημίου αλλά αναφέρει ότι μόνο το 6% γίνεται δεκτό και ακόμα και αυτοί μπορεί να
κοπούν αργότερα. Οφείλω να ομολογήσω ότι οι ελπίδες μου έπεσαν κατακόρυφα μετά από αυτά που δίαβασα αλλά θα το προσπαθήσω. Μια διευκρίνηση μόνο.

Κάπου αναφέρει τα παρακάτω :

If a candidate already participated in a selection, at least two years must have elapsed.

Not have started a similar training at a national administration.

Not have failed a similar training elsewhere.

Αν τα συνδυάσω βγάζω το συμπέρασμα ότι για να μπείς στην eurocontrol έχεις μια ευκαιρία κάθε 2 χρόνια και δεν πρέπει να προσπαθείς να μπείς σε παρόμοιες εταιρίες γιατί "κόβεσε" εξ' ορισμού. Κάνω λάθος ή σωστά κατάλαβα;
 
Ως συμμετέχων (και αποτυχών :rant: :wall: ) στον προηγούμενο διαγωνισμό έχω να πω ότι δε διαπίστωσα πού μπορεί να σε βοηθήσει ένα "μέσον". Εκτός αν μιλάμε για δυνατότητα επέμβασης και αλλοίωσης βαθμολογίας αλλά αν έχεις τη δυνατότητα να παίξεις στα δάχτυλα όλο το ΑΣΕΠ για κάτι τέτοιο δεν πας για ΕΕΚ αλλά για πρωθυπουργός.

@greeksolid Αν υποθέσουμε οτι και για τα επόμενα χρόνια οι εξετάσεις θα είναι στο ίδιο μοντέλο, τα δικά μου 2 cents είναι να σου προτείνω να μην αμελήσεις να καλλιεργήσεις... τα ελληνικά σου. Γραμματική, συντακτικό και τα σχετικά. Υπάρχουν άτομα που ξημεροβραδιαζόταν στον Φλάιτ Σιμιουλέιτορ, μάθαιναν απ' εξω το ΝΑΤΟικό αλφάβητο, έστηναν αυτί στο liveatc.net και έλιωναν σε διαδικτυακά atc σιμιουλέτορζ αλλά δεν πάτησαν το πόδι τους στο Δημόκριτο για να δουμε κι εκει τι ψαρια πιάνουν γιατί δεν μπορούσαν να εντοπίσουν το ρήμα σε μια πρόταση.
 
Μηπως γνωριζετε τι μισθοι παιζουν στους ΕΕΚ?Εν τελει μονο με πτυχιο ΑΕΙ μπαινεις εκει μεσα?Ευχαριστω εκ των προτερων...
 
Σχολή Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)??

Θα ήθελα πληροφορίες για την εκπαίδευση των υποψηφίων ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας. Που γίνεται, πόσο διαρκεί, τις ιατρικές εξετάσεις που θα χρειαστούν και γενικά αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που να με προμηθεύσει με αυτές τις πληροφορίες. (Γνωρίζω ότι περνάς από τον Ασεπ και τις εξετάσεις και μιλάω υποθέτωντας ότι έχεις πετύχει σε αυτές. Τι ακολουθεί μετά. Ποιά είναι τα στάδια μέχρι να είσαι τελικά ελεγκτής?)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους με βοηθήσουν.
 
Αφού λοιπόν είσαι στους διοριστέους περνάς ιατρικές εξετάσεις στο Κέντρο Αεροπορικής Ιατρικής (Κ.Α.Ι) στο ΓΝΑ. Οι εξετάσεις είναι συγκεκριμένες και καλύπτουν όλο το φάσμα. Στη συνέχεια αφού πάρεις το πιστοποιητικό υγείας το καταθέτεις στην κεντρική υπηεσία της ΥΠΑ. Κάποια στιγμή θα σε καλέσουν για να ορκιστείς ως δημόσιος υπάλληλος. Μετά ξεκινά η εκπαίδευση την Σχολή Πολιτικής Αεροπορίας (ΣΠΟΑ) που είναι στην πρώην Αμερικάνικη Βάση. Διαρκεί 4 μήνες περίπου...
Γενικές πληροφορίες μπορείς να δεις στο site της Ένωσης Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας http://www.eeeke.gr
Ελπίζω να βοήθησα :D
 
Ευχαριστώ πολύ.
Δηλαδή όλοι περνάνε την ίδια εκπαίδευση; Όταν τελειώσει η βασική εκπαιδευση δεν έχεις τη δυνατότητα για παραπάνω; Να αποκτήσεις κάποια ειδίκευση ή κάτι παρόμοιο.
Στις ιατρικές εξετάσεις υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο ή είναι οι στοιχειώδεις;
Συγγνώμη για την άγνοια και την επιμονή μου αλλά το δεύτερο είναι ο μόνος τρόπος να διώξεις το πρώτο.
 
Στις ιατρικές εξετάσεις σε ελέγχουν απο την κορυφή μέχρι τα νύχια...Τα βασικά σημεία θα έλεγα είναι η όραση και η ακοή...
Η εκπαίδευση είναι ίδια με όλους. Όταν τελειώσει, ο κάθε εκπαιδευόμενος παρουσιάζεται στο αεροδρόμιο. Εκεί συνεχίζεται η εκπαίδευση μέχρις ότου δώσεις εξετάσεις ξανά προκειμένου να πάρεις ειδικότητα...
 
Καλησπέρα σε όλους,

Διάβασα και το (πολύ ενδιαφέρον) thread και κάποιες επίσημες δημοσιεύσεις/προκυρήξεις κλπ, δεν έχω όμως καταλάβει κάτι. Έχω μυωπία 9 βαθμούς. Εαν κάνω laser και κατέβει στο 0 και ΑΝ (τεράστιο αν) η όραση μου ανέβει σε πολύ καλά επίπεδα, μπορώ να πάω για ΕΕΚ; Ή ανεξαρτήτως τελικού αποτελέσματος της επέμβασης και τελικής ποιότητας όρασης με αποκλείουν λόγω της τωρινής μου μυωπίας;

ps. για να μην παρεξηγηθώ: προφανέστατα κατανοώ τους λόγους που απαιτούν άψογη όραση, δεν αφήνω υπονοούμενα περί "αδικίας" κλπ :D
 
μάγκες στο ασεπ / υπα παίζει να βρουμε παλια θεματα;
τοχει ψαξει κανενας;
 
Δυστυχως φιλε μου θα σε απογοητευσω... Πριν απο μερικα χρονια ειχα κανει αιτηση στην Eurocontrol και ο λογος που κοπηκα ηταν μυωπια (εχω γυρω στο 9,5 και εγω)... Σε ερωτηση μου τι θα γινοταν αν εκανα laser μου απαντησαν οτι θα φαινοταν ετσι και αλλιως στις ιατρικες εξετασεις και θα με εκοβαν :cry:
 
Top