Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Re: ΕΕΚ

Πάντως θα έπρεπε να αναφερθεί ότι το παραπάνω κείμενο προέρχεται από περιοδικό της Ένωσης ΕΕΚ.
Να υπενθυμίσω πως απαγορεύεται η παράθεση ολόκληρων άρθρων/κειμένων στο forum και μάλιστα χωρίς αναφορά της πηγής.
 
Re: ΕΕΚ

O xristos έχει απόλυτο δίκιο. Το συγκεκριμένο άρθρο είναι από το 2 τεύχος του περιοδικού της Ένωσης Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας Ελλάδος στη σελ 18. Δυστυχώς δε αναφέρει ποιος το έχει γράψει..
http://www.eeeke.gr/Greek/Newspaper/teu ... dition.pdf
 
Air Traffic Controller

Καλησπέρα σας,

Είναι το πρώτο μου post στο forum σας, καθώς μόλις γράφτηκα για να ρωτήσω κάποια πράγματα που σίγουρα θα ξέρετε εσείς παραπάνω από εμένα.

Καλώς σας βρήκα :D

Είμαι 19 χρονών και θέλω πάρα πολύ να δουλέψω στον χώρο της πολιτικής αεροπορίας αλλά πιο συγκεκριμένα θα μου άρεσε να γινόμουν ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας. Θα 'θελα να ρωτήσω τι τυπικά προσόντα(σε χαρτιά, ιατρικές γνωματεύσεις κτλ) χρειάζεται να έχω ώστε να προσληφθώ σε μια εταιρία και πόσο δύσκολο είναι(άν υποθέσουμε ότι έχω τα τυπικά) όντως να προσληφθώ και να μπορέσω να ασκήσω το επάγγελμα. Θα μ'άρεσε πολύ να δούλευα σε κάποια εταιρία στο εξωτερικό(γιατί φαντάζομαι ότι οι μισθοί θα είναι καλύτεροι αλλά πιο πολύ γιατί μ'αρέσει η ιδέα της μόνιμης διαμονής μου σε κάποια άλλη χώρα).

Θα σας θερμοπαρακαλούσα για ότι έγκυρες πληροφορίες έχετε να μου δώσετε και θα ήταν ΜΕΓΑΛΗ μου χαρά αν υπάρχει κάποιος που ασκεί το επάγγελμα στο forum να μου εξηγήσει πως ξεκίνησε. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που δώσατε ώστε να διαβάσετε την δημοσίευση μου και ελπίζω σε απάντηση :D
 
Re: Air Traffic Controller

Καλησπερα και καλως ήρθες
αυτο που χρειαζεσαι για να δουλέψεις στην ελλαδα ειναι πτυχίο ανωτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος(ΑΕΙ) δηλαδη πανεπιστημίου..απο τη στιγμή που το έχεις,έχεις δικαίωμα διεκδικησης θέσης στην ΥΠΑ και στους διαγωνισμούς της μέσω ΑΣΕΠ.οι θέσεις ειναι λιγοστές και οι υποψήφιοι πολλοι αλλα δεν χανεις τιποτα με το να δοκιμάσεις :great:
αν και εφοσον προσληφθείς,σε εκπαιδευουν στις εγκαταστάσεις της ΥΠΑ στο Ελληνικό και διορίζεσαι κάπου
οσον αφορα το εξωτερικό όμως υπάρχουν αλλες λύσεις(συνισταται)
μπορεις να δηλώσεις στη Eurocontrol και αν σε πάρουν εκπαίδευεσαι με τα πιο υψηλά ευρωπαικά στανταρτ και εχεις πολλες ικανοτητες για να βρεις δουλειά..ρίξε μια ματια εδώ http://www.eurocontrol.int/muac/public/ ... _home.html ..η εκπαιδευση γίνεται στα κεντρικα τους στο μααστριχτ στης Ολλανδιας.παρακάτω σου παραθέτω τι χρειαζεται για να σε δεχτούν

What are the minimum requirements necessary to apply?
Applicants must:
Be nationals of a EUROCONTROL Member State (Albania, Armenia, Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, the Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Lithuania, Luxembourg, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Malta, Moldova, Monaco, Montenegro, the Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine and the United Kingdom).

Hold a certificate of secondary education showing that they have successfully completed studies at advanced level (university entrance). Students who are expected to obtain a certificate of education at this level in the near future may also be allowed to participate.

Have a good command of spoken and written English. Knowledge of other European languages would be an advantage.

Meet the medical fitness requirements laid down for controller duties.

Not yet be 25 years of age on 1 October 2008.

If a candidate already participated in a selection, at least two years must have elapsed.

Not have started a similar training at a national administration.

Not have failed a similar training elsewhere.

καλη επιτυχία
 
Μη ξεχνάς οτι δίνεις και εξέταση προφορικά αγγλικά...Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?
Πιστεύω να είσαι γραμμένος σε τοπικές, κλαδικές, φοιτητικές, βουλευτογλυψιματικές, υπουργοσφουγγοκωλαρικές κλπ οργανώσεις και των δύο κομμάτων εξουσίας...Αλλοιώς πού πας ξεβράκωτος στο αγγουρομπόστανο?
Εξετάσεις για προσλήψεις ελεγκτών γίνονται κάθε 4-5 χρόνια...Ξέρεις την αναλογία προσφοράς-ζήτησης? Ενας στους 265 νομίζω. Αν είναι κανείς που συμμετείχε στις προηγούμενες προ μηνών εξετάσεις πρόθυμος να σου απαντήσει θα έχεις πλήρη γνώση του αντικειμένου..
 
121.5":u3m2ubbz said:
Μη ξεχνάς οτι δίνεις και εξέταση προφορικά αγγλικά...Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?

Δεν υπάρχει τέτοια εξέταση! Η μόνη προφορική εξέταση είναι στην ορθοφωνία, αλλά δεν έχει ουσιαστική βαρύτητα. Όσοι πέρασαν το στάδιο των γραπτών εξετάσεων του ΑΣΕΠ στον προηγούμενο διαγωνισμό βρίσκονται τώρα ήδη στα ελληνικά αεροδρόμια και εργάζονται. ;)
 
Ακομα και τυχερος να είσαι και να περασεις μεσω ΑΣΕΠ δεν σου εγγυαται κανενας οτι θα είσαι ΕΕΚ..μπορει να σε κάνουν αερολιμένικο ή οτιδήποτε σχετικό με επαγγελματα της ΥΠΑ στα αεροδρόμια..μπορει ακομα να είσαι σενα γραφείο κλεισμένος στο ελληνικό..οι θέσεις ειναι συγκεκριμένες και αναφέρονται καθε φορά που δημοσιεύονται προκυρήξεις θέσεων εργασίας.οσο για προφορική εξέταση στα αγγλικά αποτι ξέρω δε πραγματοποιείται καθώς τους αρκει το CPE και τα γραπτα

ps. τωρα που όλοι της ολυμπιακής θα μπουν στην ΥΠΑ,σε συμβούλευω να το αφησείς καλύτερα για ελλαδα γιατι θα ξαναζητήσουν κόσμο σε 20 χρόνια :wall:
 
Tolisshow":7qr7nfm5 said:
Ακομα και τυχερος να είσαι και να περασεις μεσω ΑΣΕΠ δεν σου εγγυαται κανενας οτι θα είσαι ΕΕΚ..

Αυτό δεν ισχύει. Οι θέσεις που προκηρύσσονται είναι σαφώς καθορισμένες. Αν ο διαγωνισμός είναι κοινός για Αερολιμενικούς και ΕΕΚ ο υποψήφιος μπορεί να δηλώσει να διαγωνιστεί για μία ή και για τις 2 ειδικότητες. Οι εξετάσεις πάντως καθεμίας από τις ειδικότητες αυτές είναι διαφορετικές. Από εκεί και πέρα υπάρχουν θέσεις ΕΕΚ σε αεροδρόμια και θέσεις ΕΕΚ στο ΚΕΠΑΘ στο Ελληνικό.

ps. τωρα που όλοι της ολυμπιακής θα μπουν στην ΥΠΑ,σε συμβούλευω να το αφησείς καλύτερα για ελλαδα γιατι θα ξαναζητήσουν κόσμο σε 20 χρόνια :wall:

Δεν θα μπουν σε θέσεις ΕΕΚ/Αερολιμενικών. Λίγο δύσκολο να πληρούν τα κριτήρια (ηλικίας, πτυχίο ΑΕΙ) οι πιλότοι και οι μηχανικοί. Όλοι οι προερχόμενοι εξ ΟΑ θα μπουν σε προσωποπαγείς θέσεις χειριστών/μηχανικών που αμέσως μετά την συνταξιοδότηση τους θα καταργηθούν.
 
xristos":28vl89oq said:
Δεν υπάρχει τέτοια εξέταση! Η μόνη προφορική εξέταση είναι στην ορθοφωνία, αλλά δεν έχει ουσιαστική βαρύτητα. Όσοι πέρασαν το στάδιο των γραπτών εξετάσεων του ΑΣΕΠ στον προηγούμενο διαγωνισμό βρίσκονται τώρα ήδη στα ελληνικά αεροδρόμια και εργάζονται. ;)

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Στον τελευταίο διαγωνισμό κάποιος κόπηκε. Επίσης κάποιοι δεν πέρασαν τις ιατρικές εξετάσεις ενώ είχαν περάσει και τα 3 στάδια εξετάσεων.
 
Ναι ισχύει αυτό. Απλώς απάντησα σχετικά απόλυτα για να δείξω την αντίθεση μου σχετικά με αυτά που ανέφερε ο 121.5 περί μέσου, με τα οποία και δεν συμφωνώ, τουλάχιστον όσο αφορά τις προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ.
 
Top