Συστήματα Κράτησης Θέσεων

Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Το mytravelcafe.gr για την αγορα εισητηριου συνεργαζεται μονο με Visa και Mastercard
To expressholidays.gr για την αγορα εισητηριου συνεργαζετα με Visa / Mastercard / Αmerican express
To figame.gr συνεργαζετα με Visa / Mastercard / Αmerican express / Diners club
Κανενα απο τα παραπανω δεν χρεωνει προμηθεια αγορας σε καμια απο τις πιστωτικες του καρτες)
Το Αirtickets.gr οντως χρεωνει 3% προμηθεια αγορας μονο στην Αmerican express!

Υ.Γ.: Το μονο που διεκρυνα οσον αφορα το expressholidays.gr σε μία δοκιμαστική αναζήτηση που εκανα κι εγω ειναι οτι στο 2ο σταδιο (Ηλεκτρονικό εισιτήριο - Αίτηση έκδοσης - πληρωμή με πιστωτική κάρτα) σου βαζει αυτοματα το ονοματεπωνυμο του επιβατη και στα στοιχεια πληρωμης της καρτας (χωρις να μπορεις να το αλλαξεις) με αποτελεσμα αν θες να πληρωσεις το εισητηριο για καποιον αλλον που δεν εχει καρτα να μην μπορεις. Υπαρχει ομως και 2η επιλογη (Ηλεκτρονικό εισιτήριο - πληρωμή με πιστωτική κάρτα τηλεφωνικά) οπου εκει προφανως μπορεις να το διαχειριστεις οπως θες!
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Η προσαύξηση των 3% πρέπει λογικά να είναι παράνομη:

α) γιατί ενδέχεται να αποθαρρύνει τον πελάτη από το να χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη κάρτα και αυτό αντίκειται στους όρους που έχει υπογράψει η αντιπρόσωπος-τράπεζα της ΑΜΕΧ με την επιχείρηση,
β) γιατί στις περιπτώσεις πώλησης εισιτηρίων με πιστωτική κάρτα, την προμήθεια προς τον τραπεζικό οργανισμό στον οποίο ανήκει η κάρτα την πληρώνει η ίδια η αεροπορική εταιρεία μέλος της ΙΑΤΑ και όχι το ταξιδιωτικό γραφείο, άρα δεν τίθεται θέμα επιβάρυνσης προς την επιχείρηση. Η επιχείρηση πληρώνει προμήθεια, μόνο ως προς το service fee, το οποίο και αποτελεί μέρος του κέρδους της (το υπόλοιπο κέρδος προέρχεται από την προμήθεια της αεροπορικής εταιρείας που είναι από 1% έως και 3% επί του καθαρού ναύλου, συν τυχόν υπερπρομήθειες και επιδοτήσεις παραγωγικότητας.
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Επομένως, αν κατάλαβα καλά, στο expressholidays μπορείς να αγοράσεις με πιστωτική κάρτα είτε μέσω internet είτε μέσω τηλεφώνου.
Στο mytravelcafe ισχύει το ίδιο ή μπορείς να αγοράσεις με πιστωτική μόνο μέσω τηλεφώνου?
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

derion":d68g56dz said:
Επομένως, αν κατάλαβα καλά, στο expressholidays μπορείς να αγοράσεις με πιστωτική κάρτα είτε μέσω internet είτε μέσω τηλεφώνου.
Σωστα
Στο mytravelcafe ισχύει το ίδιο ή μπορείς να αγοράσεις με πιστωτική μόνο μέσω τηλεφώνου?
οσον αφορα το mytravelcafe οι οδηγιες του site γραφουν:
Πως πληρώνω για τα αεροπορικά εισιτήρια που αγοράζω;
Για την κράτηση αεροπορικού εισιτηρίου μέσω της ιστοσελίδας, είναι δυνατή η πληρωμή είτε μέσω πιστωτικής κάρτας, είτε μέσω κατάθεσης αναφερόμενους λογαριασμούς Alpha Bank, Eurobank ή Millenium, είτε με πληρωμή στα γραφεία της εταιρείας, μετρητοίς ή με πιστωτική κάρτα.
Οι δυνατοί τρόποι πληρωμής αναγράφονται στην ιστοσελίδα κατά τη διάρκεια της κράτησης του αεροπορικού εισιτηρίου.
Για την κράτηση αεροπορικού εισιτηρίου low cost εταιρείας η πληρωμή είναι δυνατή αποκλειστικά μέσω πιστωτικής κάρτας

Πως παραλαμβάνω τα αεροπορικά εισιτήρια που αγόρασα;
Τα εισιτήρια και οι επιβεβαιώσεις σας αποστελλονται μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομίου ως ηλεκτρονικά εισιτήρια (e-tickets).
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Γεια σου Wii και για σε όλους,

Τελικά από που συνιστά κάποιος να αγοράζουμε. Από αυτά που γράφεις παραπάνω μάλλον καταλήγουμε στο http://www.figame.gr . Η ερώτηση μου είναι η εξής. Γιατί είναι τόσο άγνωστα αυτά τα online πρακτορεία και τόσο διάσημα τα άλλα που δεν αναφέρονται καν???
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Μα και το figame.gr κρατάει προμήθεια 5€.
Σε ενδεικτική αναζήτηση εμφανίζεται

Τιμή εισιτηρίου ανά τύπο επιβάτη συμπεριλαμβανομένων των φόρων
Ενήλικος (51.00 καθαρή αξία – τιμή βάσης + 118.67 φόροι αεροδρομίου ): 169.67 EUR
Συνολική τιμή εισιτηρίου για όλους τους επιβάτες συμπεριλαμβανομένων των φόρων: 169.67 EUR
Αμοιβή υπηρεσιών: 5.00 EUR

Ένα άλλο site που βρήκα τελευταία και δεν κρατάει καθόλου προμήθεια είναι το flights.gr
Αφού έκλεισα εισιτήρια με κάλεσαν από το Go Travel οπότε πρέπει να είναι δικό τους.
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Σωστός μεν κατά το μισό δε. Το http://www.figame.gr δε χρεώνει τίποτα για τις πτήσεις εσωτερικού. Για τις πτήσεις εξωτερικού χρεώνει σε κάποιες (λίγες) 5 ευρώ. Το flights.ge δε χρεώνει στις ευρωπαϊκές και τις Ελληνικές. Το menu του και η μηχανή του είναι λίγο... της δεκαετίας του 1990. Κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα...
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Εγώ δεν έχω να προτείνω κάτι πέραν του να μεταφέρω τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες μου για φθηνότερα εισιτήρια. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του γνωρίζοντας πως το εισιτήριο από τη στιγμή που θα το εκδώσεις και θα πετάξεις είναι το ίδιο είτε με μηδενική επιπλέον χρέωση είτε με επιπλέον χρέωση 5-10-20 ευρώ. Οι διαφορές υπάρχουν μόνο στις περιπτώσεις ακύρωσης ή αλλαγών που εκεί το κάθε πρακτορείο βαράει κατά το δοκούν επιπλέον των όποιων χρεώσεων επιβάλλουν οι ίδιες αεροπορικές. Πόσες φορές όμως θα χρειαστούμε κάτι τέτοιο; Αξίζει;

Το γιατί είναι διάσημα άλλα πρακτορεία δεν μπορώ να σου πω. Ίσως γιατί διαφημίζονται -σε αντίθεση με τα υπόλοιπα- με αποτέλεσμα το κόστος της διαφήμισης να μπαίνει είτε άμεσα είτε έμμεσα στον τελικό ναύλο ως Τέλη Υπηρεσιών (Service Fee) που κάνει το εισιτήριο ακριβότερο.

Όντως και το flights.gr δεν χρεώνει κάτι σε πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού. Συνεπώς η λίστα των ελληνικών online πρακτορείων που εκδίδουν σήμερα αεροπορικά εισιτήρια εσωτερικού και εξωτερικού χωρίς service fee είναι:

www.mytravelcafe.gr (πρακτορείο με έδρα την Παιανία Αττικής)
www.expressholidays.gr (πρακτορείο με έδρα την Αθήνα)
www.flights.gr (πρακτορείο με έδρα το Ηράκλειο Κρήτης)

Επιπλέον υπάρχει το figame.gr (πρακτορείο με έδρα τα Βριλήσσια) το οποίο όμως χρεώνει service fee στις περισσότερες πτήσεις εξωτερικού.

Όποιος δεν κάνει κέφι να κλείσει από Ελλάδα υπάρχει και η δοκιμασμένη λύση που λέγεται Expedia που δε χρεώνει τίποτα επιπλέον όπως και αρκετές άλλες σελίδες στο εξωτερικό.

Πάντα δοκιμάζουμε βέβαια και την ιστοσελίδα της ίδιας της αεροπορικής που ενδέχεται να προσφέρει κάποιο ναύλο που δεν μπορεί να βρεθεί μέσω των συστημάτων κρατήσεων των πρακτορείων ή να μη χρεώνει service fee.

Αν το καλοσκεφτείτε και το υπολογίσετε η αποφυγή των επιπλέον τελών υπηρεσιών μπορεί να είναι και πιο προσοδοφόρα από τα προγράμματα τακτικών επιβατών :D
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Τελικά δοκίμσα το expressholidays.gr
Δίνεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου κάρτας μέσω Internet και την επόμενη μέρα σε παίρνουν τηλέφωνο και σου ζητούν ξανά τα στοιχεία της πιστωτικής κάρτας για την έκδοση του εισιτηρίου.
Γλυτώνεις τα service fees, αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός με τη διαδικασία, καθώς πρέπει να στείλεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου κάρτας με απλό e - mail.
Αντιθέτως, στο airtickets εφαρμόζονται σύστημα κρυπτογράφησης (ssl), η πιστωτική κάρτα χρεώνεται αμέσως και το εισιτήριο εκδίδεται αμέσως τη στιγμή της κράτησης.
 
Re: Συστήματα Κράτησης Θέσεων (Μια πονεμένη ιστορία)

Περίεργο αυτό που σου συνέβη derion με το expressholidays.gr αφού υποτίθεται πως είναι ολοκληρωμένο σύστημα κρατήσεων που χρεώνει κάρτα σε κρυπτογραφημένο περιβάλλον (SSL) και εκδίδει άμεσα εισιτήριο. Μήπως υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα ή το δρομολόγιο; Απαράδεκτο αν ζήτησαν αριθμό κάρτας μέσω e-mail. Χρήσιμο πάντως ότι το δοκίμασε κάποιος και μετέφερε τις εμπειρίες του. Αν το έχει χρησιμοποιήσει και κάποιος άλλος μπορεί να μας πει αν αντιμετώπισε πρόβλημα!

Στο mytravelcafe.gr που έχω δοκιμάσει για εσωτερικό και εξωτερικό ουδέποτε με πήραν πίσω τηλέφωνο και χρεώθηκε η κάρτα μου άμεσα και είχα μέσα σε δευτερόλεπτα επιβεβαίωση και αριθμό εισιτηρίου (e-ticket number) στο e-mail μου.

Στο figame.gr που έχω δοκιμάσει για εσωτερικό, το μόνο κάπως αρνητικό είναι πως ενώ σου έρχεται άμεσα η επιβεβαίωση στο e-mail το e-ticket number καθυστερεί λίγο, αν και αυτό αποτελεί πρόβλημα μόνο για υπερβολικά βιαστικούς που θέλουν να έχουν και τον αριθμό εισιτηρίου αφού στο check-in σπάνια θα χρειαστούν κάποια εκτύπωση των παραπάνω. Υποθέτω πως αυτή η καθυστέρηση ίσως έχει να κάνει με τη χρέωση της κάρτας που πιθανώς να μη γίνεται άμεσα. Ίσως και να κάνω λάθος βέβαια.

Το flights.gr δεν το έχω δοκιμάσει.
 
Top