Short haul flights Vs High Speed Trains

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Παιδιά. για τον ΟΣΕ ένα έχω να πώ
...το έλλειμμα που μέσα στην τελευταία πενταετία υπερτριπλασιάστηκε και στα τέλη του 2009 ξεπέρασε τα 10,5 δισ. :shock: ευρώ, τις ζημιές που φθάνουν τα 2,2 εκατ. ευρώ την ημέρα :shock: :oops: :shock: ...

Νομίζω ότι θέλει ένα shut down όχι τώρα άλλα χτές... :wall: :rant: :wall:
Άκου εκεί 2,2 εκ. την ημέρα... ΝΤΡΟΠΗ :evil:
Η πΟΑ τουλάχιστον επιτελούσε κι ένα έργο (έστω κι αναγκαστικά λόγω νησιωτικότητας)... Ο ΟΣΕ τί ακριβώς επιτελεί???
 
Έλα,εντάξει, αφήστε το θέμα Ο.Σ.Ε γιατί είναι να μην το πιάσεις.. Αγανάκτισμα απο παντού είναι... Και μόνο στον 'κεντρικό' σταθμό της χώρας να πάς (σταθμός Λαρίσης) καταλαβαίνεις τι επιπέδου είναι ο Ο.Σ.Ε...
Στο θέμα μας τώρα,πιστεύω είναι ανούσια η σηζήτηση για την Ελλάδα..
Όσο για την Ιαπωνία, ε εντάξει, τι συγκρίνεις...
 
Στις USA φαίνονται αποφασισμένοι πλέον για HSR και βάζουν μπροστά μέχρι και τον Κο Πρόεδρο για να γλυτώσουν απ' την μουρμούρα (κι όχι μόνο) των αεροπορικών...
Σε συνέδριο της FAA, o Trans Sec. όταν ρωτήθηκε δήλωσε χαρακτηριστικά
Let me give you a little bit of political advice: Don’t be against high-speed rail. Ιt’s coming to America. This is the president’s vision, this is the vice president’s vision, this is America’s vision…. We’re going to get into the high-speed rail business. People are still going to fly, but we need alternatives. So get with the program

Σαφέστατος ο τυπάς... Κομμένοι οι τσαμπουκάδες :cool:

Φυσικά, και οι αεροπορικές πλέον πιέζουν για χρηματοδότηση ώστε όταν το NG σύστημα εναέριας κυκλοφορίας είναι έτοιμο να είναι κι αυτές σε θέση να το αξιοποιήσουν... Και τα upgrade που θα χρειαστούν τα α/φη τους δεν είναι και φθηνά...
:arrow: http://blogs.wsj.com/middleseat/201...board-the-high-speed-train/?KEYWORDS=airlines
 
Έχω την αίσθηση ότι η πολιτική των αεροπορικών εταιρειών στην Αμερική είναι λίγο κοντόφθαλμη. Αντί να ανιτίθενται στην κατασκευή High Speed Railway, θα μπορούσαν να επωφεληθούν από την ανάπτυξή του. Μία γραμμή με ταχύτητες 250-300 km/h ανάμεσα σε Washington-Φιλαδέλφεια-Νέα Υόρκη-Βοστώνη (αλλά και σε άλλες περιοχές πυκνού μητροπολιτικού ιστού) θα μπορούσε να αναλάβει ένα σημαντικό μέρος του μεταφορικού έργου ανάμεσα σε αυτές τις πόλεις, απελευθερώνοντας πολύτιμα slots για άλλους, πιο προσοδοφόρους προορισμούς.
 
Χαρακτηριστική της πίεσης που θα νοιώσουν οι αεροπορικές μελλοντικά είναι η ειδησούλα που έρχεται απο Κίνα μεριά...

48 :shock: μόλις μέρες μετά την είσοδο HS τρένου στην 508 χλμ. γραμμή Zhengzhou-Xian, όλες οι πτήσεις μεταξύ των 2 πόλεων καταργήθηκαν. Μάλιστα, μέχρι το 2012 που υπολογίζεται η χώρα να διαθέτει HSR δίκτυο 13.000 χλμ., προβλέπεται ότι θα επηρρεαστεί το 60% της εσωτερικής αεροπορικής κίνησης...

:arrow: http://www.reuters.com/article/industrialsSector/idUSTOE62P04E20100326
 
Πολύ θετική είδηση για τον πλανήτη. :great:
 
«Η Γερμανία θα κάνει ό,τι είναι δυνατόν για να στηρίξουν την προσπάθεια των ΗΑΕ να δημιουργήσουν μια υπερσύγχρονο, μεγάλων δυνατοτήτων σιδηροδρομική υποδομή»,

Θα κλάψω από συγκίνηση.. :puke:

Ο προαστιακός σιδηρόδρομος του Ντουμπάι είναι νομίζω σε πλήρη λειτουργία. Η ένωση με το Άμπου Ντάμπι δεν νομίζω ότι θα είναι δύσκολη υπόθεση, τουλάχιστον με τα προάστια (άσχετο τι έγινε με το μεγάλο αεροδρόμιο των ΗΑΕ κ που θα είναι αυτό;).

Ο μόνος λόγος που το Μπαχρέιν χρειάζεται τρένο/μετρό είναι επειδή ξεχάσαν να φτιάξουν πεζοδρόμια..
 
Άσχημα τα νέα κι απ' την Αυστραλία αφού μελετάται η HSR σύνδεση Σίδνεϊ-Καμπέρα-Μελβούρνη-Μρίσμπεϊν. Χαρακτηριστικά, η απόσταση των 1.000 χλμ. ΣίδνεΙ-Μελβούρνης θα καλύπτεται σε 3 ώρες όταν αεροπορικώς χρειάζεται 1 1/2. Απ' ότι τσέκαρα, το δρομολόγιο αυτή τη στγμή είναι shuttle με 35-40 ημερήσιες πτήσεις απ' την Qantas/Jetstar και 25-28 απ' την μπλέ Virgin.
:arrow: http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_19/09/2010_355912
YΓ1
Εντύπωση μου προκάλεσε η φοβερή ομοιότητα των online booking engine των Qantas και Virgin.
YΓ2
Το ΑΠΕ-ΜΠΕ έγραψε πάλι. Άκου εκεί Βρισβάνη :twisted: . Απο περιέργεια το έψαξα μήπως το όνομα είναι "δικό μας" αλλά το έχει πάρει απ' τον ομώνυμο ποταμό που το έχει πάρει απ' τον Σκώτο στρατιώτη και μετέπειτα κυβερνήτη Sir Thomas Brisbane. Εκτός κι αν ο πάπους του ήταν Θωμάς Βρισβάνης... :mrgreen:
 
Εξαιρετικά νέα. Μακάρι να προχωρήσει αυτή η σύνδεση.
 
Top