Ενδιαφέροντα άρθρα/video στο internet

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: AerLingus στην Αθήνα

Έλλην ήταν αυτός που είχε Ελληνική παιδία.
Δηλαδή ήταν Έλληνας όποιος είχε τέκνα Ελληνόπουλα;Εκτός αν εννοείς "Παιδεία".
Αφού συμφωνείς με τη κυρία,πως παραθέτεις το παραπάνω γνωμικό;Είναι εντελώς αντιφατικό αυτό που γράφεις.
 
Re: AerLingus στην Αθήνα

Αφού το κράτος δεν έχει θεσπίσει κανόνες και η απόκτηση Ελληνικού διαβατηρίου δεν προϋποθέτει γραπτή εξέταση γλώσσας και ιστορίας, γιατί να μην συμφωνώ ΚΑΙ με την Κυρία καθώς ΚΑΙ με το παλιό γνωμικό. Είχα ακούσει ότι είναι στα σχέδια του κράτους να γίνονται έγγραφες εξετάσεις αλλά μερικοί αντιδρούν. ΤΕΛΟΣ όμως γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος.
 
Re: AerLingus στην Αθήνα

Πως έχουμε καταντήσει έτσι την Ελλάδα.... Δυστυχώς, η αντιμετώπιση των Ελλήνων στο εξωτερικό το τελευταίο χρονικό διάστημα είναι μάλλον αρνητική. Χωρίς να είμαι λαϊκιστής, όλοι αυτοί οι πολιτικοί που μας έφεραν στο συγκεκριμένο σημείο θα έπρεπε να λογοδοτήσουν ... αλλά δυστυχώς σε ποιους; στους ψηφορόρους τους, που μέχρι χθες κουνούσαν τα πλαστικά σημαιάκια για μια αργομισθία ;;;; Διαβάζοντας αυτά εξοργίζομαι αφενός με τη υπεροψία που επιδεικνύεται από τους "εταίρους μας" στην Ευρώπη προς εμάς, μετά την κατάρευση της Ελληνικής οικονομίας, αλαζονία που ωστόσο και εμείς κατά καιρούς εκδηλώσαμε ...όταν είχαμε το "πάνω χέρι", σε γειτονικούς μας λαούς, αλλά ακόμη και σε θρησκευτικές μειονότητες στην Ελλάδα.
 
Re: AerLingus στην Αθήνα

A)Για να αποκτήσει κάποιος ελληνική υπηκοότητα υπάρχουν κανόνες και προβλέπονται γραπτές εξετάσεις σχετικά με την Ιστορία,τους Νόμους κ.α..Παλιότερα διεξάγοταν στις Νομαρχίες και στη συνέχεια στις Περιφέρειες.
Β)Το να συμφωνείς με αντιφατικά πράγματα,κάποια από τα οποία δεν ισχύουν κιόλας, είναι κάτι για το οποίο δε ξέρω τι να πω.Σε ποια γλώσσα όμως απάντησες στις ερωτήσεις των Αμερικανικών Αρχών για να σου δώσουν διαβατήριο;Σε άλλη από την αγγλική;Η γλώσσα είναι αναπόσπαστο μέρος της Παιδείας και του Πολιτισμού.Δεν υπήρξε πραγματικός φιλέλληνας ο οποίος να μη μίλαγε ελληνικά.
 
Αναφορικά με το γλωσσικό θέμα, σκεφτείτε μόνο την περίπτωση ομογενών, παιδιών που έχουν μεγαλώσει στο εξωτερικό, έχουν την ελληνική υπηκοότητα και ενώ μιλάνε ελληνικά, στον γραπτό λόγο δεν τα πάνε και πολύ καλά...

Το τεστ δεν το συζητάμε, ηλίθιο και ρατσιστικό, προφανώς οι υπάλληλοι της εταιρίας είναι ανίκανοι να ξεχωρίζουν γνήσια έγγραφα από πλαστά και σκέφτηκαν αυτόν τον τρόπο να κάνουν πιο εύκολη την ζωή τους. Και αν τύχει κάποιος επιβάτης με την στοιχειώδη ευθιξία όπως η εν λόγω κυρία, μια δωροεπιταγή και καθαρίσαμε!

Αλλά σκεφτόμουν κάτι άλλο... Φανταστείτε στην θέση της κυρίας αυτής να ήταν η σύζυγος Παπαδήμου (η οποία δεν ξέρει ελληνικά) ή ακόμη ακόμη και ο ΓΑΠ! Πάντα υποψιαζόμουν πως και τους λόγους του, τους έγραφαν σε greeklish και τους διάβαζε!
 
Eννοείς μάλλον σε λατινικούς χαρακτήρες αντί για greeklish.Η καταγγέλουσα επιβάτιδα δέχθηκε άραγε την επιταγή;
 
Μην πηγαίνετε μέχρι Ιρλανδία. Όσες φορές πήγα από Αθήνα προς Φρανκφούρτη ή Μόναχο, πάντοτε έπεσα σε έλεγχο εγγράφων από την Αστυνομία. Σε μία περίπτωση, όταν επέστρεφα από Άγκυρα και έκανα μετεπιβίβαση στο Μόναχο, το διαβατήριό μου σαρώθηκε σε scanner, εν αντιθέσει προς τα διαβατήρια των λοιπών ευρωπαίων της πτήσης.
 
Γράφτηκαν πολλά, αλλά δεν είδα να μας απασχολεί το θέμα αν όντως κυκλοφορούν πολλά πλαστά ελληνικά έγγραφα. Δεν είμαι σίγουρος αν και πως μπορεί να πλαστογραφηθεί ένα βιομετρικό διαβατήριο, αλλά τέτοιου είδους σχόλια σε συνοριακούς ελέγχους έχω εισπράξει κι εγώ αρκετές φορές.

Τελευταία ταξιδεύω μεταξύ Ηνωμένου Βασιλείου (εκτός Schengen, όπως και η Ιρλανδία) και ηπειρωτικής Ευρώπης περίπου 15 φορές ανά έτος και συχνά στην επιστροφή μου έχουν ελέγξει σχολαστικά το διαβατήριο για αυτόν τον λόγο. Οι -ευγενικοί, συνήθως- υπάλληλοι με ενημερώνουν πως κυκλοφορούν πολλά πλαστά.

Τεστ γλώσσας δεν έχω κάνει, παρόλα αυτά. Τέτοιου είδους πρακτικές και σχόλια όμως ξέρω πως δεν έχουν να κάνουν ούτε με την κρίση, ούτε με την πρόσφατη αλλαγή της εικόνας της χώρας στο εξωτερικό. Αρκετά χρόνια πριν, φίλοι μου είχαν περάσει από τεστ γλώσσας στην είσοδο τους στην Αγγλία.

Το αν είναι σωστό να γίνονται ή όχι, είναι στην κρίση του καθένα. Προσωπικά, θεωρώ πολύ πιο προσβλητικούς όλους τους υπόλοιπους ελέγχους στα αεροδρόμια, αν και αναγκαίους ως έναν βαθμό.
 
Παιδιά, μή τρελλαινόμαστε. Προφανώς υπήρξε πρόβλημα με πλαστά Ελληνικά διαβατήρια με είσοδο στην Ιρλανδία και αναγκάστηκαν (για να γλιτώσουν τα πρόστιμα) να καταφύγουν σε αυτό το (έστω) γελοίο τέστ. Είναι φτηνότερο να κάνεις κάτι τέτοιο, παρά να πληρώνεις ειδικούς στον έλεγχο γνησιότητας διαβατηρίων.

Εγώ που πέταξα Σάννον πρίν 3 βδομάδες, από Ισπανία επίσης, με AerLingus επίσης, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Άσχετο, αλλά παρεπιπτόντως 1) : Είναι τρομακτικό να βλέπεις σε πλήρη απαρτία το στόλο της MALEV παρκαρισμένο στα χωράφια του Σάννον

Άσχετο, αλλά παρεπιπτόντως 2) : Οι Ιρλανδέζες της AerLingus, με το που είδαν Ελληνικό διαβατήριο, άρχισαν τις ερωτήσεις: " Σκατά και εσείς έεε? Αλλά δεν κάνετε όμως και τίποτα να αντιδράσετε!" Και σαφώς της απάντησα δεόντως, ότι να μας τη λένε οι Ισπανοί αλλά όχι και οι Ιρλανδοί! Δεν έχω δεί τίποτα μολότωφ στο Δουβλίνο!
 
Top