Ryanair

Re: RYANAIR news

al.porto":3rq5wor7 said:
Δυστυχώς, από τα φαινόμενα, είναι υπεραρκετό για πολύ κόσμο.
Η εταιρεία αυτή χαλάει την "πιάτσα" και κακώς για μένα επιβραβεύεται από τον κόσμο.

Γιατί "Δυστυχώς"?? Προσωπικά προσθέτω το ΣΥΝΟΛΙΚΌ κόστος μιας LCC (ακόμα και τον καφέ η σάντουιτς που πιθανόν να πάρω...) και το συγκρίνω με το ΣΥΝΟΛΙΚΟ κόστος μίας "Λουσάτης" εταιρείας , αν είναι σημαντικά φθηνότερη η πρώτη πάω με την πρώτη , αν η διαφορά τιμής είναι μερικά μόνο ευρώ πετάω "λουσάτα"..........

Αν με το " χαλάει την πιάτσα" εννοείς ότι κάνει προσιτό το ταξίδι στον μέσο επιβάτη (κάνοντας το συνολικό κόστος φθηνότερο) δημιουργώντας ανταγωνισμό στις "Full Service" εταιρείες , κάνεις λάθος. Εγώ Π.Χ έκλεισα HER-LGW στις 03-04-09 με Easyjet μέ 55 € και επιστροφή 06/04/09 με AEGEAN με 108 €όταν στις ίδιες ημερομηνίες για να πάς Θεσσαλονίκη η καλύτερη τιμή με Α3 είναι 198 € και με Ο.Α 253 €. Μακάρι να υπήρχε και στην Ελλάδα μία αντίστοιχη RyanAir η Easyjet .
Πώς στην Γραμμή Λονδίνο -Ηράκλειο η Α3 ζητά 108€ και στο Θεσσαλονίκη Ηράκλειο ζητά 126 € ??? Μήπως επειδή υπάρχει ανταγωνισμός από τις LCC???? Μήπως έχει μεγαλύτερο κόστος στην πτήση εσωτερικού????
ΟΧΙ βεβαια, Πολύ απλά δεν έχει ανταγωνιστή φθηνότερο , γιαυτό και είναι οι τιμές ακριβές.

al.porto":3rq5wor7 said:
Αγαπήσαμε την πολιτική αεροπορία όχι μόνο για τα αεροπλάνα! Την αγαπήσαμε και για όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της που την κάνουν τόσο διαφορετική και ενδιαφέρουσα από τα υπόλοιπα μέσα μεταφοράς. Το αεροπλάνο δεν είναι ΚΤΕΛ! Οι πρακτικές τις εταιρείας αυτής "ρίχνουν", "γκρεμίζουν θα έλεγα, την ιδιαιτερότητα του αεροπορικού ταξιδιού (σίγουρα δεν είναι όπως κάποτε, αλλά ακόμα το ταξίδι με αεροπλάνο έχει άλλη ποιότητα) και το image του κλάδου.
Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη αν είμαι off, αλλά δεν την αντέχω άλλο αυτή την "αεροπορική" εταιρεία. :wall:

Φυσικά και αγαπάμε τα αεροπλάνα και τις πτήσεις , για τον λόγο αυτό η χαμηλή τιμή του ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ κόστους μας δίνει την ευκαιρία να πετάμε συχνότερα σε προορισμούς που θα ήταν δύσκολο για το μέσο βαλάντιο .
Δυστυχώς το αεροπορικό ταξίδι (ειδικά τα ενδοευρωπαϊκά) είναι κάτι σαν ΚΤΕΛ , ποσώς με ενδιαφέρει αν μου βγάλουν ένα δισκάκι με κρύο περιεχόμενο σε πτήση δύο ωρών. Τα αεροπλάνα είναι λίγο πολύ τα ίδια σε όλες τις εταιρείες , τα καθίσματα το ίδιο πλάτος .Περισσότερο με ενδιαφέρει να μεταβώ με ασφάλεια και χωρίς καθυστερήσεις παρά το ενδεχόμενο in flight service.
Κατά την ταπεινή μου άποψη το image του κλάδου δεν κινδυνεύει , υπάρχουν εταιρείες για όλα τα γούστα και βαλάντια , από την χλιδάτη Business μέχρι την μή ανακλινόμενη economy των LCC.
Η ποικιλία ποτέ δεν έβλαψε.
 
Re: RYANAIR news

Σε καμιά περίπτωση, δεν κατακρίνω την εν λόγω εταιρεία. Μπορούμε να της προσάψουμε πάρα πολλά αλλά δεν θα μπορούσα ποτέ να μην παραδεχθώ ότι έκανε προσιτότερο το αεροπορικό ταξίδι για τους κατοίκους των ευρωπαϊκών περιφερειακών πόλεων και όχι αποκλειστικά και μόνο των πρωτευουσών και των μεγάλων πόλεων. Εκφράσεις όπως "χαλάει την πιάτσα" δεν πιστεύω ότι είναι ό,τι πιο πρέπον για την εν λόγω περίπτωση, όταν άλλα "μεγαθήρια" του χώρου έχουν δημιουργήσει αεροπορικά καρτέλ (τα λέμε και Συμμαχίες), έχουν διαρκώς φθίνουσα ποιότητα ή λειτουργούν υπό το καθεστώς του αθέμιτου ανταγωνισμού. Αυτός είναι και ο λόγος που χρησιμοποίησα το "αντισυμβατικά". Δεν κατακρίνω την εταιρεία, απλά βάσει του τόπου κατοικίας μου, των ταξιδιωτικών ενδιαφερόντων μου και του πόσα χρήματα και χρόνο μπορώ να διαθέσω, δεν καλύπτει τις ανάγκες μου και δεν αποτελεί επιλογή για μένα. Ίσως αποτελέσει στο μέλλον, όχι όμως προς το παρόν.

Καλά κάνουν και πετούν μαζί της, όσοι το επιλέγουν να το κάνουν. Η ίδια η εταιρεία άλλωστε, ποτέ δεν υπερηφανεύθηκε για την άνεση ή το in-flight service της, εν αντιθέσει προς κάποιες άλλες "μεγάλες" ή κάποιες που σου υπόσχονται "πολιτισμένες" ή "μπίζνες" εμπειρίες που στο τέλος θυμίζουν φάρσες.
 
Re: RYANAIR news

al.porto":ihkaqhep said:
Όπως δε θέλω να πάρω κινέζικα ρούχα και συσκευές παρ' ότι είναι τα πιο φθηνά στην αγορά, έτσι δε θέλω να ταξιδεύω όπως να 'ναι...


ουτε εγω αγοραζω κινεζικες συσκευες και ρουχα... απλως το macbook μου ειναι made in taiwan, το ipod nano μου ειναι made in china, τα tommy πουλοβερ μου made in china.

ειναι δικαιωμα σου να θεωρεις καλυτερο προιον αυτο που προσφερει η klm η οποια στο schiphol τουλαχιστον σ αναγκαζει να κανεις e check in στα μηχανηματα της μιας και η ουρα για νορμαλ τσεκ ειναι απιστευτα τεραστια...

ειναι δικαωμα σου να θεωρεις πως αυτο που σου δινει η swiss κατα την διαρκεια της πτησης ονομαζεται "meal"...

δεν ειμαι ψυχολογος. μηχανολογος μηχανικος ειμαι. αλλα νομιζω το θεμα σου ειναι το branding και οχι οι ουσιαστικες διαφορες.

anyway... εταιριες που προσβαλλουν το δικο σου μοντελο αεροποριας εχουν δοσει ζωη σ ενα καρο αεροδρομια... εχουν δοσει φτερα σ εκατομυρια ανθρωπους...
 
Re: RYANAIR news

Για να προεκτείνω λίγο και τις σκέψεις των παραπάνω φίλων "συμφορουμιτών" νομίζω ότι η ύπαρξη και λειτουργία εταιριών όπως η Ryanair(ανεξαρτήτως οικονομικών πρακτικών) συνεισφέρει και κοινωνικά..Δεν ξέρω αν θα θεωρηθεί υπερβολική η άποψή μου αυτή(φαντάζομαι πως όχι..)αλλά η αξία ενός ταξιδιού στο εξωτερικό για έναν άνθρωπο και την προσωπικότητά του (ακόμα και στα Τίρανα που λέει ο λόγος) είναι ανυπολόγιστη..Η δυνατότητα να βρίσκεσαι γρήγορα και οικονομικά σε μία ξένη χώρα,να συναναστρέφεσαι με διαφορετικό κόσμο,νέες κουλτούρες κλπ κλπ σε κάνει κοσμοπολίτη..Κι όταν λέω κοσμοπολίτη δεν εννοώ εστέτ ή σνομπ,αλλά άνθρωπο με ανοιχτά μυαλά,γεμάτη προσωπικότητα αλλά και απαιτητικό..Πόσες φορές δεν μπήκατε στο τριπάκι ταξιδεύοντας έξω να κάνετε συγκρίσεις με την Ελλάδα επί παντός θέματος;;Πόσες απ'αυτές δεν καταρίψατε ή επιβεβαιώσατε κλισέ για την ίδια σας τη χώρα;Δυσκολεύομαι να το αποτυπώσω γραπτά γιατί δεν είναι κάτι το οποίο υπολογίζεται εύκολα..Αυτό που ξέρω για μένα είναι ότι χάρη στη Ryanair θα περάσω τα γενέθλιά μου στο Λονδίνο(και όχι σε κάποιο μπουζουκομάγαζο),θα παρακολουθήσω και μία συναυλία(με 60ευρω στη o2 Arena και όχι με 100 ευρώ στο Terra Vibe..)
Και να κλείσω παραφράζοντας γνωστή διαφήμιση:
"Μερικά πράγματα έχουν αξία ανεκτίμητη..Για όλα τα άλλα υπαρχουν οι LoCo" ;)

Aρκετά offtopic,συγγνώμη,αλλά είπα να εκφράσω και τη γνώμη του φτωχού πλην τίμιου(και αργόσχολου)φοιτητή.. :p
 
Μήπως έχετε μπερδέψει το E-check in (off premises)με τα Self Check in Kiosks (που βρίσκονται εντός του αεροδρομίου); Νομίζω ότι η FR δεν έχει εγκαταστήσει Self Check in Kiosks στα αεροδρόμια που πετάει και ότι αυτό που προωθεί είναι το off-premises check in.
 
Re: RYANAIR news

dab4coins":1ztz6du6 said:
Αυτό που ξέρω για μένα είναι ότι χάρη στη Ryanair θα περάσω τα γενέθλιά μου στο Λονδίνο(και όχι σε κάποιο μπουζουκομάγαζο),θα παρακολουθήσω και μία συναυλία(με 60ευρω στη o2 Arena και όχι με 100 ευρώ στο Terra Vibe..)

Με κάλυψες απόλυτα φίλε dab4coins..! Έχω δει την ομάδα μου να παίζει στην Ευρώπη με 25Ε return όταν από Ελλάδα βγαίνουν τα πακέτα των 800 ..πάω για πλάκα Λονδίνο για ΣΚ γιατί η RYANAIR το κανε να κοστίζει λιγότερο από το τρενάκι που με πάει στο αεροδρόμιο... φαγητό, πλαστικά κ εισιτήρια είναι όλα ωραία κ καλά αλλά όχι για όσο τα κοστολογούν..έλεος αν φτάσαμε να μας εκλύει περισσότερο η χαρτούρα..το τσεκ-ιν δλδ χαλάει την μαγεία?
 
Re: RYANAIR news

Φίλοι με παρεξήγησατε ή μάλλον δε καταφερα να περάσω αυτό που θέλω να πω!
Δεν διαφωνώ πουθενά από όσα ειπώθηκαν στα παραπάνω πόστς ούτε είμαι εναντίον των LCC. Διαφωνώ όμως με τις πρακτικές και τον τρόπο που η συγκεκριμένη εταιρεία πραγματοποιεί τα σχέδιά της και πιστέψτε με συμφωνεί πολύς κόσμος σε αυτό.
Γιατί άλλες εταιρείες (πχ η Sky Europe) xαμηλών ναύλων δεν έχουν φάει ανάλογο γιουχάισμα;
Anyway, είμαστε οφ και το αφήνω εδώ. Θα χαρώ να το συζητήσουμε αλλού ή με ΠΜ! ;)
 
Re: RYANAIR news

Χαχα!
Σύμφωνα με το BBC, o ίδιος ο Ο' Λίρι δήλωσε ότι σκέφτονται να χρεώνουν την... τουαλέτα!! δηλαδή να βάλουν κερματοδέκτη και να χρεώνουν μια λίρα την επίσκεψη!! :D
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7914542.stm
Ενα consumer group (αφού δήλωσε τα προφανή για κέρδη σε βάρος των επιβατών κλπ) έδωσε την καλύτερη απάντηση:
"Charging people to go to the toilet might result in fewer people buying overpriced drinks on board, though - that would serve Ryanair right."
 
Re: RYANAIR news

...οταν κραζω εγω, γινομαι κακος μετα!
 
Re: RYANAIR news

Καλά κράζεις αλλά ευτυχώς η δυστυχώς η τάση είναι το αεροπορικό ταξίδι να πλησιάζει όλο και περισσότερο στο ΚΤΕΛ.!!!
Ιδιαίτερα η συγκεκριμένη εταιρεία που κυρίως απευθύνεται σε Άγγλους (Αγγλοσάξονες για την ακρίβεια) έχει αναγάγει σε επιστήμη το πώς θα χρεώσει ακόμα και τον αέρα που αναπνές εντός του αεροπλάνου !!!!
Βέβαια (και για όσο διάστημα παραμένει φθηνότερη σε συγκεκριμένο δρομολόγιο) οι πελάτες καθόλου δεν θα διαμαρτυρηθούν ακόμα και για αυτή την χρέωση ........

Αν παρά ταύτα υπήρχε μία αντίστοιχη εταιρεία στην Ελλάδα και πετούσαμε ΠΧ ΑΤΗ-SKG η ΑΤΗ - ΗΕR με 25 € ( αντί των 50-120 € του ανταγωνισμού)συνολικά θεωρείς ότι θα πείραζε κανένα να του χρέωνε 1€ την "επίσκεψη" ???


Υ.Γ Το λέω εγώ αυτά που καθόλου δεν την συμπαθώ !!!!!!!!!!!!!!!!
Με Διαβάζω και .....παραξενεύομαι !!!!!!!!!!!!!!!
 
Top