Ryanair

Re: RYANAIR news

Αυτο που λες εχει ενδιαφερον...
Οταν λες συνδικαλιστες ποιους ακριβως εννοεις;Υπαλληλους της ΟΑ η κατι αλλο;
Αν οντως το αιτημα απορριφθηκε μαλλον αυτο οφειλεται στο οτι η εταιρια δεν θελει να ερθει στο νησι λογω της απιστευτης ΥΠΑ με τα ακριβοτερα τελη σε ολη την Ευρωπη!!!!
Συμφωνα με τις οδηγιες της ΕΕ οποιοσδηποτε μπορει να πεταξει οπου θελει εντος ΕΕ αρκει το δρομολογιο να μη θεωρειται αγονο, επιδοτουμενο κατι που φυσικα δεν ισχυει στην περιπτωση μας.
 
Re: RYANAIR news

Μα καλά με μια απόφασή του το υπουργείο μπορεί να αποκλείσει μία εταιρία από το να κάνει δρομολόγια έτσι απλά ?
 
Re: RYANAIR news

Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη ποιος πήρε την απόφαση και με ποια λογική... Εδώ άλλοι παρακαλουν να υπάρχει δρομολόγιο στον τόπο τους και μεις τους διώχνουμε... Επίσης με ανησυχεί ότι όλα γίνονται χωρίς να τα μαθαίνουμε. Και γω το έμαθα από την τοπική εφημερίδα..
 
Re: RYANAIR news

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Όσο τα ελληνικά αεροδρόμια είναι κρατικά και όσο υπάρχει "εθνικός αερομεταφορέας" (είτε με τη σημερινή μορφή, είτε με την νέα έκδοση, Pantheon)
η Ryanair δεν πρόκειται να πατήσει στην Ελλάδα.
Τα εμπόδια που προκύπτουν από τις παραπάνω καταστάσεις είναι γνωστά...
 
Re: RYANAIR news

Από το atwonline.com (http://www.atwonline.com/news/other.htm ... 2F2%2F2008) :

Ryanair will expand its Madrid Barajas base with two new 737-800s on Nov. 18 and launch twice-daily service to Alicante, Palma, Santiago and Valencia. It also will increase frequencies to Dublin, Santander and Bergamo. Expansion will see the LCC's MAD network grow to six domestic and 17 international routes on six based aircraft.

Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που η Ryanair χρησιμοποιεί ως βάση της (ακόμη και ως προορισμό της) το κύριο αεροδρόμιο μιας μεγάλης πόλης, κάτι που στην περίπτωση της Μαδρίτης μου προξενεί μια μικρή εντύπωση, καθώς, απ’ ό,τι γνωρίζω, η πρωτεύουσα της Ισπανίας διαθέτει σε σχετικά μικρή απόσταση δύο περιφερειακά αεροδρόμια, το Torrejon (business flights και έδρα μιας πτέρυγας με F-18 της Ισπανικής Αεροπορίας) και το Getafe (έδρα της EADS CASA).
 
Re: RYANAIR news

Κάτι άλλο που ανακάλυψα σήμερα είναι πως η Ryanair έκανε πρόταση για εξαγορά της Aer Lingus
(κάποιος μου το είπε την περασμένη εβδομάδα αλλά τον αγνόησα :oops: ) προς 1,40 € ανά μετοχή! Δηλαδή σύνολο περίπου 750 εκατομμύρια Euros!
Ο "αξιαγάπητος" Mike μάλιστα, είπε πως η εταιρία θα διατηρήσει την υπάρχουσα μορφή της, θα αναγνωριστούν και θα διατηρηθούν τα σωματεία των εργαζομένων (σ.σ. χλωμό το βλέπω), θα διπλασιαστεί ο στόλος των αεροσκαφών και θα δημιουργηθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας!
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο, διότι είτε τα άνωθι σωματεία είτε η ΕΕ θα μπλοκάρουν τη διαδικασία εξαγοράς.
 
Re: RYANAIR news

τα περι αγορας Aer Lingus απο την Ryanair ειναι παλιο νεο. Πρεπει να το εχω διαβασει πριν κανα χρονο και βαλε.
Τωρα αμφιβαλω αν επιτεχθει αυτο
 
Re: RYANAIR news

Thanasis_U2 δεν μιλαώ για το παλιό νέο (αυτό το είχα διαβάσει και εγώ)! Για το καινούριο μιλάω!
Που περιλαμβάνει όλα αυτά που έγραψα! Πέρυσι το μόνο που κατάφερε η Ryanair ήταν να πάρει ένα μερίδιο γύρω στο 30% το οποίο διατηρεί ακόμα.
 
Re: RYANAIR news

Οι θεσεις της Ryanair ειναι free οπως της Easyjet η' ειναι αριθμημενες?????
 
Re: RYANAIR news

όποιος προλάβει :)
 
Top