Olympic Air Dash8 100

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ποια Dash8-100 πετάνε για την ΟΑ τώρα? Το SX-BIW θα πάρει χρώματα της ΟΑ?
 
όλα, πλην του SX-BIO το οποίο έφυγε προχθές για overhaul και βάψιμο στην Αγγλία. Το BIW δεν προβλέπεται να πάρει τα χρώματα της ΝΟΑ.
 
Ποιες θεωρούνται καλές θέσεις στα Dash8-100 της ΟΑ?
 
Σήμερα το πρωί κατά τις 9 είδα το BIW σταματημένο στον B με αναμμένους τους κινητήρες, 2 πυροσβεστήρες χειρός εκατέρωθεν της μύτης στο έδαφος και ένα όχημα (νομίζω tow truck, αλλά δεν το είδα καλά) λίγο πιο μπροστά. Κάτι συνηθισμένο;
 
Ναι. Run-up!
 
χτές έκανα την πρώτη μου πτήση με Dash8 100 από Ρόδο για Ηράκλειο.
να ρωτήσω όμως κάτι που μου έκανε εντυπωση.
Το αεροπλάνο ήταν το sx-biw και δεξιά από την είσοδο επιβίβασης είχε ένα μεγάλο κομμάτι ενίσχυσης, κάτι σαν μπάλωμα στην άτρακτο.
δεν πήγα και από την δεξιά πλευρά να δω αν η ενίσχυση συνεχίζει αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

αυτό είναι κάτι πρόσθετο στο συγκεκριμένο αεροπλάνο ή το έχει ο τύπος για ενίσχυση της ατράκτου.

δυστυχώς έμεινα και το χάζευα μέχρι να μπω τελευταίος και δεν έβγαλα φωτο για να γίνω ποιο σαφής.

για ρίξτε μια απαντηση όσοι καταλάβατε για τι πράγμα μιλάω
 
Πολλά ελικοφόρα έχουν στα σημεία της ατράκτου που βρίσκονται απέναντι από τις έλικες, ενισχύσεις για να προστατεύεται η άτρακτος από διάφορα υλικά όπως πετραδάκια, χαλίκια κλπ που μπορεί να εκτινάξει η έλικα. Δεν είναι κάτι πρόσθετο, είναι σχεδίαση του κατασκευαστή.
Υποθέτω ότι αυτό είδες.
 
Το SX-BIW πριν απο ενα μηνα περιπου χτυπηθηκε στο σημειο αυτο απο εναν καδο απορριματων,εναν απο αυτους που βρισκονται σε διαφορα σημεια στην πιστα του Ελευ.Βενιζελος.Εγινε επισκευη απο ελασματουργο και τοποθετηθηκε ελασμα το λεγομενο patch.
 
Πέραν από τα πετραδάκια κλπ, οι "ασπίδες" αυτές βρίσκονται εκεί για τον πάγο που απελευθερώνεται κατα τη διάρκεια de-icing του έλικα.Μπορεί να ακούγεται χαζό, και στην ελλάδα δεν έχουμε συνήθως τέτοιο πρόβλημα, αλλά εδώ στον καναδά είναι πολύ σύνηθες, και η ταχύτητα με την οποία εξφενδονίζεται ο πάγος στην άτρακτο του αεροπλάνου είναι αρκετά μεγάλη.Ο δέ ήχος όταν ο πάγος χτυπάει την άτρακτο είναι τρομαχτικός για κάποιον που δεν ξέρει τι συμβαίνει.
 
Ηρωικό α/φος το DH1. Όποιο σταθμεύει Ρόδο πραγματικά το σκίζουν. Προσέξτε πρόγραμμα Δευτέρας:
06:50-10:50 RHO-AOK-KSJ-JSH-KSJ-AOK-RHO
12:00-16:15 RHO-KGS-LRS-JTY-LRS-KGS-RHO
16:55-18:40 RHO-KZS-RHO
19:30-21:40 RHO-HER-RHO

Μιλάμε για 16 προσαπογειώσεις την ημέρα, σε πτήσεις πολύ μικρής έως μικρής διάρκειας και με θερμοκρασίες το καλοκαίρι φωτιά... :shock: :cool: :thx:
 
Top