Νηολόγιο ελληνικών αεροσκαφών

Re: Athens airways

Για τα περί νηολογίων, είναι περίπου όπως τα γράφει ο Hastaroth. Αν δεν ζητήσεις κάτι ιδιαίτερο παίρνεις ακόμα κάτι από SX-B** για δικινητήριο. Απλώς υπάρχει η δυνατότητα σήμερα για οποιοδήποτε reg ζητήσεις εκτός SX-H**, SX-U** και SX-EC*. Θυμηθείτε δε και τα 747 της ΟΑ, είναι τα πρώτα που παραβίασαν τον κανόνα.
 
Τα 747 όταν αποκτήθηκαν από την Ολυμπιακή ήταν το καμάρι του Ωνάση. Δεν είναι άλλωστε παράξενο πως ήθελε στα 747 και 707 να βάλει πιάνο !!! Δεν τον αφήσαν όμως.
Τα νηολόγια τους λοιπόν SX-OAA OAB κλπ τα πήραν προφανώς από τα αρχικά της εταιρίας (Olympic Airways). Παρ' όλα αυτά εγώ πότε δεν θα πάψω να πιστεύω ότι το OA μπορεί να είναι και Onasis Aristotelis γιατί αν δεν είσαι και λίγο ψώνιο δεν φτάνεις ψηλά (όπως το εννοεί ο καθένας το ψηλά)...

Edit: και δύο ερωτήσεις: τα 767 γιατί δεν ήρθαν ποτέ;;
είχε ποτέ Α320 η ΟΑ;;
ευχαριστώ
 
zerard":1ces0yq8 said:
Edit: και δύο ερωτήσεις: τα 767 γιατί δεν ήρθαν ποτέ;;
είχε ποτέ Α320 η ΟΑ;;
ευχαριστώ

1) Γιατι η παραγγελια μετατραπηκε στα 7 "μαμισια" 737-484
2) Οχι!
 
zerard":1uzmvnv4 said:
Παρ' όλα αυτά εγώ πότε δεν θα πάψω να πιστεύω ότι το OA μπορεί να είναι και Onasis Aristotelis

Μπορεί να είναι και Αλέξανδρος Ωνάσης. Και των δύο τα αρχικά είναι Ο.Α.
 
Iσως να ειναι κι ετσι αγαπητοι φιλοι...Αλλωστε δικο του δημιουργημα ηταν και ο Αλεξανδρος θα ηταν το απολυτο αφεντικο αν δεν τον σκοτωναν!!!
 
Ναι αλλα μην ξυπνας σκυλια που κοιμουνται... ;)
 
να πω και γω τι γνωριζω? :oops:

SXBIK: SX οτι ειναι ελληνικο, B οτι ανηκει στην ολυμπιακη, I ο τυπος του αεροσκαφους,K αυξων αριθμος με τη σειρα που αγοραστηκε

για το LGSM κολλαει το SM για τη σαμο :rolleyes:
 
samorc, διάβασες όλο το θέμα στο οποίο έγραψες κάτι; Για δες λίγο εδώ: viewtopic.php?p=769#p769
 
το συγκεκριμενο ποστ το ειχα διαβασει,αλλα επειδη δεν συμβαδιζει ακριβως με αυτο που γνωριζω,ειπα να παραθεσω και γω τις γνωσεις μου και απο εκει και περα καθε διορθωση ειναι δεκτη..
 
Τό ερώτημά μου,φίλτατε samorc,είναι "από πού γνωρίζεις αυτό που γνωρίζεις" καί παραθέτεις,την στιγμή μάλιστα που δέν συμβαδίζει μέ αυτά που έχουν γράψει περισσότερα τού ενός μέλη εδώ μέσα.

Εξ άλλου,μία απλή έρευνα στό φωτογραφικό αρχείο αλλά καί στό αρχείο νηολογίων στό παρόν site πρίν αποφασίσης να γράψης αυτό που έγραψες θά σέ έπειθε γιά τό εσφαλμένο τής άποψής σου,αφού θά έβλεπες π.χ.τό SX-DFA που ναί μέν ανήκει στην Ολυμπιακή (άν και όχι νομικά) ,αλλά δέν έχει ούτε κάν ένα B στό νηολόγιό του....

Πληροφοριακά,το SX ώς διακριτικό τής Ελλάδας ισχύει καί στήν ναυτιλία (ως χαρακτηριστικό κλήσεως τών υπό Ελληνική σημαία πλοίων,μαζί μέ τό SV).Πιθανώς λοιπόν δόθηκε το ίδιο διακριτικό και γιά την αεροπορία,ώστε αμφότεροι και ημείς και οι ξένοι να μήν μπερδευόμαστε και πονοκεφαλιάζουμε μέ τέτοιες λεπτομέρειες,ενώ υπάρχουν άλλα σοβαρώτερα προβλήματα να λύσουμε.. :)
 
Top