Νηολόγιο ελληνικών αεροσκαφών

makedonas":20hx1phg said:
... Κουιζ: Ποια χωρα λειπει απο τη φωτο του 1919? :mrgreen: Και γιατι? :p

Εσύ κατά πάσα πιθανότητα θα εννοείς τη Γερμανία/Πρωσσία, αλλά παρατηρώ ότι λείπουν και οι "Ανατολικές" χώρες (ΕΣΣΔ, Βουλγαρία, κλπ). Απλά, δεν ξέρω ποιές εκ των χωρών του τότε, είχε aviation, general ή military. Αν εννοείς την Πρωσσία, προφανώς δεν της έδωσαν νηολόγιο αφού τα άλλα παιδάκια δεν την έπαιζαν την παλιογερμανία τότε.... ήταν πολύ επιθετικιά....
 
Ετσι τεκνον μου.. Διαβασμενος.. Μιλαμε για το 1919.. Που η Γερμανια ειχε χασει τον 1ο παγκοσμιο πολεμο..
 
Για να αναβιώσουμε το παρόν θέμα, μετά από πολλά χρόνια νέο SX- αερόστατο, SX-MOB, το οποίο αγοράστηκε από την ΑΕΚ για τα 100 της χρόνια. Από ότι αλίευσα στο ίντερνετ, φτιάχτηκε εδώ. Άραγε γνωρίζει κανείς τύπο;;; Τι θα γίνει άραγε μετά τους εορτασμούς της ΑΕΚ; Θα παραμείνει ως έχει με κάποιες πτήσεις sightseeing?!?!?maxresdefault.jpg
 
Δεν υπάρχει περίπτωση το αερόστατο να κατασκευάστηκε στην Ελλάδα και να Νηολογήθηκε.
 
Από ότι έμαθα ίσως να κατασκευάστηκε Αγγλία και να ήρθε εδώ όπου μπήκαν τα σήματα και τα λογότυπα. Από όσον ξέρω ένας μόνο θα μπορούσε να το κάνει αυτό στην Ελλάδα.

Εδώ πλάνα από την προετοιμασία
 
Top