Eπιλογή σχολής

Καλησπέρα! θέλω να μεταβώ στη ΝΥ για να πάρω το ΑΤP αλλά αφού πρώτα πάρω το PPL της JAA εδώ στην Ελλάδα. Αυτό που θέλω να μάθω, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, είναι αν μπορώ να το κάνω αυτό. δηλαδή αν είναι αναγνωρισμένο το PPL που θα πάρω εδώ στην Ελλάδα από σχολές των ΗΠΑ. Ευχαριστώ!
 
ρε παιδια τελικα τι πρωτεινετε μεταξυ global kai egnatia??
 
Μπορεί κάποιος από τους μαθητές των σχολών που εδρεύουν στα Μέγαρα και μένει στην Αθήνα, να μας πει περίπου πόσες φορές πήγε & ήρθε προς/από το αεροδρόμιο των Μεγάρων κατά την διάρκεια της εκπαίδευσής του;
Γιατί όπως τα βάζω εγώ χοντρικά, σε ένα Integrated course πρέπει να βάλεις 150 ώρες... Με 2 ώρες κάθε μέρα είναι τουλάχιστον 75 φορές. Να μην βάλω και πόσες φορές μπορεί να πας και να έχει χαλάσει ο καιρός ή το αεροπλάνο να έχει κάποιο πρόβλημα κλπ κλπ..
Από ένα πρόχειρο υπολογισμό, ένα μικρό αυτοκίνητο θέλει 10 ευρώ βενζίνη να πας και άλλα 10 ευρώ να γυρίσεις. + 2 φορές Αττική οδό + διόδια εθνικής, με λιγότερο από 25-28 ευρώ δεν την βγάζεις καθαρή (αν δεν θες να φας όλη την κίνηση της Αθήνας και να κάνεις 2 ώρες να πας ή να γυρίσεις).

75 * 28 = 2100 ευρώ! Μήπως η σχολές θα έπρεπε να κάνουν δώρο το MCC; :D
 
Στο ποσο αυτο μην βαλουμε και το ground school που μπορεις να παρακολουθησεις.Εκει ξεφευγει το νουμερο αν βαλεις αλλουσ 5-6 μηνες,δηλαδη αλλεσ 160 φορες ακομα.Ομορφιες κατα τα αλλα :banana: :banana: :banana: :banana:
 
Διαβασα και τις 12 σελιδες, και θελω να πω την αποψη μου.
Το να παρεις δυπλωμα φορτηγου και λεωφοριου στην Αυστραλια ειναι καλο.
Το να πας ομως αμεσως μετα να πιασεις εργασια στην Ινδια ( γιατι εκει υπαρχει εργασια ) δεν το βρησκω και αριστο.
Δηλαδη θελω να πω οτι δεν μπορεις να εισαι Ελληνας πολιτης, και να βαζεις υποψηφιοτητα για προεδρος Αμερικης.
Δεν εχω χρηματα να σπουδασω πιλοτος. Αν ομως τα ειχα θα πηγαινα σε σχολη κοντα στο σπιτι μου. Γιατι τα χρηματα
που με κοπο εβγαλα στην Ελλαδα δεν θελω να τα παρει ο Κινεζος εκπαιδευτης μου στην σχολη τις Νορβηγιας.
Δεν θελω απο τον δικο μου κοπο να γινονται μεγαλες και τρανες οι σχολες τους, οταν μπορω να δοσω εργασια και
προοπτηκη σε Ελληνικες προσπαθειες και σχολες. Ολα ετσι ξεκινουν, αν δεν πηγαινε ο Αμερικανος στην FLIGHT SAFETY
πως θα επιβιωναι τα πρωτα χρονια το μαγαζακι εκεινο. Πως θα γινοταν η σημερινη μεγιστη σχολη που σημερα δινει
type raiting απο piper meridian μεχρι A380. Τα δυπλωματα ο καθε πιλοτος τα πηρε απο την ΥΠΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΚΡΑΤΟΣ. Η σχολες μονο σε προετημαζουν, τιποτα παραπανω. Δωστε τα χρηματα σας σε Ελληνες ,μονο ετσι η σχολες θα
μεγαλωσουν, και καποια μερα ολοι θα ερχονται να εκπαιδευτουν στην FLORIDA της Ευρωπης. Με τα χρηματα που θα
εχουν οι σχολες απο εσας που σπουδαζεται εκει (ΕΛΛΑΔΑ) θα ανανεωνουν στολους αεροπλανων,βοηθηματα και θα
ερχονται και ξενοι να τους εκπαιδευεται ΕΔΩ και τοτε, ολοι με υπεριφανια θα παραδεχονται οτι τελειωσαν Ελλαδα.
Εσεις θα εχετε εργασια στον τοπο σας πχ εκπαιδευτες, πιλοτοι αεροταξι (πολλες σχολες ανοιγουν με αποφοιτους) κλπ.
Ετσι θα αποκτησουμαι το σεβασμο ολων. Και αφου γινουν ολα αυτα, αν ακομη οι κινεζοι και οι ινδοι δεν εχουν πιλοτους
για τα αεροπλανα τους, ε τοτε θα πρεπει να πληρωσουν παρα πολλα χρηματα για να τους παρεχουμε τους καλητερους
πιλοτους που εκπαιδευσαμε στην χωρα μας με τις σχολες μας.
 
Οταν σταματησει η αισχροκερδεια τοτε βλεπουμε. Πες μου σε ποσες σχολες στα Μεγαρα, παραδειγμα, θα βρεις συγχρονα αεροπλανα με πληρη αεροβοηθηματα κλπ και να μη σε σφαζουν στην τιμη. Οταν βλεπεις τιμες 170 ευρω η ωρα για build up, οταν Αμεριικη εχει 80 και 150 το δικηνητηριο τοτε προτιμω να φυγω, να πληρωσω διαμονη, εισητηρια κλπ κλπ. Σαφως η εκπαιδευση ειναι πιο ακριβη στην Ελλαδα αλλα νομιζω οτι υπαρχουν περιθωρια...
 
Αν δεν επενδυσης τα χρηματα σου στην Ελλαδα θα συμβουν τα εξεις. Οι σχολες στην Ελλαδα θα κλεισουν. Αυτο θα εχει
σαν αποτελεσμα, οταν τελειωσεις στην Αμερικη και γυρισεις Ελλαδα (οπως κανει το 90%) να μην υπαρχει ΚΑΜΙΑ σχολη
για να μετατρεψεις τα FAA δυπλωματα σε JAA. Και αν θα εχει επιβιωση ΜΙΑ σχολη τοτε η ωρα θα παει στα 300 eur.
Δεν θα βρεις εργασια πουθενα (εκπαιδευτης, αεροταξι). Και θα αναγκαστεις να φυγεις παλι εξω. Με αποτελεσμα να εισαι
για ολη σου την ζωη μεταναστης.
 
Φίλε συγνώμη που στο λέω αλλά αν τα πιστεύεις αυτά που λες ζεις σε άλλο κοσμο...
 
Top