Eπιλογή σχολής

Εμένα έτσι μου βγήκε μαζί με MCC τώρα αν είχε να κάνει το ότι 40 ώρες ήταν στο simulator της σχολής ίσως να έριξε την τιμή. Αυτά που δεν βάζω μέσα είναι τα λευτά της εξέτασης που πάνε στο χιλιάρικο. Ίσως να εννοείς αυτά.
 
40 ωρες στο sim?!?! Σίγουρα αυτά είναι 4000 ευρώ λιγότερα απ' ότι αν τα έκανες πτήσεις.. Μπορεί η τιμή που μου είχαν πει εμένα να ήταν πριν μπει το sim σε χρήση και ήταν όλα με ώρες πτήσης.. Και αν επιτρέπεται με πόσες ώρες τελειώσες; (χωρις το checkride που είναι να κάνεις...)
 
200 + ώρες... μαζί με αυτές του MCC... σκέψου όμως και πως οι τίμες AVGAS ήταν και καλές... To sim μετράει πολύ... Το checkride είναι 2 ώρες με MEP και 2 ώρες στο sim....
 
Re: Tι θα προτείνατε; (Επιλογή σχολής)

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.Εγω είχα την τύχη να εργασθώ ως τεχνικός στην τεχνική βάση της Ολυμπιακής Αεροπορίας μέχρι και το ξεπούλημα της απο την Μig.Το όνειρο μου ήταν κάποια στιγμή που θα ήταν λίγο καλύτερα τα οικονομικά μου να μπορέσω να πάρω ένα δίπλωμα πιλότου.Η ήλικία μου έιναι λίγο απαγορευτική πλέον για μεγάλα όνειρα μιας και είμαι 31 ετων είδη.Μηπως θα ήταν έυκολο να με βοηθήσει κάποιος για το τί να ψάξω ,ποιό είναι το κόστος και που να απευθυνθώ και σε ποιά σχολή?
 
Re: Tι θα προτείνατε; (Επιλογή σχολής)

Συγνώμη για το off topic, αλλά η ηλικία σου ΔΕΝ είναι καθόλου απαγορευτική. Όσο παίρνεις medical μπορείς να πετάς ιδιωτικά και αν θέλεις να γίνεις επαγγελματίας μπορείς να πετάς μέχρι τα 70... άρα έχεις άλλα 39 χρόνια μπροστά σου για να κάνεις καριέρα και να πάρεις και σύνταξη!!!

Οσο για την ερώτησή σου, υπάρχουν ένα σωρό θέματα στο forum σχετικά με σχολές και εκπαίδευση που είναι πάααααααρα πολύ κατατοπιστικά.
Προτείνω να τα ψάξεις λίγο γιατί θα βρείς πολλές απαντήσεις στις απορίες που έχεις ήδη καθώς επίσης και απαντήσεις σε απορίες που δεν έχεις σκεφτεί ακόμα. :D
 
Εγω αποφασισα σχολη. Και ειπα να το ανακοινωσω (για οσους σκεφτονται την Αμερικη) μηπως θελει κανεις να ερθει μαζι. Μηπως μας κανουν και καμια εκπτωση αλλα και για παρεα απο την πατριδα...Λεγεται Αcademy of Aviation και βρισκεται στo New York.Ξεκιναω αρχες του νεου χρονου. Oποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ.
Τελος θελω να ευχαριστισω δημοσια τους ΝΥΗC,Zero_Pilot και 121,5 για τις συμβουλες και τον χρονο που αφιερωσαν.
 
Στο Farmingdale ... μάλιστα, ήμουν εκπαιδευτης στο αεροδρόμιο αυτό. Γνωρίζω τον Chris Richards που έχει την σχολή, καλή τύχη.
 
και εγω ενδιαφερομαι για την συγκεκριμενη σχολη αλλά μόνο για hour building.μιας και ήσασταν εκπαιδευτής εκεί θα γνωρίζετε κάποια πράγματα παραπάνω για το αν αξιζει η όχι,τα αεροπλάνα,η διαθεσιμότητα τους,η περιοχή και ο εναεριος χωρος γύρω(μην ξεχνάμε οτι το αεροδρομιο βρισκεται μεσα στη Νεα Υορκη).θα ενδιαφερε πολυ η αποψη οποιου ξερει ή εχει ακουσει για την παραπανω σχολη
 
Για την σχολή δεν ξέρω πολλά, όταν έφυγα απο την Νέα Υορκη η σχολή άνοιγε. Έχω έναν καλό φίλο που ηταν εκπαιδευτής εκεί για περίπου 2-3 χρόνια θα ρώτησω να μου πεί λεπτομέριες. O εναέριος χόρος είναι δύσκολος, με πάρα πολυ κίνηση .. καλό και κακό αυτό.
 
καλησπερα σε ολους.

σε λιγο καιρο αρχιζω το PPL αλλα ειμαι μεταξυ δυο σχολών, της Global και της Jetstream. Η πρώτη χρησιμοποιεί Piper ενω η δευτερη diamond da40.
Μπορει καποιος να με βοηθήσει στο τι θα ηταν καλυτερα να διαλεξω ως αρχαριος τοσο σε θεμα σχολής όσο και αεροσκάφους?

ευχαριστώ
 
Top