Eπιλογή σχολής

kapou":1ho9nd6a said:
επειδη ξερω οτι απο εκει μπορω να το ακολουθησω.. απο που αλλου μπορω να παω δηλαδη...?
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?Αν θέλεις να ασχοληθείς και με αυτοκίνητα τότε θα πας ΕΜΠ.Στο ΕΜΠ η κατεύθυνση περιλαμβάνει γενικές γνώσεις για αυτοκίνητα και αεροπλάνα.Αν θες να γίνεις καθαρά αεροναυπηγός θα πας Πάτρα στους μηχανολόγους αεροναυπηγούς μηχανικούς όπου η αντίστοιχη κατεύθυνση περιλαμβάνει πιο "αεροναυπηγικά" μαθήματα και θα μάθεις περισσότερα για το αεροπλάνο.
 
θέλω να ασχοληθώ με αεροπλάνα, αλλά και πάλι το σκέφτομαι, γιατί μου είπες την προηγούμενη φορά πως δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα οπότε... :?
 
Re:

z_pilot":14nswq3x said:
Μιλάς για σχολές πιλότων έτσι?Global Flight Academy γιατί από άποψης χρημάτων είναι οικονομική αλλά και δουλεύει με ευρωπαϊκά στάνταρ.Τουλάχιστον από όσους έχω ακούσει είναι αρκετά ικανοποιημένοι.


Να ρωτησω κατι ρε παιδια όταν τελειώνεισ καποια σχολή σου προσφέρει και προηπηρεσία η πρέπει να ψαξεις μετά απο μόνος σου ? (απο οτι καταλαβατε δεν γνωριζω τιποτα επι του θέματος)
 
Re: Tι θα προτείνατε; (Επιλογή σχολής)

121.5":1lbhczly said:
Κι ένας φίλος μου ο οποίος δεν είναι και οικονομικά άνετος, με πολλές διευκολύνσεις εκ μέρους της σχολής κάνει το ΑTPL του και είναι πολύ ευχαριστημένος από τον ρυθμό, τα αεροπλάνα, τους εκπαιδευτές , το σχολείο εδάφους και τις προοπτικές που του δίνει η FAS (παίρνει ΑΟC σε λίγες μέρες).


τι ειναι το ATPL AOC?
 
εγω εστειλα στην ολυμπιακη και μου εστειλα μια φορμα αναλυτικη που λεει τιμές. μαζι με στολη ειναι γύρω στα 82 χιλιάρικα.Σαφώς είναι πολλα τα λεφτα, αλλα σκευτομαι χωρις να ξέρω μήπως όμως μολις τελειώσεις τη σχολή θα μπείς καταυθείαν στην εταιρία χωρίς να έχεισ το άγχως τις ευρεσης εργασίας? δεν ξέρω είμαι πολυ μπαρδεμένος με το θέμα των σχολών και η βλακεία ειναι οτι είμαι στην αρχή (ευρεση σχολής) και δεν ξέρω που να καταλήξω.το μόνο που με προβληματίζει ειναι το παραπάνω ερώτημά μου τι γίνεται μετά τη σχολή ???
 
Re:

HarisK":4logipxs said:
Θα διαφωνησω με z_pilot οτι διαλεγεις σχολη αναλογα με το που μένεις,
προσωπικά τουλαχιστον αυτο ειναι το τελευταιο που με απασχολεί.
το σημαντικό,πιστεύω, ειναι να δείς τι προσφέρει η σχολή και τι αποδοχή θα έχει το πτυχίο σου μετα.
Επειδή ειμαι και εγω στο στάδιο του ψαξίματος θα ελεγα να κοιτάξεις και μερικές ευρωπαϊκές σχολές, τουλάχιστον για να δεις τις διαφορές.
Να σου πω την αλήθεια πάνω κάτω τα ίδια προσφέρουν οι περισσότερες σχολές.Το πτυχίο δε διαφέρει.Από όλες τις σχολές είναι κατά JAR πρότυπα και γι αυτό θα είναι ακριβώς το ίδιο από όποια σχολή και να το πάρεις.Σημασία έχει τί θα μάθεις και πώς θα το μάθεις.Και εννοείται πως από όποια σχολή και αν το πάρεις θα έχεις τις ίδιες επαγγελματικές προοπτικές,μη νομίζετε ότι η ΣΕΧΟΑ που λέει ότι οι σπουδαστές της θα είναι στη πρώτη λίστα για ΟΑ θα βρουν και δουλειά :D[

επειδη και εγω ψαχνω για σχολη αλλα στο πρωταρχικο σταδιο ακομα και δεν ξερω ποια ειναι τα κριτιρια δηλαδη μιας καλης σχολης γιατι εγω αυτο που κοιταω να σου πω την αληθεια ειναι η τιμη δεν μπορω να ξεχωρισω τι προσφερει η μια και τι η άλλη σχολη..(το atpl να φανταστο ειναι το διπλωμα επαγγελματια πιλοτου σωστα)?
 
Φίλτατε Ηλία έπεσες σε περίοδο αδειών και διακοπών και συγκριτικά με το να απαντήσει κάποιος σε απορίες ή να πάει στην παραλία για μπανάκι και φραπεδάκι, προτιμάει το δεύτερο. :mrgreen:
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το λινκ και τα λέμε μετά τις διακοπές :D
 
ΕΕΕ βεβαια διακοπες πανω απο ολα.Σ'ευχαριστω φιλε να σε καλα..
 
Checklist για την επιλογή σχολής

Βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον checklist/ερωτηματολόγιο, που σχεδιάστηκε για να βοηθήσει τους μελλοντικούς εκπαιδευόμενους χειριστές να επιλέξουν σχολή.
Το συνέταξε η γερμανική ΕΧΠΑ (Vereinigung Cockpit) και είναι πολύ περιεκτικό, με "ψαγμένες" ερωτήσεις, που πιστεύω θα βοηθήσει όλους τους ενδιαφερόμενους στο πρώτο, καθοριστικό βήμα για την μετέπειτα εξέλιξή τους. Όσοι ενδιαφέρεστε, τυπώστε το και αρχίστε να "ανακρίνετε" τις αεροπορικές σχολές!
Επειδή είναι μεγάλο, θα το δημοσιεύσω στο επόμενο post!

Τέλος, μερικές ακόμη ενδιαφέρουσες ερωτήσεις, που δεν είναι μέρος του εν λόγω checklist, θα τις δημιοσιεύσω κάποια στιγμή σε ξεχωριστό post.
Και φυσικά εξαιτίας του ερωτηματολογίου μπορεί να αρχίσει online διάλογος γύρω από το θέμα της επιλογής σχολής,
αλλά και παράθεση εμπειριών από άτομα που θα θέσουν τις ερωτήσεις σε σχολές στην Ελλάδα αλλά και σε όλο τον πλανήτη!!! Καλή τύχη και καλή δύναμη!


Υ.Γ. Πιστεύω πως postαρα στο σωστό topic! Αν όχι, συγχωρέστε με και μετακινήστε τα posts!
 
Ερωτηματολόγιο επιλογής σχολής


Ερωτήσεις γενικού ενδιαφέροντος
Γίνεται η εκπαίδευση βάσει των τελευταίων πρωτύπων JAR/EASA;
Προσφέρεται MCC course;
Προσφέρεται εκπαίδευση "ab initio";
Συνεργάζεται η σχολή με κάποιο πανεπιστήμιο ώστε να προσφέρει συνδυασμό πτυχείων χειριστή αεροσκαφών και διπλωματούχου μηχανικού (Aerospace Engineering ή παρόμοιο);
Είναι εφικτή η έναρξη εκπαίδευσης για ήδη κατόχους αδειών (πχ. PPL);
Προσφέρονται πληροφορίες και καθοδήγηση για μετατροπή αδειών που αποκτήθηκαν σε άλλη χώρα;
Υπάρχει συνεργασία με σχολές της αλλοδαπής αλλά και με αεροπορικές εταιρίες;
Προσφέρεται Type Rating για μεγαλύτερα αεροσκάφη;
Προσφέρεται σεμινάριο ή καθοδήγηση για συμπλήρωση βιογραφικών;
Προσφέρονται γραπτές πληροφορίες για όλα τα θέματα εκπαίδευσης;
Μεταφέρονται γνώσεις παραπάνω του minimum που απαιτείται για επιτυχία στις εξετάσεις;

Πρόγραμμα εκπαίδευσης και διάρκεια
Θεωρία: Είναι το κάθε κομμάτι της εκπαίδευσης λογικά τοποθετημένο ώστε να αποφεύγονται χρονικές καθυστερήσεις και κόπωση;
Πρακτική: Είναι το κάθε κομμάτι της εκπαίδευσης λογικά τοποθετημένο ώστε να αποφεύγονται χρονικές καθυστερήσεις και κόπωση;
Υπάρχει αρκετός χρόνος ανάμεσα στα κομμάτια της εκπαίδευσης για μελέτη και ξεκούραση;
Υπάρχουν μεταξύ θεωρητικής και πρακτικής εκπαίδευσης αναπάντεχες χρονικές επικαλύψεις;
Αν ναι, προβλέπεται παράλληλη εκπαίδευση χωρίς προβλήματα και χάσιμο χρόνου;

Διδακτικό προσωπικό
Θεωρία: Αριθμός εκπαιδευτών, μόνιμοι, ημιαπασχολούμενοι;
Πόση και τι είδους εμπειρία έχουν οι εκπαιδευτές στο αντικείμενο που χρησιμοποιούνται;
Έχουν μετεκπαιδευτεί/εξειδικευτεί στο αντικείμενό τους ή είναι κάτοχοι πτυχείου;
Πρακτική: Αριθμός εκπαιδευτών, μόνιμοι, ημιαπασχολούμενοι;
Πόση και τι είδους εμπειρία έχουν οι εκπαιδευτές στο αντικείμενο που χρησιμοποιούνται;
Οι εκπαιδευτές είναι:
Ενεργοί χειριστές αεροπορικών εταιριών
Απόμαχοι χειριστές αεροπορικών εταιριών
Ενεργοί χειριστές γενικής αεροπορίας
Απόμαχοι χειριστές γενικής αεροπορίαςΕκπαιδευτές χωρίς εμπειρία αεροπορικών εταιριών/γενικής αεροπορίας
Λοιπές κατηγορίες εκπαιδευτών

Αεροσκάφη
Ανταποκρίνεται ο αριθμός των αεροσκαφών στη ζήτηση-αριθμό μαθητών;
Μονοθέσια αεροσκάφη:
Αριθμός, κατάσταση, εξοπλισμός, τύπος;
Ειδικά μονοθέσια αεροσκάφη (πχ για εκπαίδευση σε ενόργανη πτήση ή ακροβατικά):
Αριθμός, κατάσταση, εξοπλισμός, τύπος;
Διθέσια αεροσκάφη:
Αριθμός, κατάσταση, εξοπλισμός, τύπος;
Που γίνεται η συντήρηση;
Σε ιδιόκτητο συνεργείο;
Σε συνεργαζόμενο συνεργείο;
Πού βρίσκεται το συνεργείο;
Στην έδρα της σχολής;
Σε άλλο μέρος;
Οι βλάβες αποκαθίστανται άμεσα ή καταγράφονται και αποκαθίστανται στις προγραμματισμένες συντηρήσεις;
Πού σταθμεύουν τα αεροσκάφη;
Σε υπόστεγο ή σε πίστα;

Εξομειωτές
Διατίθεται συσκευή εκπαίδευσης διαδικασιών (FNPT) και εξομειωτής; Τι τύπος;
Διατίθεται εξομειωτής μοντέρνου επιβατικού αεροσκάφους;
Είναι εξομειωτής πλήρους κίνησης;

Υλικό εκπαίδευσης
Παρέχονται όλα τα απαιτούμενα συγγράματα και εγχειρίδια από τη σχολή;
Πρέπει να αποκτηθούν με μέριμνα του μαθητή;
Αν ναι, υπάρχει οικονομική επιβάρυνση;

Επαφή με τον πελάτη
Δόθηκαν αρκετές γραπτές και προφορικές πληροφορίες πάνω σε όλα τα θέματα εκπαίδευσης;
Υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης μαθήματος ή και πτήσης σε εκπαιδευτική πτήση;
Ενθαρρύνεται η επίσκεψη και σε άλλες σχολές;

Κόστος εκπαίδευσης και λοιπά κόστη
Παρέχεται πλήρης λίστα του ακριβούς κόστους κάθε τμήματος της εκπαίδευσης, θεωρητικής και πρακτικής;
Παρέχεται πλήρης και ξεκάθαρη λίστα για το τι επακριβώς δεν περιλαμβάνεται στο κόστος και ποιά θα είναι τα επιπλέον κόστη που θα προκύψουν;
Είναι το κόστος εκπαίδευσης εγγυημένο ή θα υπάρξουν αλλαγές κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης;

Περιβάλλον
Διαθέτει η σχολή καφετέρια, εστιατόριο, καντίνα και τουαλέτες;
Σε τι κατάσταση βρίσκονται;

Διαμονή
Υπάρχει η δυνατότητα διαμονής σε κτίρια της σχολής;
Συμπεριλαμβάνεται το κόστος διαμονής στο συνολικό κόστος εκπαίδευσης;
Βοηθάει η σχολή στην εύρεση στέγης;

Σίτιση
Προσφέρει η σχολή γεύματα; Με τι κόστος;
Αν όχι, τι εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν;
 
Top