Eπιλογή σχολής

Ενταξει λοιπον εχεις δικιο. θα παω να κανω ενα σφραγισμα στην Βουλγαρια, κατεβαινοντας για Ελλαδα θα ψωνησω και
απο ενα Βουλγαρικο πολυκαταστημα, λιγο πριν τα σηνορα να μην ξεχασω να βαλω και φθηνη Βουλγαρικη βενζηνη.
Οχι ρε γαμοτω ξεχασα να κανω σερβις στο αμαξι μου στην Βουλγαρια που ειναι τσαμπα.
Τελικα στην Ελλαδα τι εργασια θα κανουμε. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ δεν θα εργαζομαστε στην Ελλαδα. Θα περνουμε δανεια
απο την Ελλαδα και θα πηγαινουμαι να ζουμε στην Βουλγαρια. :banana:
 
traveler1 εσυ προτιμας να δουλευεις στην ελλαδα σαν εκπαιδευτης για μια ζωη περνοντας 20 και 30ε καθε ωρα που πετας? ή τουλαχιστον να εισαι F/O στα 737 της spicejet?
Πιστευω πως οποιος καθοταν για εκπαιδευση στην ελλαδα για τον λογο που λες (για να πανε οι σχολες μας καλα,να γινουμε florida της ευρωπης κλπ) και οχι κοιταζοντας το συμφερον του απο αποψης εκπαιδευσης και χρηματων θα εθετε τα 50χιλιαρικακια του σε τεραστιο κινδυνο να βγαλουν αυτα φτερα αντι ο ιδιος.
Ο καθε νεος υποψηφιος πιλοτος πρεπει να κοιταει το συμφερον του οχι τα συμφεροντα αλλων.
 
Τι σχέση έχουν όλα αυτά που λες με την ποιότητα και το κόστος της εκπαίδευσης ενός πιλότου; Κι εγώ για διακοπές θα προτιμήσω την Ελλάδα από κάποια άλλη χώρα γιατί έχει πιο ωραίες παραλίες :!: Αυτή τη στιγμή όμως μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο που θα κοιτάξεις το δικό σου συμφέρον γιατί κρίνεται το μέλλον σου κι όχι αν τα λεφτά που θα δώσεις θα τα πάρει Έλληνας ή Αμερικάνος.Θα τα πάρει όποιος σου παρέχει καλύτερη εκπαίδευση φυσικά.Μακάρι οι Ελληνικές σχολές (και γενικά η αεροπορία) να αναπτυχθεί για να της προτιμάμε.
 
Eγω παντος θα τελειωσω σε ελληνικη σχολη. Για να εχω τα μουτρα ... να χτυπησω και πεντε πορτες, για να βρω την
πρωτη μου εργασια. :great:
 
τώρα κάνεις πλάκα έτσι?
 
Πάνω απ'όλα η ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης και μετά όλα τα άλλα.Διάβασα πολλά κουλά αλλά συμφωνώ απόλυτα με τον evarestos13.Xέστηκα για τις ελληνικές σχολές.!!! Το θέμα είναι
ότι δεν μπορούν όλοι να πάνε FLORIDΑ ή CRANFIELD μπας και βρουν καμμιά δουλειά της προκοπής μετά τη σχολή.Το λέω και θα το ξαναπώ!! Εδώ κάθονται μόνο οι οικονομικά εγκλωβισμένοι.Οι έξυπνοι,οι φραγκάτοι ή έστω οι ψαγμένοι επιλέγουν Αμερική ή Αγγλία.ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!! :great:
 
Δεν μπορει κανεις σας να καταλαβει, οτι τα πτυχια χωρις γνωριμιες ειναι σχεδον αχρηστα. Πρωτα κανεις γνωριμιες και
μετα συγουρα εχεις εργασια. Τι να τις κανω τις γνωριμιες στην Αμερικη ?
 
Εγώ θα συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό με την "αιρετική" άποψη του traveler1. Μπορώ να μιλήσω μόνο για την προσωπική μου εμπειρία. Χωρίς να έχω την παραμικρή σχέση με τον αεροπορικό χώρο, ξεκίνησα εκπαίδευση σε μια ελληνικότατη σχολή στην Καβάλα (ποιά να είναι άραγε). Προσπάθησα να διακριθώ κατα τη διάρκεια της εκπαίδευσης και μπορώ να πώ πως είχα τελικά αρκετά καλές επιδόσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, μέχρι να μπώ στην Αιγαίου να δεχτώ αρκετές προτάσεις, πχ 3Δ και εκπαιδευτής, κάποιες μάλιστα χωρίς να το επιδιώξω, από πρωτοβουλίες τρίτων. Η ποιότητα της εκπαίδευση ήταν αρκετά καλή και η τελική μου διαπίστωση είναι ότι η σχολή είναι σε πολύ καλό συγκριτικό επίπεδό, το δε value for money (τότε) ήταν εξαιρετικό, τελευταία οι τιμές έχουν ανέβει αλλά παραμένουν ανταγωνιστικές. Δεν είναι ίσως τυχαίο οτι στη σχολή οι Έλληνες ήμασταν μειοψηφία.

Πρέπει όλοι οι νεότεροι να γνωρίζουν ότι ο αεροπορικός χώρος, ιδίως στην Ελλάδα είναι πολύ μικρός οι οι εργοδότες λίγοι και οι χειριστές πολλοί. Το όνομα που θα φτιάξει κάποιος, να επιδιώξει να το φτιάξει από την πρώτη μέρα στη σχολή γιατί αυτό το όνομα θα του ανοίξει ή θα κλείσει πόρτες στη συνέχεια. Οπότε κλείνοντας, ναι, συμφωνώ με τον travelair1, μέσα από τις ελληνικές σχολές μπορείς να κάνεις πολύτιμες γνωριμίες, αρκεί να γίνει και μια σωστή επιλογή σχολής και μια μεγάλη προσπάθεια από τον καθένα κατα τη διάρκεια της εκπαίδευσης.
 
Επιτελους. ΒΡΕΘΗΚΕ και καποιος με ΑΝΟΙΧΤΟ μυαλο. ΜΠΡΑΒΟ το εχεις πιασει το νοημα. ΔΕΝ θα εισαι για πολυ καιρο
μεταναστης στην καριερα σου. Ισως και καθολου αν συνεχισεις τις σωστες επιλογες. ΜΠΡΑΒΟ. :great:
 
traveler1 αρχιζεις και γινεσαι εμπαθης με τα σχολια σου, δηλαδη ο φιλος μου ο Γιωργος που εφυγε πριν 3 χρονια για αμερικη και τωρα δουλευει σε μια σχολη στο miami σαν διευθηντης εκπαιδευσης ειναι στενομυαλος;;και οχι μονο εκεινος φυσικα. Το οτι υπαρχουν 400 ανεργοι πιλοτοι στην ελλαδα και οι 300 ειναι απο ελληνικες σχολες σου λεει κατι;;Θα μπορουσες να υπερασπιστεις την αποψη σου κατα τις εκπαιδευσης της αμερικης με καλυτερες δικαιολογιες.
 
Top