Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Re: Επαγγελμα αεροσυνοδου...

Flightattendant8 την 27 Δεκ 2008, 18:46
Γεια σας ειμαι μικρη αλλα ενδιαφερομαι πολυ για το επαγγελμα της αεροσυνοδου...σπουδαζω γαλλικη φιλολογια εχω πτυχιο αγγλικων και σκοπευω να αρχισω και γερμανικα. Εδω στη Θεσσαλονικη υπαρχει μονο μια σχολη αεροσυνοδων στην οποια φοιτας για ενα χρονο δινεις 3.600 ευρω και οταν πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι το 100% των φοιτητων τους εχουν απορροφηθει. Επισης εχω συγγενη αεροσυνοδο που εχει περασει απο τη σχολη αυτη που υπαρχει εδω και 30 χρονια και μου ειπε πως ειναι καλη. Δεν ξερω τι να πιστεψω και απο αυτα που διαβαζω εδω απογοητευομαι...ειναι τοσο χαλια τα πραγματα?

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΣ
donna_c την 18 Ιαν 2009, 01:28
Δε χρειάζεται να τελειώσεις κάποια σχολή. Χρειάζεται μια ξένη γλώσσα άριστα, μια δεύτερη αρκετά καλά, ελάχιστο ύψος 1,63 ή 1,65 ,βάρος ανάλογο, ηλικία μέχρι 30 χρόνων και εμφάνιση καλή, αξιοπρεπή και σοβαρή.Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ δεν είναι απαραίτητο, αλλά οι περισσότερες υποψήφιες το διαθέτουν ή σπουδάζουν. Στο site της Aegean υπάρχει αυτή τη στιγμή σε εξέλιξη μια προκήρυξη που λήγει τον Φεβρουάριο. Η εκπαίδευση γίνεται απο την εταιρεία και είναι κοπιαστική κυρίως λόγω της απόστασης .Υπολόγισε πάνω από 3 ώρες πήγαινε-έλα από το κέντρο της Αθήνας και 2 συγκοινωνίες. Διαρκεί μόνο ένα μήνα, αλλά οι εκπαιδευτές είναι ΑΡΙΣΤΟΙ και το πρόγραμμα μεστό και επαρκές.
 
helsingforg":w36196o6 said:
Και μονο που ζουμε σε μια χωρα οπου καποιες απο τις αεροπορικες εταιρειες παιρνουν προσωπικο με βασει αναχρονιστικες τακτικες αυτο τα λεει ολα... και μιλαμε για την aegean που παιρνει μονο γυναικες ως πληρωμα καμπινας... λες και ζουμε ακομη στην εποχη οπου ολοι αναρωτιονταν : " Υπαρχουν και ανδρες αεροσυνοδοι; "
Υπονοείς ότι όλες οι υπόλοιπες προσλαμβάνουν φροντιστές; Τηλεφώνησε στη Athens, η οποία είναι κι «ηθική», και πες μου τι έμαθες. Βλέπεις, έννοιες όπως «πολιτισμός» και «ήθος» επανεφευρίσκονται στη σύγχρονη Ελλάδα...
 
H athens αγαπητε cross απλως για μενα δεν θεωρειται εταιρεια... Με αυτο το σκεπτικο ουτε η astra ουτε η sky express παιρνει φροντιστες.Αυτες γιατι δεν τις ανεφερες? Μιλαω για την αιγαιου που υποτιθεται οτι εινα μια εταιρεια που εχει χρονια στον ελληνικο χωρο...
 
Εγώ πάντως έχω ένα φίλο φροντιστή που ήταν στην αιγαίου.
 
Τηλεφώνησε στην Aegean και ρώτησέ τους αν προσλαμβάνουν φροντιστές. Μετά, πες μας τι σου απάντησαν. Ιδού και το link: http://www.aegeanair.com/jobs.aspx?job=13
 
και εγω εχω δει φροντιστη στην Α3 αλλα τι σας φαινετε περιεργο?μπορει στο ξεκινημα της εταιρειας να πηραν και φροντιστες αλλα μετεπειτα να αποφασισαν οτι θελουν μονο συνοδους.
 
Αυτο με τους φροντιστες στην αιγαιου ισχυει τα τελευταια δυο χρονια... Εχω φιλους που εχουν παει και τους το εχουν πει ξεκαθαρα... Σαφως πιο παλια υπηρχαν και λογικα καποιοι θα υπαρχουν ακομα... Και cross γιατι να παρω τηλ σε μια αγγελια που λεει ξεκαθαρα οτι ειναι για ΙΠΤΑΜΕΝΕΣ ΣΥΝΟΔΟΥΣ??? Και αφου ξερω ηδη την πολιτικη της εταιρειας...??? Απλα εκανα ενα σχολιο για το τι ισχυει... προς τι τοσος πανικος???
 
Μάλλον έχουμε διαφορετική άποψη για την Aegean. Δεν σου ζήτησα να τηλεφωνήσεις για συγκεκριμένη αγγελία, αλλά να τηλεφωνήσεις και να ρωτήσεις αν προσλαμβάνουν φροντιστές και να μας μεταφέρεις την απάντηση. Επίσης, δε διακρίνω πανικό. Έβαλες στο στόχαστρο την Aegean και σου εξήγησα ότι η Aegean δεν είναι η μόνη που ακολουθεί τη συγκεκριμένη πολιτική και δεν αποτελεί ιδιαίτερη περίπτωση. Ας μην επεκταθούμε άλλο.
 
αν καποια κοπελα ειδοποιηθει απο την Athens Airways για προσληψη ως ιπταμενη , μπορει να το γραψει εδω. Η αν καποιος γνωριζει πως κυλαει η διαδικασια προσληψεις
για ολες εμας που περιμενουμε με αγωνια !!!! ευχαριστω
 
Το ίδιο ισχύει και για την Aegean Airlines... Έχει κάνει κάποια τα χαρτιά της ή έχει ειδοποιηθεί???
Ευχαριστώ.....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top