Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
καλησπερα! :D θελω την γνωμη σας σε κατι που ειδα....βρηκα μια εταιρεια την ΝΟΒΙLIS να ζηταει ατομα για αεροσυνοδους..για εταιρειες στην ελλαδα και στο εξωτερικο..ειναι σχολη η κατι σαν γραφειο ευρεσεως εργασιας??Επισης,ειδα εδω στο φορουμ το θεμα σχετικα με την athensairways για τις προσληψεις αλλα δεν καταλαβα καλα..ειναι "ψευτικη".. η αγγελια??
 
Γνωριζει κανεις να με ενημερωσει τι συναντα κσνεις στις συνεντευξεις ιπταμενων καμπινας της cyprus και της eurocypria ???
 
Για τις κυπριακες ξερω οτι επαιρναν ελληνες πριν απο 3 χρονια περιπου και δοκιμαστικα..Απο τοτε δεν ξαναπηραν γιατι αρκετα ατομα που περασαν τη συνεντευξη και αρχισαν εκπαιδευση εφυγαν στην πορεια για διαφορους λογους και λογικο που δεν μας ξαναπροτιμησαν...Εκεινη τη χρονια πηραν και μια φιλη μου η οποια ακομα εργαζεται εκει και συντομα θα γινει μονιμη..Οι συνθηκες εργασιας ειναι αψογες..αρκετα ρεπο και με παρα πολυ καλα χρηματα 2-2.500 ευρω!!! :great: Δεν εχεις να χασεις βεβαια κατι να στειλεις ενα βιογραφικο...στη σελιδα των κυπριακων βγαζει τις κατα καιρους προκυρηξεις...
Επισης τοτε ειχαν παρει 2 γρουπ απο ελλαδα..Η εκπαιδευση κρατησε 3 μηνες περιπου και τα εξοδα διαμονης αυτους τους 3 μηνες τα πληρωνε η εταιρια..Αν θυμαμαι καλα εδιναν και καποιο ποσο καθε μηνα...Με το τελος της εκπαιδευσης ομως εμεναν σε δικο τους διαμερισμα με δικα τους εξοδα φυσικα...Τωρα δεν ξερω αν τελικα σε επιλεξουν αν θα σου πληρωσουν εξοδα διαμονης η θα ειναι δικο σου θεμα..μαλλον το δευτερο λογικα...
Ελπιζω να βοηθησα...
 
Σχετικά με την Athens:Με κάλεσαν πριν περίπου 2 βδομάδες για συνέντευξη. Είμασταν περίπου 10 κοπέλες, οι μισές απο Aegean, μία από Hellas και οι υπόλοιπες χωρίς προϋπηρεσία. Η "επιτροπή" αποτελούνταν από τον πρόεδρο (πολύ ενθουσιώδης και πρόσχαρος), μία κυρία που υποθέτω ότι ήταν η Cabin Crew Manager και έναν κύριο εντελώς σιωπηλό παρατηρητή. Σε αντίθεση με άλλες αντίστοιχες συνεντεύξεις η συγκεκριμμένη κράτησε το πολύ 5 λεπτά. Δεν ρώτησαν τίποτα εκτός από το επίπεδο των ξένων γλωσσών. Το όλο ενθουσιώδες κλίμα με έκανε να πιστέψω ότι είχαν καλέσει τις κοπέλες που τα βιογραφικά τους τους έκαναν και απλά ήθελαν να τσεκάρουν εμφάνιση. Μου είπαν μάλιστα για το μισθό (800) και ότι θα με ενημέρωναν την επόμενη. Ακόμα περιμένω...Μήπως ξέρει κάποια άλλη κοπέλα τι απέγινε τελικά? Θέλω τόσο πολύ να πετάξω με την Athens..δεν ξέρω γιατί αλλά είμαι αισιόδοξη για την πορεία της.. τι να πω..Μακάρι να με πάρουν τελικά.
 
Cookie γεια σου και απο εμενα,

Μην αγχωνεσαι γενικα εκει που δεν το περιμενεις σου ερχεται το τηλ :D - Εχε υποψιν οτι αυριο ειναι 25η Μαρτιου αρα αργια κ ισος παρει μια καθυστερηση.
Οντος η Αθενς ειναι μια εταιρια που ευχομαι να παει καλα διοτι η Ελλαδα χρειαζεται κ τριτο εγχωριο ανταγωνιστη πλιν των 2 μεγαλων

Απο εμενα καλη επιτιχια και ευχομαι συντομα να ανοιξεις τα φτερα σου :D
 
Απο χθες εχει ξεκινησει η εκπαιδευεσει για το τριτο γκρουπ. Καλεσαν την Δευτερα 23/3/9 οσοι ηταν να βρεθουν.
Σιγουρα ομως θα κανουν κι'αλλες προσληψεις , οποτε οσοι περιμενουν νεα, να μην το βαζουν κατω!!!
 
cookie":3t05joug said:
Σε αντίθεση με άλλες αντίστοιχες συνεντεύξεις η συγκεκριμμένη κράτησε το πολύ 5 λεπτά. Δεν ρώτησαν τίποτα εκτός από το επίπεδο των ξένων γλωσσών. Το όλο ενθουσιώδες κλίμα με έκανε να πιστέψω ότι είχαν καλέσει τις κοπέλες που τα βιογραφικά τους τους έκαναν και απλά ήθελαν να τσεκάρουν εμφάνιση.
Απαράδεκτο για μια εταιρία που υποτίθεται ότι «έχει άξονα το σεβασμό στον επιβάτη και στόχο την κάλυψη των υψηλών απαιτήσεών του» και «προτίθεται να ανεβάσει τον πήχη της ποιότητας των υπηρεσιών που παρέχονται μέχρι σήμερα στην Ελλάδα».
 
Από την άλλη όμως μπορείς να πεις πως αν και οι απαιτήσεις της εταιρίας για αρχική ένταξη σ' αυτήν είναι χαμηλές (πέραν των αντικειμένων που δεν μπορούν να διδαχθούν - π.χ. ξένη γλώσσα) και η εν συνεχεία παρεχόμενη εκπαίδευση είναι τέτοιου επιπέδου που να αναβαθμίζει τον τομέα της παροχής υπηρεσιών. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά αυτή η εταιρία μου έχει δημιουργήσει μια καλή εντύπωση που δεν είναι εύκολο να αλλάξει από μία συνέντευξη...
 
Η κάθε εταιρία πρέπει να επενδύσει στο προσωπικό της κι η εκπαίδευση είναι μέρος αυτής της επένδυσης. Για να γίνει όμως αυτό σωστά, πρέπει να γίνει και σωστή επιλογή ανθρώπων. Το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι περίπλοκο και για να το κάνεις σωστά χρειάζονται αρκετά προσόντα. Τα περισσότερα από αυτά δεν φαίνονται σ'ενα βιογραφικό σημείωμα και γι'αυτό άλλωστε οι εταιρίες που φημίζονται για τα πληρώματα καμπίνας τους έχουν δύσκολες συνεντεύξεις. Αν — και το τονίζω αν — η παραπάνω περιγραφή όντως αντιστοιχεί στη συνέντευξη της Athens Airways, τότε πολύ απλά αδικούν τις υποψήφιες (είπαμε ότι οι άνδρες δεν χωρούν στις καμπίνες της εταιρίας) και την ίδια την εταιρία.
 
Ναι γιατι αλλιως φιλε cross θα κατασκοτωνονταν οι υπευθυνοι της εταιρειας να παρουν αντρες. Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα το υψος της καμπινας αλλα η γενικοτερη ηλιθια (σορυ) πολιτικη που ακολουθειται στην Ελλαδα να μετραει η αεροσυνοδος ως ενα κομματι κρεας. Γι' αυτο και οι ανδρες δεν εχουν θεση (εξαλλου οι λιγουρηδες - και ειδικα ο της εν λογω εταιρειας - ιδιοκτητες των εταιρειων ειναι γενους αρσενικου). Και γι' αυτο και η 5λεπτη συνεντευξη. Και οσο για τον ελεγχο της αγγλικης δεν νομιζω οτι ειναι αρκετο το να βαζουν τις υποψηφιες να διαβασουν τις αγγελιες. Οποτε τι να λεμε τωρα ... :wall:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top