Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
συμφωνω οτι στην πλειοψηφια τους ειναι γυναικες οι αεροσυνοδοι αλλα σε προσωπικο επιπεδο βρισκω τους φροντιστες πιο επαγγελματιες στην δουλεια τους.ασε που παντα ειναι πιο προσεγμενοι στην εμφανιση απο τις συνοδους.
 
Επαγγελμα αεροσυνοδου...

Γεια σας ειμαι μικρη αλλα ενδιαφερομαι πολυ για το επαγγελμα της αεροσυνοδου...σπουδαζω γαλλικη φιλολογια εχω πτυχιο αγγλικων και σκοπευω να αρχισω και γερμανικα. Εδω στη Θεσσαλονικη υπαρχει μονο μια σχολη αεροσυνοδων στην οποια φοιτας για ενα χρονο δινεις 3.600 ευρω και οταν πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι το 100% των φοιτητων τους εχουν απορροφηθει. Επισης εχω συγγενη αεροσυνοδο που εχει περασει απο τη σχολη αυτη που υπαρχει εδω και 30 χρονια και μου ειπε πως ειναι καλη. Δεν ξερω τι να πιστεψω και απο αυτα που διαβαζω εδω απογοητευομαι...ειναι τοσο χαλια τα πραγματα?
 
Μην ακούς κανέναν. Πάρε με το καλό τα πτυχία σου κάνε και ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών και μετά όταν κάνουν προσλήψεις οι εταιρείες στέλνεις το βιογραφικό σου, το οποίο όσο πιο πλούσιο είναι τόσο το καλύτερο. :great: Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να πας σε σχόλη και να ξοδέψεις χρήματα. Την εκπαίδευση που θα σου δώσει η σχόλη θα σου την κάνει ούτως ή άλλως η εταιρεία που θα σε προσλάβει. Τύχη χρειάζεται προπαντώς και τα παραπάνω που προανέφερα. Καλή επιτυχία. :)
 
καλησπέρα και χρόνια πολλά..εχει ακούσει κανείς να ζητάνε αεροσυνοδούς τώρα πρόσφατα?εκτός απο τα σαιτ των εταιριών γνωρίζει κανείς καποιο αλλο σαιτ σχετικό με το χώρο (κυρίως για αεροσυνοδούς)? :laola:
 
Γεια σου,
Γι'αυτα που ρωτησες επειδη εχω φιλη αεροσυνοδο εκεινη εμαθε 5 γλωσσες απταιστα και την πηρανε. Ουτε ομορφη ειναι ουτε εχει τα πρεποντα κιλα (ειναι αρκετα παχουλη) ουτε κανενα αλλο πτυχιο. Βεβαια εκεινη ειναι 27 και την προσελαβαν πριν αρκετα χρονια οποτε για τωρα ισως και να χρειαζεται ενα πτυχιο. Παντως για καλο και για κακο εγω σπουδαζω στη γαλλικη φιλολογια και ελπιζω να προσμετρηθει...!!! :D :D
 
ευχαριστω για την απαντηση σου...
 
livandora":2mt3ja2q said:
καλησπέρα και χρόνια πολλά..εχει ακούσει κανείς να ζητάνε αεροσυνοδούς τώρα πρόσφατα?εκτός απο τα σαιτ των εταιριών γνωρίζει κανείς καποιο αλλο σαιτ σχετικό με το χώρο (κυρίως για αεροσυνοδούς)? :laola:


aviationjobsearch.com good luck :!:
 
Δυστυχώς αυτή τη πολιτική εφαρμόζουν αεροπορικές εταιρίες και στη χώρα μας. Θα προτιμηθεί η πιο καλίγραμμη,ακόμα και αν η πιο εύσωμη γνωρίζει καλύτερα την δουλειά της. Τυγχάνει να γνωρίζω προσωπικά κοπέλες ,οι οποίες έχουν απορριφθεί σε συνεντεύξεις με αυτήν την αιτιολογία!!
 
Και μονο που ζουμε σε μια χωρα οπου καποιες απο τις αεροπορικες εταιρειες παιρνουν προσωπικο με βασει αναχρονιστικες τακτικες αυτο τα λεει ολα... και μιλαμε για την aegean που παιρνει μονο γυναικες ως πληρωμα καμπινας... λες και ζουμε ακομη στην εποχη οπου ολοι αναρωτιονταν : " Υπαρχουν και ανδρες αεροσυνοδοι; "
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top