Emirates interview

  • Thread starter 121.5
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Stella P.":2te77vdx said:
Να ρωτησω βρε παιδια....

1) Επειδη εχω ψαξει ατομα μεσω φεισμπουκ (τι αλλο θα κανω πια)που δουλευουν στην ΕΚ (καλα,οκ,οι περισσοτεροι εννοειται πως δεν απαντησαν), ο ενας Αιγυπτιος που ετυχε να μιλησω μου ειπε οτι μενει στο κεντρο (οποτε και σχετικα κοντα σε ολα,ειναι κατω κανα χρονο) και μια αλλη Ελληνιδα (που κατεβηκε τον Οκτωβρη)μου λεει οτι την εχουν σ'εναν πυργο στην ερημο, οποτε και λιγο πιο ζορικα εκει τα πραματα,και απο αποψη περιβαλλοντος αλλα και απο το οτι πρεπει να παιρνουν ταξι για το παραμικρο. Οποτε η ευλογη ερωτηση μου ειναι...ΜΕ ΤΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ,τους τοποθετουν? Ετσι στην τυχη,οπου εχει θεση? Δε νομιζω να τους πηγαινουν πρωτα στην ερημο και μετα στο κεντρο γιατι ετσι σιγα σιγα στην ερημο ολο και θα λιγοστευαν...

2) Με βαση παλι αυτα που εχω διαβασει, εχουν γυρω στις 12.000 προσωπικο, οποτε και μεχρι το τελος του οικονομικου ετους 2011-2012 που ληγει το Μαρτη του 2012 (αν δεν κανω λαθος) θελουν να προσλαβουν αλλους 4.000. Μηπως και γι αυτο κανουν τοσα Open days???Καλα οκ σιγουρα τους βοηθαει και η κριση εδω , ή εστω οτι φευγουν και καποιοι, αλλα μηπως κανουν ο,τι recruitment ειναι να κανουν μεχρι τον Μαρτιο και μετα σταματησουν για αρκετο διαστημα???Λεω, μηπως δηλαδη αυτοι που το θελουν, να το κυνηγησουν αμεσα....τι να πω..

3) Οταν αποφασισεις να φυγεις εν μεσω της εκπαιδευσης οκ, "τα σταζεις" και εισαι ελευθερος! Οταν αρχισει το probationary period,και θες να φυγεις,τι γινεται? Παλι πληρωνεις λογικα ε?? Μετα το probationary period, υπογραφεις συμβολαιο το οποιο και φυσικα δεν μπορεις να σπασεις? Αν δηλαδη γινει κατι πισω Ελλαδα και πρεπει οπωσδηποτε να γυρισεις, μπορεις? Υπαρχουν καποιοι οροι? Καποια δικαιολογητικα χαρτια ισως που να αποδεικνυουν το κατα ποσο ειναι σημαντικο να γυρισεις??

Αυτα τα ολιγα προς το παρον! Θεεεεενξ!!! :D

Μπορεις να φυγεις οποια στιγμη επιθυμεις!!Αλλα ναι πληρωνεις καποια λεφτα γιατι κατα βαση θα εισαι ''χρεωμενη'' στην ΕΚ.Συμβολαιο υπογραφεις απο την αρχη και ειναι για 3 χρονια..για το οποιο παλι δεν εισαι ομηρος,μπορεις να το σπασεις!!
Οταν αρχισει το probationary period και θες να φυγεις,παλι δεν υπαρχει προβλημα απλα π.χ. αν κανεις το training 1.5 μηνα και κλεισεις συνολικα κανα 4 στο Dubai και θες να φυγεις(δηλαδη πριν την ολοκληρωση του 6μηνου) θα φυγεις και δεν θα παρεις το license σου!!
Γιατι η εταιρια το graduation το κανει μολις ολοκληρωσεις το εξαμηνο..τοτε γινεται η τελετη και μετα παιρνεις και την άδεια σου για Ελλαδα!!
Αρα αν φυγεις στους 3-4 μηνες,θα εχεις κανει την εκπαιδευση αλλα δεν θα εχεις κανενα χαρτι.Δεν ειναι χαζοι,γι αυτο κανουν το graduation στους 6μηνες και οχι μολις τελειωσεις την εκπαιδευση!! :)
 
Φανή don't panic. Σιγα να μη σταματήσουν αυτοί να παίρνουν κόσμο! Συν το ότι αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ, η Ευρώπη έχει όριο 18, οπότε ψάξου, αν θες να πάρεις μια πρώτη εικόνα.
 
η ευρωπη μπορει να εχει οριο τα 18, αλλα δεν κανει Open days στην ελλαδα.. :|
 
Και κατι τελευταιο..
Αν η επιθυμια καποιου ειναι τοσο μεγαλη να παει στα UAE,να δουλεψει με καλα λεφτα+accommodation+''την φοβερη'' στολη... γιατι κανεις μεχρι τωρα δεν εχει αναφερθει στην ETIHAD??
Καποια παιδια την γνωριζουν..αλλα δεν γινεται τετοια συζητηση και τετοιος χαμος!!Η Etihad εχει βαση το Abu Dhabi(πρωτευουσα των UAE) σου παρεχει σπιτι καλα λεφτα και απο εργασιακες συνθηκες ειναι πολυ καλυτερα απο την ΕΚ(plus ειναι θυγατρικη της ΕΚ)!!
Απλα η Etihad δεν κανει open days αλλα οργανωνει assessment centers..ειναι πιο επιλεκτικη!!8 Φλεβάρι θα ειναι Αθηνα..Κανεις αιτηση και σου στελνουν προσκληση και μετα επιλεγεις σε πια περιοχη θες να πας για assessment..!!Τake a look!

http://ig1.i-grasp.com/fe/tpl_etihad01. ... W-MODE----
 
η ζωη στο Dubai με τη ζωη στο Abu Dhabi απεχει αρκετα, νομιζω.. :?
 
Δεν αναφερόμαστε στην ΕΥ γιατί απλούστατα αυτό το topic λέγεται EMIRATES Interview, υπάρχει άλλο για την EY.
Το αν θα επιλέξεις λοιπόν Φανή το επάγγελμα αυτό σε μια ευρωπαϊκή εταιρεία όπου θα πας σε άλλη χώρα να περάσεις interview εξαρτάται από το πόσο το θέλεις. Αν βρεις κάποια λύση στην Ευρώπη σίγουρα θα μπορέσεις να βρεις και φθηνά εισιτήρια για να πας στη συνέντευξη.
 
απο το λιγο που το ειχα ψαξει για ευρωπη καταλαβα οτι εχουν καποιες βασικες διαφορες οι ευρωπαικες εταιρειες με την ΕΚ. συγκεκριμενα για την British Airways ειχε αρχικο μισθο 1200 λιρες και με βαση το Λονδινο. με 1200 στο λονδινο συγκεκριμενα τι θα πρωτοπρολαβεις να πληρωσεις? :? (δεν ειμαι ακριβως σιγουρη για το μισθο αλλα καπου εκει κυμαινοταν)
 
Αγαπητε Δημητρη, εγω γνωριζω για την υπαρξη του topic Etihad και οτι εδω συζηταμε για το topic EMIRATES INTERVIEW..απλα το ανεφερα εδω για το δουν ατομα που δεν γνωριζουν καν την υπαρξη της και ξερουν μονο για την Εmirates!! :)
 
KARALI22":muwn6vwt said:
Και κατι τελευταιο..
Αν η επιθυμια καποιου ειναι τοσο μεγαλη να παει στα UAE,να δουλεψει με καλα λεφτα+accommodation+''την φοβερη'' στολη... γιατι κανεις μεχρι τωρα δεν εχει αναφερθει στην ETIHAD??

Με ποια εννοια εχει καλα λεφτα και με ποια ειναι καλυτερη στις εργασιακες συνθηκες? Ποια η διαφορα της απο την EK?
 
καλησπερα παιδια,
το οτι ερχεται η EMIRATES εδω συνεχεια για OD ειναι πολυ καλο διοτι προσφερουν δουλεια σπιτι και ολο το πακετο.το αν ειναι καλο η οχι το συνολικο πακετο το γνωριζει ο καθενας καλυτερα για τον εαυτο του ,αυτο πιστευω.δεν εχω δουλεψει για την EMIRATES αλλα εχω προυπηρεσια σαν cabin crew και μαλιστα με επιβατες απο μεση ανατολη.θα συμφωνησω με αυτα που ανεφερε η tzella.net παραπανω οτι δεν ειναι οι ιδανικοτεροι επιβατες και αντιμετωπιζεις οντως δυσκολες καταστασεις!!ετσι για να ακολουθησεις αυτο το επαγγελμα εμαθα οτι πρεπει να το αγαπας πραγματικα ωστε να ''ανεχτεις'' πολλα..!αρα μην απογοητευομαστε αν η EMIRATES δεν μας δεχτηκε .αν το θελεις τοσο πολυ υπαρχουν παρα πολλες εταιρειες!!και ναι πρεπει να κανεις θυσιες ...οπως να πας για interview σε καποια αλλη χωρα ,κ θα πρεπει να κανεις εξοδα.καταλαβαινω ειναι δυσκολη εποχη για εξοδα αλλα οι αεροπορικες εταιρειες εξωτερικου δυστυχως δεν κανουν OD στην ελλαδα (εννοω οι περισσοτερες σχεδον).οπως ανεφεραν και πριν και αλλα παιδια οτι αν το θελεις πραγματικα κυνηγησε το!!
φιλικα :D
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top