Το πιο παράξενο που σας έχει συμβεί σε πτήση;;

  • Thread starter OA277
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Καλα ρε φιλε, λιγο χαβαλε δεν σηκωνεις κ συ???
Αρπαζεσαι αμεσως!

Επισης δεν νομιζω πως μονο το δικο μου σχολιο περιεχει δοση 'ειρωνειας'. Εκτος κ αν προτιμας να σχολιαζεις τις δικες μου απαντησεις μονο.
 
περιση το καλοκαιρι (2006) ταξιδευα απο JFK για Αθηνα.. με το συνηθησμενο Α340.. μια ξενη κοπελα μας καθηστερησε για περιπου μιση ωρα επειδη η.. (μην πω καλυτερα) ηθελε να ξαπλωσει στον διαδρομο.. και να καθεται το πληρωμα ομορφα και ωραια να τις εξηγει οτι δεν γινεται και θα πρεπει να κατσει στην θεση της για να μπορει να φυγει το αεροπλανο.. η δεσποινιδα/κυρια ομως να μην περνει απο λεξεις και να επιμενει οτι δεν θελει να κατσει στην θεση της αλλα να μεινει στον διαδρομο... εεε μετα ξερετε ο Ελληνας δεν θελει και πολυ... να αρχιζει το μισο αεροπλανο να την βριζει.. ε μαλλον αυτη καταλαβε οτι τα πραγματα σκουρεναν και αποφασισε να κατσει ωραια και καλα στη θεσουλα της!!

αν θυμηθω κιαλα τετοια υπερατλαντικα.. θα ποσταρω.. ;)
 
Μάρτιος 2006.
Σημείωση 1η: Ήμουν ακόμη ΜΑΝΙΩΔΗΣ καπνιστής.
Σημείωση 2η: Το αεροδρόμιο της Μαλπένσα είναι ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ!
PRG-MXP-ATH με Alitalia.
Μέχρι MXP όλα καλά. Αλλαγή αεροπλάνου στο Μιλάνο και έτοιμοι για απογείωση!!!
Τελευταίο check από τον πιλότο, ο οποίος όμως έχει ένδειξη ότι η πίσω έξοδος κινδύνου δεν ασφαλίζει (ή κατι τέτοιο απ'ότι μας είπαν).
ΕΥΤΥΧΩΣ γυρίζουμε πίσω στη θέση parking (ή όπως αλλιώς τη λένε) για να ελέγχθει το πρόβλημα από τεχνικούς.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ το πρόβλημα δε λύνεται και μας πληροφορούν ότι θα περιμένουμε άλλο αεροπλάνο.
Εδώ ξεκινά το δικό μου πρόβλημα:
Έχοντας περάσει περίπου 3-3,5 ώρες χωρίς να καπνίσω (check in και αναμονή στην Πράγα, πτήση, security check και αναμονή στην Μαλπένσα), έχει αρχίσει να με πιάνει έντονα το στερητικό σύνδρομο. Μετά από πολύ ώρα και αφού έχω κάνει τσεκάρει ότι στις τουαλέτες δεν υπάρχουν αισθητήρες καπνού και κάμερες αποφασίζω να πάω εκεί να καπνίσω.
Το κόλπο έπιασε, το έκανα ξανά και ξανά......γνωρίζοντας και άλλους Έλληνες στο "μέρος".
Το αποτέλεσμα ήταν σε περίπου μία ώρα οι συγκεκριμένες τουαλέτες να έχουν γεμίσει από θεριακλήδες Έλληνες. Ήταν μια απίστευτη εικόνα.

Συνολική αναμονή πάνω από 8 ώρες!!
Τελικά μας έβαλαν στη νυχτερινή πτήση (22.30 ώρα Ιταλίας αν θυμάμαι καλά) όπου φυσικά υπήρχαν και οι επιβάτες της νυχτερινής πτήσης. Μας ενημερώνει το προσωπικό εδάφους ότι η πτήση θα είναι free seat (ναι έτσι το είπαν), δηλαδή τύπου Easyjet, χωρίς θέσεις. Μία κυρία, προφανώς μην έχοντας ακούσει τα περί free seat, μπαίνει στο αεροπλάνο και αρχίζει να φωνάζει επειδή στη θέση που έγραφε η boarding pass καθόταν άλλος.
Φώναζε στον αεροσυνοδό: "Πού είναι η θέση μου? Θέλω τη θέση μου" (στα ελληνικά).
Της απαντά ο αεροσυνοδός στα ιταλικά: "Basta, basta"
Και του λέει αυτή: "Τι basta βρε μακαρονά? Τι basta? Εμένα ποιός θα μου δώσει τη θέση μου?" :D
 
Χριστούγεννα 1971,Αθήνα-Ρώμη μέ ΟΑ (μέ B720,άν θυμάμαι καλά).Κάποια στιγμή σηκώνομαι να πάω στην μπροστινή τουαλέττα.Εκείνη τη στιγμή περνά δίπλα μου ο φροντιστής.
"Are you with the group?" μέ ρωτάει (προφανώς κάποιο γκρούπ τουριστών ήταν στην πτήση).
"No,I travel with my family" τού απαντάω.
Λίγη ώρα αργότερα,ξανασηκώνομαι να πάω στην τουαλέττα,μαζί μέ τον αδελφό μου όμως.Καθώς είναι κατειλημμένη και περιμένουμε απ'έξω συζητώντας-στά Ελληνικά βεβαίως-ξαναπερνά ο ίδιος φροντιστής και φυσικά μάς ακούει.
"Καλά,Ελληνας είστε;" μέ ρωτάει έκπληκτος.
"Ναί" τού απαντάω
"Καί γιατί πρίν λίγο μού μιλήσατε Αγγλικά;"ξαναρωτάει
"Γιατί εσείς αρχίσατε",τού απαντάω......
 
Καλοκαίρι 1978 και όλοι η οικογένεια πάμε διακοπές στην Αμερική. Πτήση της ΟΑ ΑΤΗ-JFKμε το 747/200 100%γεμάτο. Λίγο πριν προσγειωθούμε η αεροσυνοδός μας μοιράζει καρτέλες που πρέπει να γράψεις όνομα,κτλ,για το τελωνείο. Μία κυρία δίπλα μου γύρο στα 50, μου ζητά να τη βοηθήσω. Και αρχίζω name.....pasport NO........ ρωτώ και γράφω όπου φτάσαμε στο SEX (φύλο) και η κυρία μου απαντά 3 φορές την εβδομάδα
 
1994 στο Ελληνικό βέβαια πτήση της SAS και κατά την μεταφορά των επιβατών με την νταλίκα στο αεροπλάνο μια γυναίκα μεγάλης ηλικίας με τα μούτρα κατεβασμένα μουρμουραει "... αλήτες τόσα λεφτά τους έδωσε ο γιός μου για να πάμε με το αεροπλάνο και αυτοί μας πάνε το λεωφορείο"
 
Χεχεχε!!! Nicolas! :D και δε το συνέχισες? Οθωμανικό?Παραδοσιακό? κλπ κλπ!!! :D :D :D

Aristotelis! Άντε γειά!!! :D Είχε μάλλον πολύ ζέστη!
 
Top