Το πιο παράξενο που σας έχει συμβεί σε πτήση;;

  • Thread starter OA277
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Καναδικό αεροπλάνο

ikonoklastis":29ccx0hu said:
Εσωτερική πτήση στον Καναδά. Χαρακτηρισμένη ως <happy flight> Αργότερα έμαθα τι σημαίνει αυτό. Μόλις απογειωνόμαστε ο πιλότος βγαίνει στα μεγάφωνα και με σοβαρό ύφος αναφέρει ότι υπάρχουν άσχημα νέα. Περιττό να πώ ότι άλλαξα δέκα χρώματα και με 'επιασε ταχυπαλμία. Τελικά τα άσχημα νέα ήταν ότι κατα λάθος ανέβασαν λάθος τρόλλευ στο αεροπλάνο και άρα δεν υπήρχαν καθόλου αλκοολούχα ποτά. Οι Καναδοί επιβάτες τρελλάθηκαν και μερικοί ζητούσαν να επιστρέψει το αεροπλάνο πίσω για να τα πάρει!!!!
Happy flight έμαθα ότι σημαίνει ότι στη διάρκεια της συγκεκριμένης πτήσης τα ποτά είναι δωρεάν....
Ελλάδα και πάλι Ελλάδα....

Mου θύμισες μια σκηνή από το θρυλικό "airplane"
που αρχικά δεν υπήρχε αντίδραση όταν τους είπαν πως πάνε κατά..διαόλου..
αλλα έγινε χαμός όταν τους είπαν πως τους τελειωσε ο καφές
:party:
 
Αυτό που συνέβει σε μένα πριν λίγες μέρες που γύριζα από VCE ήταν ένας επιβάτης ο οποίος προφανώς είχε μεγάλο άγχος ή νεύρα ή και εγώ δεν ξέρω τι και θεώρησε οτι ανάβοντας ένα τσιγαράκι δεν τρέχει και τίποτα.. Θα με ηρεμήσει..
Πως έγινε ακριβώς το σκηνικό για να μην βγάζω συμπεράσματα μόνος μου..
Καθόμουνα στην 18Α και κοίταζα από το παράθυρο έξω.. Ξαφνικά νιώθω κάποιον να τρέχει στον διάδρομο (και μιας και δεν είναι ότι πιο φυσιολογικό) κοιτάω και βλέπω 2 αεροσυνοδούς να πλησιάζουν έναν κύριο που καθόταν 3 σειρές πιο μπροστά και να τον ρωτάνε επιμόνα κάτι στα αγγλικά/ιταλικά/νοηματική (όλα μαζί). Δεν καταλάβαινα τι έγινε μέχρι που άκουσα "Where did you extinguish it?" με παράλληλες κινήσεις του χεριού της σαν να σβήνει τσιγάρο.. Ωχχχ.. Χωρίς να ταραχτεί ιδιαίτερα ο κύριος, δείχνει προς την τουαλέτα και λέει κάτι (δεν το άκουσα).. Σαν την νέα Θάνου τρέχουν και οι 2 προς τα πίσω και ακούω κάτι θορύβους (σαν να κουνάγαν κάτι στην τουαλέτα (δεν έβλεπα).. Μετά από λιγο ακούω ένα φφφφφσσσσσσσσσσστττττττττττ (για 4-5 δευτερόλεπτα). Προφανώς κάποιος φορητός πυροσβεστήρας;; Βγήκαν, τον αγριοκοίταξαν και συνέχισαν τις δουλειές τους..

Αυτό που μπορώ να συμπεράνω είναι οτι αυτό ο κύριος μάλλον δεν έχει ξαναπετάξει με αεροπλάνο για να ξέρει οτι απαγορεύεται το κάπνισμα και οτι έχει ανιχνευτή καπνού στην τουαλέτα (που προφανώς το κάπνισε εκεί και το έσβησε).. Εγώ πάντως κουφάθηκα.. Δεν θέλει δα και τρελή νοημοσύνη (άσε που έχει το σηματάκι μόνιμα αναμένο) οτι δεν καπνίζεις μέσα στο αεροπλάνο..
 
Η αλήθεια είναι ότι μου συνέβει πολλές φορές...
Πρίν 4-5 χρόνια είχα πετύχει πολλές φορές σε πτήσεις των ΟΑ (737-400) μια αεροσυνοδό που πρέπει να ζύγιζε πάνω από 200 κιλά! Ήταν τόσο χοντρή που για να περάσει στο διάδρομο να σερβίρει,να κάνει επίδειξη κλπ παρέσειρε τα μπράτσα των επιβατών.(Καμμιά φορά ζητούσε και συγγνώμη).Πάντως ΔΕ χορούσε!!!:evil:Γενικά ήταν ευγενική.Δεν έχω τίποτα με τους ευτραφοίς ,αλλά εδώ μπαίνει θέμα ασφάλεια.Αν κάτι γίνει, θα τρέξει η χοντρή να βοηθήσει τον κόσμο? Άσε που κακά τα ψέματα είναι και κακόγουστο να δείχνεις με αυτό τον τρόπο σαν εταιρία πόσο διαφανείς "διαγωνισμούς" κάνεις, ακαλαίσθητο και πολλά άλλα.
Τελευταία δε τη πετυχαίνω, μάλλον πήρε σύνταξη ή προαγωγή! :D
Τώρα έχουμε άλλους το χοντρό(μπυροκοίλι) καράφλα που σου μιλάει στον ενικό και που δε πλένει συχνά τις μασχάλες του και άλλους!:evil: Stay tuned...
 
Σε πληροφορω οτι η "χοντρη" οπως γεματος σεβασμο την λες, θα ανοιξει μια πορτα με slide armed για την πλακα της, σε αντιθεση με τις περισσοτερες που πληρουν το "προσον" που θελει 1.80μ/50 κιλα.
 
Ναι αλλά

seven4seven":1d166tl6 said:
Σε πληροφορω οτι η "χοντρη" οπως γεματος σεβασμο την λες, θα ανοιξει μια πορτα με slide armed για την πλακα της, σε αντιθεση με τις περισσοτερες που πληρουν το "προσον" που θελει 1.80μ/50 κιλα.

Αν πηδήξει θα αντέξει η τσουλίθρα?
 
Περιμενεις σοβαρη απαντηση εδω, η χαβαλε?
 
ikonoklastis":2kkq5sqm said:
seven4seven":2kkq5sqm said:
Σε πληροφορω οτι η "χοντρη" οπως γεματος σεβασμο την λες, θα ανοιξει μια πορτα με slide armed για την πλακα της, σε αντιθεση με τις περισσοτερες που πληρουν το "προσον" που θελει 1.80μ/50 κιλα.

Αν πηδήξει θα αντέξει η τσουλίθρα?

Χεχεχε! Καλό ikonoklastis... :D

Μια άλλη ιστορία στην Αιώνια (ελπίζω) Ολυμπιακή :
Ήταν καλοκαίρι 2001 και με μιά φίλη μου κάναμε το δρομολόγιο ROM-ATH.
Θα είμαι πολύ σύντομος στο να περιγράψω το περιστατικό, που αρχικά ομολογώ ότι με τρόμαξε!
Το αεροπλάνο ήταν γεμάτο,πολύ ζέστη(ιούλιος μήνας) ,με κυρίως ιταλούς τουρίστες. Όλα νορμάλ, μέχρι που μια αεροσυνοδός άρχισε να μου "κολλάει". Στην αρχή δεν έδωσα ίσως τη δέουσα σημασία, το πήρα στο χαβαλέ.Και αυτή έδειχνε ότι είναι χαβαλετζού, και παρότι το αεροπλάνο ήταν γεμάτο (δηλαδή είχε δουλειά) ήταν συνεχώς από πάνω μου! Πράγμα που εκνεύρισε κάποια στιγμή τρομερά τη φίλη μου...(λογικό).
Η αεροσυνοδός όμως επέμενε να μου μιλάει και να γράφει επιδεικτικά τα "βλέμματα γεμάτα φωτιά" που της εκτόξευε η παρέα μου...Κάποια στιγμή με κάλεσε και πίσω στο galley(για χαζό λόγο).Αυτό έβγαλε απ τα ρούχα της τη φίλη μου...Και από κει και πέρα προσπάθησα να είμαι λίγο "πυροσβεστικός" γιατί το κλίμα έγινε βαρύ!(Και από τις 2 πλευρές)Άρχισαν χαρακτηρισμοί (πουτ...), και απειλές του στύλ "ότι θα την αναφέρει τη φίλη μου", ότι μόλις προσγειωθούμε στην Αθήνα θα μας περιμένει αστυνομία κλπ.
Η αντίδρασή μου ήταν όντως να πάω πίσω στο galley(αλλά όχι για σεξ), για να τις πώ να μην ξαναενοχλήσει και ίσως να φταίω και γώ ,για την παρεξήγηση...
Περιττό να σας πώ ότι την υπόλοιπη ώρα της πτήσης την πέρασα μόνος μου, να χαζεύω τα σύννεφα...
Τέλος μετά από 6 χρόνια απόστασης,θυμάμαι ότι ήταν πολύ ωραία η αεροσυνοδός(εμφανισιακά),είχε χιούμορ.Αλλά σίγουρα δεν ήταν τρόπος αυτός,και εφόσον συνοδευόμουνα....
Αυτά για την ώρα!Κώστας
 
s

Τι να σου πω η εσυ εισαι πολυυυυυυυυυυυ μοντελω η εκεινη ειχε παρα παρα πολυυυυυυυυυυυυυ καιρο να...................................καταλαβες!!!! :D
 
Γυναίκες σφάζονται στα ποδια σου ρε φιλε!!! Τι λες τωρα!!!! Κ ποια να διαλεξεις ομολογουμενως.... Τη σταθερη σχεση με τη φιλη σου? Η την αεροσυνοδο που σε καθε πτηση τα ριχνει κ σε αλλον???
 
Κοίτα TeaCHeRaKiS: Δεν έχω καμμία ανάγκη, και πόσο μάλλον μέσω ενός φόρουμ να κάνω κανενός είδους διαφήμιση για τον εαυτό μου.Άσε που δε μου αρέσει ούτως ή άλλως.
Είχα πολλούς ενδιασμούς για τη συγκεκριμένη δημοσίευση,γιατί είναι μια προσωπική εμπειρία και γιατί όντως είναι λίγο απίστευτη...Οπότε αφού το δημοσίευσα, δεκτά όλα τα σχόλια και οι κριτικές αλλά όχι οι ειρωνίες!Καθώς είρωνας μπορώ να γίνω και εγώ....
 
Top