Συνετρίβη αεροσκάφος της Helios

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
vassdel":20no227j said:
Τί εννοείς; Σε ποιές περιπτώσεις; Από την 11/9 και μετά, υπάρχει στάνταρ φρασεολογία, η οποία εφαρμόζεται, αλλά δεν την γνωρίζουν όλοι (όπως πχ το ΚΕΠΑΘ). Αλλά αυτή η περίπτωση, μόνο στάνταρ δεν ήταν.

Το πήγαινα στο μπέρδεμα που έγινε με τις συχνότητες και τις διπλές συνεννοήσεις.
Αν υπάρχει πχ διαδικασία που να ορίζει πως πρέπει να περάσει το περιστατικό σε έναν ελεγκτή και να γυρίσουν όλοι στην ίδια συχνότητα, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις η ασυνεννοησία ή το χάσιμο χρόνου, με το να επαναλαμβάνονται δύο φορές τα ίδια πράγματα μπορεί να οδηγήσει σε μοιραίο.

Αλλά με την υπόλοιπη απάντηση σχεδόν με κάλυψες, ευχαριστώ πολύ!
 
vassdel":1ohxcyvv said:
Ευτυχώς που δεν κατευθύνθηκε σε κατοικημένη περιοχή κατά την πτώση του, γιατί αμφιβάλλω αν κάποιος από όλους αυτούς που ακούσαμε στο βίντεο είχε την δικαιοδοσία να το ανακυρήξει έστω και τυπικά renegade για να δώσει εντολή κατάρριψης και να αποφευχθούν περεταίρω απώλειες...

Αυτό ακριβώς ήθελα να πώ Βασίλη. Δεν αναρωτιώμουν για το πώς το Μάμπο θα πέρναγε την εντολή στον χειριστή. Την διαδικασία λήψης απόφασης δεν φαντάζομαι με τίποτα, όταν πήρε τουλάχιστον 20 λεπτά όλους τους εμπλεκομένους να πάρουν χαμπάρι χοντρικά τί γινότανε (αν πήραν).

Αποκλείεται το ΚΕΠΑΘ να μήν έχει τουλάχιστον μία εφεδρική συχνότητα σε κάθε περιοχή. Τί πιό απλό από το να γυρίσει ΟΛΑ τα υπόλοιπα αεροπλάνα σε αυτήν την εφεδρική συχνότητα, ώστε στην κανονική να υπήρχε μόνο ένας πολίτης ΕΕΚ, το Μάμπο, το ζευγάρι και παρ'ελπίδα ο Ήλιος. Είναι θέμα καθαρά διαδικασιών και προπάντων ανθρωπίνου δυναμικού. Εκτός και αν δεν υπήρχε εφεδρικός ελεγκτής στο ΚΕΠΑΘ να αναλάβει την μία από τις δύο συχνότητες, πράγμα απίθανο ακόμα και για την ΥΠΑ! (?)
 
Ισως λίγο άσχετο, αλλα μου έκανε εντύπωση ότι ο πιλότος του μαχητικού όταν διαβαζει το registration του αεροπλανου της Helios, το γραμμα Y δεν το διαβαζει "Yankee" αλλά σκέτο "γουαι". Γιατί αυτό? μου φαίνεται δύσκολο πιλότος του επιπέδου εκπαίδευσης των μαχητικών να μη γνωρίζει το αεροπορικό αλφάβητο... Υπάρχει άλλος λόγος?
 
Είναι η πίεση που έλεγα πρίν. Το ίδιο όταν καλούσε στα αγγλικά τον Ήλιο και έλεγε "Aircraft of Helios airways over Kea at flight level 340 this is Perseas tetrakosia, you have been intercepted....".

Eίμαι σίγουρος ότι ήξερε να πεί το τετρακόσια στα αγγλικά.
 
δυστυχώς πάνω από 100 άτομα σκοτώθηκαν και πρώην συνάδελφοι μου συμπεριλαμβανομενου του φροντιστή που μάταια προσπάθησε να σώσει το αεροσκάφος.
το αν και τι λάθη έγιναν αυτό πιστεύω ανήκει σε ειδικούς και όχι σε ανθρώπους σάν και εμάς που απλά αγαπάμε ένα hobby που λέγεται αεροπορία.
πιστεύω πως σαν μέλος του φόρουμ το ελάχιστο είναι να σεβαστούμε τα θύματα και να κλείσει το topic όσο και αν ψυχρός ακούγομαι διότι είχα την ατυχία να ζήσω το συμβάν από τα ματια πληρώματος θαλάμου επιβατών εκείνη την ημερα και με έχει συγκλονίσει το περιστατικό τόσο άσχημα όσο κανεις από εσάς δεν μπορεί να το φανταστεί.Εάν πραγαμτικά θέλετε να πείτε την γνώμη σας συνιστώ σε όσους δεν έχουν πάει να επισκεφτούνε το σημείο πτώσεως στο Γραμματικό και θα καταλάβετε ότι υπάρχει κάτι διαφορετικό εκεί όπου 5 χρονια πριν χαθήκανε άδικα τόσες ψυχές για το τίποτα.
Εάν ενοχλήσει κάποιον αυτό που έγραψα ζητω συγγνώμη αλλα έτσι νοιώθω εγώ
 
Εγώ πήγα χτές στο σημείο, και έκανα έναν μεγάλο περίπατο στη γύρω περιοχή..
Πρώτη φορά επισκέπτομαι τέτοιο σημείο, και ομολογώ οτι καθ όλη τη παραμονή μου στο μέρος ήμουν μουδιασμένος, και συνέχεια έκανα συνειρμούς άθελα μου με το χτεσινό video του F16.
Υπήρχαν ακόμη συντρίμια, αλλά και κάποια μικρά μέρη άθικτα.. και επίσης στο χώρο της πρόσκρουσης έχει γίνει μια μικρή επιχωμάτωση για ευνόητους λόγους.

(στο σημείο υπήρχε και μία κλούβα των ΜΑΤ, αλλά και ένα όχημα της ασφάλειας, για τις γνωστές και δίκαιες αντιδράσεις των κατοίκων της περιοχής περί της κατασκευής χωματερής)
 
και τα λαμογια οι πολιτικοι θελουν να κοψουν τα λεφτα σε αυτα τα παλικαρια.. :evil: :evil: :evil:
 
Είναι η πίεση που έλεγα πρίν. Το ίδιο όταν καλούσε στα αγγλικά τον Ήλιο και έλεγε "Aircraft of Helios airways over Kea at flight level 340 this is Perseas tetrakosia, you have been intercepted....".

Eίμαι σίγουρος ότι ήξερε να πεί το τετρακόσια στα αγγλικά.

Έχεις απόλυτο δίκιο gonso...Σε κάποια απ΄τις προσπάθειες του το είπε στα αγγλικά,αλλά η πίεση είναι εμφανέστατη...Απλά σκέφτομαι πώς όσο εκπαιδευμένος και αν είναι ένας άνθρωπος,το να παραμείνει απολύτως ψύχραιμος βλέποντας αποσυμπιεσμένη την καμπίνα και τους πιλότους αναίσθητους είναι σχεδόν αδύνατο...Ουσιαστικά βλέπει οτι έρχεται το μοιραίο για τόσες ψυχές...
 
Το να μην πει το Υ - Yankee ήταν λάθος όντως. Αλλά το tetrakosia νομίζω πως το έκανε επίτηδες. Μιλούσε αρκετή ώρα με αρκετούς σταθμούς εδάφους, με το χαρακτηριστικό "Περσέας Τετρακόσια" (φυσικά και εννοούσε Περσέας 400, αλλά αυτοί που άκουγαν τόση ώρα τον ασύρματο, ακούν κάποιο "Perseas Tetrakosia" να μιλάει με τους σταθμούς εδάφους. Αν δεν ξέρουν Ελληνικά, είναι δύσκολο να καταλάβουν ότι το αεροσκάφος αυτό είναι το ίδιο με το "Perseas Four Hundred" που τους καλεί τώρα. Συμφωνώ όμως πως η πίεση ήταν τεράστια και το περιστατικό πρωτόγνωρο. Έτσι ακόμα και τα τυχόν λάθη του χειριστή, έχουν κάποια προφανή εξήγηση.

Πέτρο, τα συλλυπητήριά μου για την απώλειά σου. Η συζήτησή μας επί του θέματος όμως, δεν φανερώνει έλλειψη σεβασμού, ούτε αμαυρώνει την μνήμη των θυμάτων. Δεν έχω το δικαίωμα να σου "συστήσω" τί να κάνεις (πχ το να αποφεύγεις να ανοίγεις αυτό το ποστ αν σε κάνει να νιώθεις άσχημα), αλλά πιστεύω πως ακόμη και ο θάνατος, με όσο τραγικό τρόπο κι αν έρθει, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ανθρώπινης φύσης. Μπορούμε και πρέπει να συζητάμε γι αυτόν, ειδικά αν μέσα από τη συζήτηση αυτή πρόκειται να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα για το μέλλον. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ.
 
Αγαπητε φιλε Βασιλη,

Για να μην γινει καμια παρεξηγηση προσωπικα δεν εχω χασει δικο μου ατομο.
Ενοουσα για τα μελη καμπινας θαλαμου επιβατων
Το να πετας εκεινη την τραγικη ημερα στο ιδιο δρομολογιο και να ξερεις οτι
ενα αεροσκαφος κατεπεσε ειναι πραγματικα σοκαριστικο για καποιον που ειναι
στο επαγγελμα της αεροποριας
Δεν θα ξεχασω πωτε τα τηλ που ειχα απο συγγενεις μου διοτι τα ΜΜΕ ειχανε δειξει στην
αρχη αεροσκφος της Ολυμπιακης
Οπως και να εχει καλο θα ητανε για οποιον φιλο της αεροποριας να τιμα καθε 15/08 με
ενα κερακι σε οποια εκκλησια και αν βρισκεται για αυτες τις ψυχες
Μπορει να γελετε αλλα ειναι πιστευω σαν ελαχιστο φορο τιμης τοσο για αυτα τα ατομα
οσο και για εμας τους ιδιους
 
Top