Με ποιά εταιρία να παω?

Stelios

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
22/12/2003
Μηνύματα
66
Likes
0
Περιοχή
Άλιμος
Εφτασε ο καιρός να αφησουμε τα πατρια εδάφη και να ξενυτευτούμε λόγω σπουδών!
Λοιπόν 1 ή 2 Οκτωβρίου πρέπει να βρίσκομαι στο Μαντσεστερ και έχω 2 επιλογές.
Η πρώτη είναι με Swissair: Αθήνα - Ζυρίχη - Μαντσεστερ μετ΄ επιστροφής το καλοκαίρι, στα 420 ευρώ (α ρε Hellas Jet γιατι έκλεισες?). Το Αθήνα Ζυρίχη είναι με Airbus 321 και το Ζυρίχη Μαντσεστερ με RJ145.
Η δεύτερη είναι με SAS: Αθήνα - Κοπεγχάγη - Μάντσεστερ, one way στα 250 ευρώ. Και τα δυο σκέλη γίνονται με MD80.

Παιδία είμαι σε δίλημμα, πείτε μου τη γνώμη σας! Με τι θα πετάγατε εσεις?
Από τα ανωτέρω αεροπλάνα πάντως μόνο σε Αirbus 321 έχω μπει!
 
an einai oikonomiko to thema
tha protina luton me easyjet kai apo ekei me trenaki se liges oritses eise manchester.

thimame oti ego pigena manchester me LH meso munich alli kali lisi.

i na pas me easyjet berlin kai apo ekei liverpool pou an thimame einai dio treis ores me treno.

i pali me easyjet gia berlin kai apo ekei ryanair gia east midlands -dipla sto manchester


an pareis treno kai echeis ta eggrafa tou panepistimiou i tin fitiki karta grapsou gia to fitiko "paso" gia na echeis ekptosi.
 
eisitrio me return poso kostizi stin SAS ?
 
Η Swiss φαίνεται σαν η καλύτερη λύση αν και θα ήθελα πολύ να είχα και την εμπειρία του MD της SAS παρά το ότι δεν προσφέρει πλέον ούτε νερό (Οι πληροφορίες λένε ότι SAS σημαίνει Scandinavian Absence of Service πλέον). Από την άλλη πλευρά, βεβαιώσου ότι το εισιτήριο που θα πάρεις με τη SWISS επιτρέπει αλλαγές και ότι σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις ημερομηνία να μπορείς να βρείς θέση χωρίς να πρέπει να δώσεις σε rebooking την αξία ενός ακόμη εισιτηρίου.

LO-CO δε θα σου πρότεινα για την πρώτη φορά εκτός αν έχεις υπ' όψιν σου από τώρα τα δρομολόγια των τρένων. Δε λέω ότι είναι δύσκολο αλλά θέλει λίγη εξοικείωση με το σύστημα.

Συνεπώς θα σου πρότεινα είτε ένα OW φοιτητικό με LH (περίπου 167 + φόροι) ή τη SAS αλλά φρόντισε να εξασφαλίσεις αρκετά σύντομα το εισιτήριο της επιστροφής με την ΕΖΥ από Λονδίνο.

Αν πάλι θέλεις να έχεις από τώρα πληρωμένη και την επιστροφή, πάρε ένα flexi φοιτητικό με LH ( σε Q class of service) αλλά να έχεις υπ 'όψιν ότι οι θέσεις σε κατηγορία Q είναι πολύ λίγες σε κάθε πτήση και ότι μπορεί να μη βρίσκεις εισιτήριο τέτοιου τύπου. Επίσης, βολικές λύσεις είναι η ΟΚ και η ΑF και η SK που βγάζουν RT-φοιτητικά.

Για να σε διευκολύνω, σου γράφω και τα booking classes στα οποία κλείνει η κάθε εταιρία τα φοιτητικά-νεανικά εισιτήρια.

OK L
AF Q
LH Q
SK Q

Καλές Σπουδές!
 
alex2":34p9nqa5 said:
eisitrio me return poso kostizi stin SAS ?


Φοιτητικό με 4 μήνες μέγιστη παραμονή στο ΜΑΝ, 278,00 ευρώ σύν τους φόρους σε Q class of service (Snowflake Class)
 
Ευχαριστώ πολύ! Τελικά έκλεισα με SwissAir! Μπορώ να πώ ότι περισσότερο με επηρρέασε αυτό που έγραξε ο aakunz, για αυτό και απέριψα την SAS
θα ήθελα πολύ να είχα και την εμπειρία του MD της SAS παρά το ότι δεν προσφέρει πλέον ούτε νερό (Οι πληροφορίες λένε ότι SAS σημαίνει Scandinavian Absence of Service πλέον)
 
Και δεν έφερνες εσύ κανένα σάντουιτς και κανένα μπουκάλι νερό από το σπίτι σου; Με εξαίρεση την έλλειψη δωρεάν φαγητού και τον κίνδυνο αφυδάτωσης, παραμένει μια χαρά εταιρία. Η Κοπεγχάγη έχει καταπληκτικό αεροδρόμιο. Έχεις καιρό να τις γνωρίσεις όλες ...
 
:great: Kali epilogi file! Pantos tha sou pigaine ftinotera me easyjet gia luton kai apo kei me traino gia manchester!
To mono kako me tin easyjet Athens-Luton ine oi wres afi3is sto luton (23.00 local time) ! Ante twra na taxideueis mesa sta agria xaramata, prwti fora ki'olas stin agglia........ :wall:
Pantos an thes mellontika kales wres me easyjet, protimise to Gatwick sto londino. Oi wres apo Gatwick gia Athens ine safos kaliteres!
Den thelo na kano diafimisi stin easyjet, an kai tha ithela na doulepso gi'autous twra pou tha teliwsw, alla ine sovaroi kai sinepeis san aerometaforeas..... Toulaxiston tosa xronia pou taxideuo me autous exoun fanei kirioi!!!! :thx:
 
Συμφωνω οτι η easy ειναι μια αξιοπρεπης εταιρεια. Εχω ταξιδεψει LPL-CDG πριν 1,5 χρονο κ φυσικα το προιον που πηρα για τα €48 ευρω που πληρωσα τελικη τιμη, ηταν εξαιρετικο.

Διαφωνω ομως κ σε καποια αλλα σημεια, ως επιβατης που κινειται τουλαχιστον 5-6 φορες το χρονο απο το ΜΑΝ.
1. Τα εισιτηρεια LTN-ATH η LGW-ΑΤΗ δεν ειναι ποια τοσο φτηνα. Ενδεικτικα, για 1/10 βλεπω €290 one way!
2.Για καποιον που μενει στο βορρα της Αγγλιας, το ταξιδι απο Λονδινο κ κοστιζει κ παιρνει ωρα. Ειδικα αν μενεις σε κοντινες πολεις στο Μαντσεστερ που εχουν κατευθειαν συνδεση με το σταθμο τραινου στο αεροδρομιο του Μαντσεστερ οπως εγω, τοτε η ταλαιπωρεια στο Λονδινο οπου πρεπει να μπεις κ σε tube, η να αλλαξεις καποιες φορες τρενα προκειμενου να μην μπεις Λονδινο δεν ανταποκρινεται σε καμια διαφορα τιμης
3.Εμενα η εμπειρια μου τα τελευταια 2 χρονια ειναι πως συμφερει να ταξιδευω απο ΜΑΝ. Σε περιοδους υψηλης κινησης κλεινω απλα νωρις εισιτηρια. Ως φοιτητης ξερω ποτε εχω διακοπες απο την αρχη της χρονιας. Ετσι εχω καταφερει Χριστουγεννα περυσι κ φετος, Πασχα κ καλοκαιρι να ταξιδευω απο ΜΑΝ για ΑΤΗ η SKG με τιμες €210-230 τελικη με επιστροφη. Και οσες φορες κοιταζα την ΕΖΥ, ηταν το ιδιο η κ πιο ακριβη. Δεν ειχα λοιπον κανενα λογο να ταλαιπωρηθω η να πληρωσω παραπανω, οταν μαλιστα ταξιδευω απο ΜΑΝ με οποια εταιρεια θελω (τα προηγουμενα 3 ταξιδια κ το επομενο μου ηταν/ειναι με ΑΖ,ΒΑ,ΚLM κ SWISS χριστουγεννα που ερχονται). Βεβαια ολες οι πτησεις ειναι με αλλαγη, αλλα δεν με πειραζει, αφου δεν ταλαιπωρουμαι με την 20 κιλων βαλιτσα μου οπως σε τραινα κ tube.

Σπυρος
 
kalisperes se oloys!!! einai to proto post tha ithela na sigxaro oli tin omada poy dimioyrgise kai sintirei olo to site! einai pragmatika iperoho!! kalos sas vrika lipon kai kala na pername oloi mazi pareitsa ton xeimona poy erxete!!! tis kaliteres efxes moy kai gia to site poy pragmatika me kateplikse!!!
<<ksefilizontas>> to forum epesa se afto to topic kai pragmatika prepei na po oti oi times poy anaferonte einai pragmatika poli akrives! sigekrimena, xoris panta na ksero ton xrono poy diathetei kapoios gia na psaksei gia ptisi kai tin dinatotita poy exei na kserei dates arketo kairo prin, thelo na po oti an exeis ligi oreksi na anazitizeis anamesa se arketoys nayloys toylaxiston 35 imeres prin mporeis na vreis poli kales times!! sigekrimena i austrian airlines parexei ptiseis pros ti vienna me molis 135 euro a/r (taced included) eno kaliptei toys pleon megaloys proorismoys tis evropis meso viennis me ligotera apo 230 euro!!! paralila kai me ton idio tropo i swiss tin opoia latrevo gia poloys logoys parexei ptiseis meso zurich poy pros ta megalitera europaika arodromeia ksekinontas apo molis 190 euro!! (panta a/r kirios apo skg poy to exo psaksei) idika gia italia opoy spoydazo alitalia kai olympic kiriolektika sfazoyn!!! alitalia sta oneway kaanta apagoreftiki!, telionontas prepei na po oti i aegean proferei episis pamfthines ptiseis apo molis 180 euro!!!! ontas sth koyrsa gia oloena kai xamiloteres ptiseis evo vrei kai poloys aloys tropoys na taksidepso evropi oikonomika (me air berlin apo ath kai me tis charter tis alitalia espresso) alla den tha tis proteina mias kai einai eksantlitika koyrastikes kai den vrisko to logo gia merika euro na giriso oli tin evropi!!! (ase poy tha liosoyn kai ta trigona poy pira apo ti thessaloniki) afta gia proto post!!! tha xaro na poyme polla! na meirastoyme empiries (opos i prosfati athlia pisi poy eixa me tin ryanair apo chiampino (rome) gia beavais (paris)) kai pola alla!!! kai pali sygxaritiria kai eyxes!!!! mike apo perugia!
 
Top