Γενικές (αεροπορικές) απορίες !!!

Εξκουζέ μουά (που λένε και οι γαλλόφωνοι κάτοικοι τού Ουμπάγκι),αλλά τό λογότυπο τής εταιρείας δέν βρίσκεται στό κάθετο σταθερό;Δέν έχω δεί λογότυπα στό οριζόντιο σταθερό (δηλαδή σέ stabilizers/elevators) ουδαμού και πουθενά.
 
προφανώς ο gonso εννοεί τα logo lights για τα οποία και γίνεται η συζήτηση.
 
Υπαρχουν καπου στατιστικα στοιχεια για το ποσο μικροτερη καταναλωση καυσιμου εχουν τα καινουργια αεροπλανα σε σχεση με τα προηγουμενης γενιας?Για παραδειγμα τα 737NG σε σχεση με τα classic.
Και επισης % των εισιτηριων που κλεινονται μεσω ιντερνετ?
 
Αγαπητε reyad αν παρεις απαντηση τυχερος θα εισαι,το πολυ πολυ να βρεθει ενας....καλη τυχη.....δυσκολες οι ερωτησεις σου,στατιστικολογοι δεν υπαρχουν πολλοι εδω!
 
reyad":2sxraxdi said:
Υπαρχουν καπου στατιστικα στοιχεια για το ποσο μικροτερη καταναλωση καυσιμου εχουν τα καινουργια αεροπλανα σε σχεση με τα προηγουμενης γενιας?Για παραδειγμα τα 737NG σε σχεση με τα classic.


Μπορείς να πάρεις αρχικά μια ιδέα (συγκριτικά) εδώ:

http://www.jet-engine.net/civtfspec.html

Στη παραπάνω λίστα η παράμετρος κατανάλωσης είναι το SFC και αφορά τους κινητήρες μόνο (όχι την φάση πτήσης και το Α/Φ !!!)

Αν αναζητάς συγκεκριμένα για το Boeing 737 μπορούμε να κάνουμε ένα υπολογισμό επί χάρτου - πάνω σε ένα παράδειγμα με κάποιες σταθερές παραμέτρους (- initial and/or boundary conditions+ assumptions).
 
Ερώτηση....

Καλησπέρα παιδιά.

Έκλεισα πρώτη φορά εισητήριο μέσω του airtckets. Έβαλα κανονικά τα ονόματα, εμένα και του αδερφού μου που θα ταξιδέψουμε με την Aegean, αλλά στο όνομα κατόχου κάρτας έβαλα της ξαδερφης μου, επειδή τα έκλεισα από την κάρτα της. Και τώρα στο στο mail που μου στείλανε, λέει το όνομα της ξαδερφής μου στην κράτηση. Λέτε να έχω πρόβλημα στο check-in?

Απλά απαντήστε μου, και μετά σβήστε το topic. Ευχαριστώ πολύ. Νίκος
 
Re: Ερώτηση....

Γεια χαρά, Νίκο

Έκανα το ίδιο κλείνοντας εισιτήριο με την πιστωτική της μητέρας μου και δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρκεί τα ονόματα των επιβατών στα εισιτήρια να είναι σωστά.

- edit -

Το site αυτό χρησιμοποιείται αρκετά. Νομίζω ότι μπορούμε να κρατήσουμε το topic, αρκεί να τ ονομάσουμε airtickets.gr
 
Re: Ερώτηση....

Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ Mike! Να'σαι καλά, να είστε σίγουροι ότι θα ακολουθήσει και το ανάλογο trip report, όχι τίποτα ιδιαίτερο, στην Θεσσαλονίκη θα πάω. :D
 
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει "Greek NTSB?" Και αν ναι μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο site?Επίσης απασχολεί και επιστημονικό προσωπικό (αεροναυπηγούς-μηχανολόγους-φυσικούς) εκτός από απλά πρώην ιπτάμενους και μηχανικούς (πχ αν δεν κάνω λάθος στην έρευνα της πτώσης HCY 522 ήταν υπεύθυνος ο Τσολάκης που είναι πρώην ιπτάμενος) ?

Thanks!
 
Top