Εικονικά τηλεχειριζόμενοι Πύργοι ελέγχου στην Ελλάδα

Θα έχει δηλαδή μια χρήση backup, αφού δεν εξοικονομεί ανθρώπινους πόρους και χρήματα... κοστισε άλλωστε 20εκ λίρες (22-23εκ ευρώ)

Από άλλη πηγή...τα bold δικά μου.

The 30-year-old analogue tower will be redeveloped for other purposes as part of City Airport’s modernisation programme.


Κατά τα λοιπά πιστεύω ότι στην Ελλάδα κάποια θέματα προχωρούν μόνο όταν ευθυγραμμιστούν τα "συμφέροντα" όλων των πλευρών. Οψόμεθα.
 
Ταπεινη μου αποψη μου και ας πεσετε να με φατε: Θα προκηρχθει σαν εργο/εργολαβια/καινοτομια οπως θελετε πειτε το, θα δωθουν αρκετες εκατονταδες χιλιαδες € σε μελετες κλπ και μετα απο καποια χρονια δεν θα "γινεται"διοτι δεν υπαρχουν οι υποδομες/αλλαγη κυβερνησης και βουλησης και στο τελος θα καταληξουν σαν το υποθαλλασιο τουνελ της Θεσσαλονικης οπου το Δημοσιο πληρωσε 85εκ€ ζεστα στην εταιρεια μετα την ακυρωση του εργου.
 
Αυτο που βλέπω στο master plan του LCY ειναι οτι ο Πύργος Ελέγχου μένει στη θέση του o Πύργος Ελέγχου που έχει τίτλο Air Traffic Control Tower, εκτός αν με αυτο τον τίτλο ονομάζουν την κατασκευή που έχει πάνω τις κάμερες για τον Remote tower.
Αυτο που για εμάς έχει σημασία πάντως ειναι οτι με αυτή την΄αλλαγή δεν εξοικονομήθηκαν χρήματα, ούτε μειώθηκαν θέσεις ελεγκτών. Στην περίπτωσή μας λοιπόν, γιατί να γίνει κάτι τέτοιο ?? και μπορεί κάποιοι να βγάζουν σπυράκια οταν αναφερομαστε σε συνδικαλιστικές απόψεις, αλλά καλο ειναι να δουμε και την άποψη των ΕΕΚ...και καποιοι άλλοι χλεύαζαν παρόμοιες φωνές πριν τα Τέμπη !!

1703951504137.png
 
Last edited:
Άποψή μου είναι ότι το όλο θέμα δεν γίνεται για εξοικονόμηση προσωπικού. Στο LCY o πύργος έφυγε, έμεινε μόνο η κατασκευή με τις κάμερες. Άλλα το LCY διψάει για ελεύθερους χώρους για επέκταση και το real estate εκεί είναι ακριβό και δυσεύρετο. Από τα υποψήφια ελληνικά αεροδρόμια, έχει κάποιο χώρους φιλέτα προς αξιοποίηση; Αμφιβάλλω. Οπότε τί μένει ως κίνητρο;
 
Ακόμα περιμένω να ακούσω ΤΙ θα κερδίσει η Φραπορτ αν η ΥΠΑ τοποθετήσει στους πύργους ελέγχου των αεροδρομίων κάμερες στη θέση των ΕΕΚ και το τραφικ του αεροδρομίου να οργανώνεται μέσω οθόνης αντί να κοιτάει ο ΕΕΚ απο τα παράθυρα του πύργου.
 
Απο οσα εχουν γραφτεί ως τωρα, η ΥΠΑ δεν εχει εμπλακει στο ολο θεμα...καλο θα ειναι να διάβασεις τι γραφουν οι ΕΕΚ και θα σου λυθει η απορία !!!
 
Εχει η Φραπορτ ΕΕΚ? Ή κάποιος άλλος? :D
 
Εχει η DFS...σιγα σιγα γινεται η δουλειά !!!
 
Σίγουρα θα είναι ανακατεμένη και η Μέρκελ!
Τη μας κρειβουναι η αλοιταις???
 
Γιατί οχι, αφού στη χώρα μας ζούμε σε ενα "κόσμο όμορφο αγγελικά πλασμένο", όπου οι κάτοικοί της τρώνε σανό και μάλιστα έχουν εκπαιδευτεί να τα βλέπουν σωστά οσα γινονται γύρω τους... Χωρίς καν τη γνώση του αντικειμένου έχουν και άποψη !!!
Καλή χρονιά και είθε το 2024 να φέρει λίγη περισσότερη σοφία στον κόσμο !!
 
Top