Δρομολόγια Olympic Air

Καλά μην τρελαθούμε τελείως...Δεν μείωσε το JFK η KLM για να θεωρείται οτι έχει ξεπέσει...Το αεροδρόμιο των Αθηνών μείωσε, που αυτό έχει ξεπέσει...Ας ελπίσουμε πάντως να πάει καλά το δρομμολόγιο για την ΟΑir,που πλέον θα έχει ακόμα περισσότερα connections μέσω του Άμστερνταμ...
 
Να μη ξεχνάμε και τη θυγατρική της KLM, την Transavia η οποία πετάει για Αθήνα 3 φορές τη βδομάδα το χειμώνα και καθημερινά από τον Μαϊο.
 
Επανέρχεται το ATH-TLV από 09/03 (3xweekly έως τέλη Μαρτίου και 4xweekly από το θερινό πρόγραμμα)

Code:
Carrier    Flight  From  Depart    To    Arrive    A/C  St  Frequency | Dur'n | Dep T | Arr T | Effect | Ending | Exceptions
OA         301     ATH   10:35     TLV   12:30     320  0   1---5--     01:55       -       3   09 Mar   23 Mar
OA         301     ATH   11:55     TLV   13:55     320  0   ------7     02:00       -       3   11 Mar   18 Mar
OA         302     TLV   13:20     ATH   15:20     320  0   1---5--     02:00       3       -   09 Mar   23 Mar
OA         302     TLV   15:20     ATH   17:20     320  0   ------7     02:00       3       -   11 Mar   18 Mar
Code:
OA         301     ATH   10:35     TLV   12:35     320  0   1--45-7     02:00       -       3   30 Mar   21 Sep
OA         302     TLV   13:25     ATH   15:25     320  0   1--45-7     02:00       3       -   30 Mar   21 Sep

Υ.Γ. Να θυμίσουμε ότι η διακρατική συμφωνία που προέβλεπε 1 μεταφορέα μόνο (παλιότερα την πΟΑ, έπειτα την Α3) άλλαξε με το Ν3975/2011 (ΦΕΚ 129/Α/26-05-11) και προβλέπει max. 2 εταιρείες / ζεύγος πόλεων-δρομολόγιο. Πιο συγκεκριμένα (εφόσον δεν έχει αλλάξει κάτι που αγνοώ) ισχύουν οι εξής αναθέσεις από παλαιότερες αναθέσεις της ΥΠΑ :

- Athens-Tel Aviv : 1.Aegean Airlines (7 Freq), 2. Olympic Air (7 Freq)
-Thessaloniki-Tel Aviv : 1. Astra (4/2 Freq), 2. Aegean (3 freq)
-Heraklion-Tel Aviv : 1. Sky Express (7 Freq)
-Rhodos-Tel Aviv : 1. Blue Bird (7 Freq)
 
Με τα χάλια της οικονομίας μας και το ΕΛΒΕΝ να πιάνει πάτο για το 2011 οι εγχώριες αεροπορικές έχουν υποστεί μεγάλο πλήγμα στην αξιοπιστία τους. Ανοίγουν καινούρια δρομολόγια και στη συνέχεια τα αλλάζουν ή τα καταργούν, ενώ και οι περικοπές, στην περίπτωση ειδικά της Α3, δεν έχουν τέλος.Στην περίπτωση μας η ΟΑ λάνσαρε πριν από καιρό και 2 πρωινή πτήση για AMS.Πριν καλά καλά το χωνέψουμε το άλλαξε και το κανε βραδινό.Τώρα βάζει και το TLV στο παιχνίδι ανακοινώνοντας την έναρξη των πτήσεων μόλις 1,5 μήνα μετά.Προφανώς οι άλλες εταιρίες τα πάνε καλά εκεί ή έστω έχει καλή seasonal κίνηση.Το καλό στην περίπτωση της εταιρίας είναι ότι πετάει(;) ανθρώπινες ώρες, εξυπηρετικές για το μέσο Έλληνα επιβάτη.Θα το κρατήσει το δρομολόγιο;Μήπως το σουτάρει αν τα πρώτα στοιχεία είναι αποθαρρυντικά, θα ελαττώσει συχνότητες, ή θα το μεταφέρει στη ζώνη του λυκόφωτος;Να κλείσει όποιος θέλει εισιτήριο ή να περιμένει πρώτα τις όποιες ακυρώσεις ή αλλαγές της εταιρίας;Πραγματικά λυπάμαι αλλά όποιος αποφασίζει να πετάξει με ελληνική εταιρία στο εξωτερικό είναι πλέον ήρωας(και ειδικά με την Α3).Κρίμα γιατί υπό κανονικές συνθήκες ένα Ben Gurion με την ΟΑ σε αυτές τις ώρες και με αυτές τις τιμές ευχαρίστως θα το χτυπούσα.Τώρα όμως;
 
Αλήθεια ξέρει κάποιος να μας ενημερώσει πως πάνε οι πληρότητες στο SKG – TIA –SKG ;

Ακούγονται πληροφορίες ότι το δρομολόγιο δεν έχει τις αναμενόμενες πληρότητες .

Επίσης στα συστήματα κρατήσεων πουλά μέχρι και last minute εισιτήρια στην Οικονομική με ορισμένους περιορισμούς πχ B και πολλές φορές πουλά και Οικονομική με περιορισμούς πχ U. :shock:
 
STAVROS_ATH":2f5pkdur said:
Να κλείσει όποιος θέλει εισιτήριο ή να περιμένει πρώτα τις όποιες ακυρώσεις ή αλλαγές της εταιρίας;Πραγματικά λυπάμαι αλλά όποιος αποφασίζει να πετάξει με ελληνική εταιρία στο εξωτερικό είναι πλέον ήρωας(και ειδικά με την Α3).
Φίλε Σταύρο, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου. Προσωπικά εγώ θα αποφύγω να κλείσω προσφορά, γιατί φέτος την έχω πατήσει 3 φορές. Χθες... έστειλα ένα "ξεχεστήριο" στην Α3 με όλα αυτά που λες και περιμένω απάντηση. Το πρόβλημα φίλε μου είναι αυτό: όταν κανονίζεις ταξίδι, μπαίνεις και σε ΑΛΛΑ έξοδα εκτός από το αεροπορικό. Η Α3 (και η κάθε Α3) σου επιστρέφει τα χρήματα του εισιτηρίου και νομίζει ότι όλα εντάξει. Έτσι είναι όμως? Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει? Ή αν έχω κλείσει το ένα σκέλος του ταξιδιού με άλλη αεροπορική εταιρεία? Τι να την κάνω την επιστροφή χρημάτων από την Α3? Όπως, τους έγραψα, είναι καιροσκόποι. Βάζουν τον κόσμο στο "τρυπάκι" να αγοράζει εισιτήρια και "ό,τι κάτσει". Αν, δηλ., το δρομολόγιο τους βγει, έχει καλώς. Αλλιώς, σου γυρνανε τα χρήματα πίσω και σου λένε "κόψε το λαιμό σου, Εγώ έκανα το καθήκον μου, που μου επιβάλλει ο νόμος". Πολύ επαγγελματίες!
Φίλε Σταύρο πιστεύω ότι πρέπει να αντιδράσουμε πιο μαζικά. Εγώ έκανα χθες το καθήκον μου και έστειλα το "ξεχεστήριο". Νομικά δικαιώματα δεν έχουμε δυστυχώς. Αλλά, εδώ, αν υπήρχε ένα μαζικό κίνημα, έστελναν οι περισσότεροι επιβάτες, των οποίων οι πτήσεις ακυρώνονταν, αντίστοιχο "ξεχεστήριο", ίσως (λέω ίσως) να ήταν λίγο πιο προσεκτικοί. Βέβαια, αν μας βλέπουν κοιμισμένα κουτάβια, τα ίδια και χειρότερα θα κάνουν. Βέβαια, τι κάθομαι και λέω. Εδώ, μπαίνεις σε ένα αεροπλάνο και σου λένε τι "καλή εταιρεία η Aegean, δίνει και καραμελίτσα". Τι να περιμένουμε άραγε από έναν κοιμισμένο λαό που δεν έχει καθόλου καταναλωτική κουλτούρα / συνείδηση? Επειδή, όμως, εδώ ζούμε, εγώ απαντώντας θα σου έλεγα να νικήσουμε την επιθυμία μας να δούμε νέα μέρη και να απέχουμε από τις "προσφορές" μέχρι να δούμε πού να πάει η κατάσταση. Sorry και για το off topic..
 
Ρε παιδιά μια στιγμή. Εννοείτε ότι το λάθος είναι λάθος(θα προσπαθήσω να είμαι αμερόληπτος δεδομένου ότι με την Αιγαίου και την Ολυμπιακή έχω μεγαλώσει και ταξιδέψει). Και οι δύο εταιρείες τώρα βιώνουν μια τεράστια αφαίμαξη του (μιας φοράς και έναν καιρό) άριστου προσωπικού τους. Άρα, όταν σπεύδουν άρων άρων να βρούν μισθωτούς του εξωτερικού που θα μπορέσουν να τους κρατήσουν διότι ο Έλληνας φορολογείται σαν σκλάβος (δηλαδή δεν του ανήκει τίποτα) είναι φυσικό να γίνεται το χάλι το μαύρο και με τις δύο εταιρείες. Πονώ αυτούς στους οποίους έγιναν άνω κάτω τα σχέδια ταξιδιών, δεν δικαιολογώ, απλά είμαι εμπαθητικός στην κατάσταση που επικρατεί τώρα...
 
Κάποια περίοδο η νΟΑ πέταγε ATH-LGW αν θυμάμαι σωστά...Γνωρίζει κάποιος τί πληρότητες είχε τότε;; Υπάρχει πιθανότητα να δούμε ξανά αυτό το δρομμολόγιο;; Το ΑΤΗ-LHR της αδερφής Α3,έχω την αίσθηση οτι είναι υπερφορτωμένο ενώ το LGW έχει μόνο την U2...

Κάνω ξανά και την ερώτηση του φίλου Greg.CHQ που δεν απαντήθηκε...

Αλήθεια ξέρει κάποιος να μας ενημερώσει πως πάνε οι πληρότητες στο SKG – TIA –SKG ;
 
Καλησπέρα σε όλους!
Έκανα μια έρευνα στο site της Olympic Air για το δρομολόγιο Σάμο-Αθήνα-Σάμο και διαπίστωσα ότι κάθε Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή έως και τις 23/3/2012, στις πρωινές πτήσεις της για Σάμο (ΟΑ752-ΟΑ753) η εταιρεία θα στέλνει αεροσκάφη Α319/Α320 αντί του καθιερωμένου και αρχικά προγραμματισμένου Dash 8 Q400! ...ευχάριστη αλλαγή! :D
 
Top