Alitalia στην Ελλάδα

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Πάντως για μέσα Φεβρουαρίου εμφανίζεται η βραδυνή/πρωινή πτήση οπότε μάλλον επανέρχεται νωρίτερα.
Το codeshare ΟΑ/ΚLM λογικά θα προκαλέσει αλλαγές και στον προγραμματισμό της Alitalia με στόχο βελτιστοποίηση πληρότητας
 
Πού το βλέπεις αυτό; :rolleyes:
 
Στο expedia.

:rolleyes:
 
Το μήνυμα που μόλις έλαβα:


Dear Customer,Alitalia informs you that your flight AZ721 on 27/01/2012 has been cancelled.
For further details and in order to change your reservation,
please get in contact with the Alitalia Customer Center


Regards


Alitalia


H Alitalia περιορίζει τις πτήσεις και προς Αθήνα από 12-1- από 3 σε 2 !!!!
Να δούμε που θα φτάσουμε όλες οι εταιρίες μειώνουν πτήσεις, στο Βενιζελος θα πετάνε στο τέλος μόνο μύγες και φαντάσματα (και τα αυτοκρατορικά αεροπλάνα!!!!)
 
Μα καλά, τώρα σε ειδοποίησαν; Οι ακυρώσεις έχουν γίνει και έχουν γνωστοποιηθεί από τις 19.12.2011.
 
Κι όμως, το έστειλα μόλις το έλαβα στο εμαιλ!!!!! Πολύ οργάνωση....
 
thange δεν χρειαζόταν η παράθεση όλου αυτού του κατεβατού για να πεις ότι το expedia σου εμφανίζει την πτήση AZ732 (ως AF986:cool: στις 17/2.

Προφανώς υπάρχει κάποιο θέμα με την Air France που ίσως δεν έχει βγάλει ακόμη την πτήση από το σύστημα της.
Αν κάνεις ένα απλό search της πτήσης FCO-SKG στις 17/2 στο site της Alitalia δεν θα σου βγάλει απολύτως τίποτα.
 
Με το που έγινε γνωστή η διακοπή των δρομολογίων , η RYANAIR τρέχει να το εκμεταλευτεί, πάνε τα 12 ευρώ απο SKG για CIA , απο 36 και βάλε το φθηνότερο , μας είχε κακομάθει και μας κακοφαίνεται :rant:
 
Εμένα μου έστειλαν email σημερα για την AZ733 (06/02/12). Η επιστροφή που έχω κλείσει είναι για τις 24/2, ακυρώνεται και αυτή?

Τι μπορεί να κάνει ο επιβάτης σε αυτή την περίπτωση;
 
Αλλαγή στα εισητήρια, (όπως έκανα εγώ), και περαιτέρω μπορείς να ζητήσεις την ακύρωση και επιστροφή χρημάτων. Βέβαια η επιστροφή χρημάτων θα ισχύσει για το τμήμα του ταξιδιού που ακυρώθηκε, για το υπόλοιπο τμήμα ωστόσο δεν ξέρω αν θα σου επιστραφεί το σύνολο ή μόνο ταυτό που προβλέπεται με βάση τους περιορισμούς του εισητηρίου.
 
Top