Alitalia στην Ελλάδα

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
spotterakis":3chkkd65 said:
FCO-RHO(2w από Ιούλιο)...
14 Ιούνη ξεκινάνε, κάθε Σάββατο κ Κυριακή, και θα το πάνε πρώτη φορά φουλ 3μηνο. Για να δούμε αν θα την παλέψουν με άλλες 4 φτηνιάρες απέναντι όπως και αν θα εκτελέσουν και τα αναρίθμητα τσάρτερ απο διάφορες ιταλικές πόλεις. Μου κάνει εντύπωση που δεν έβαλαν και LIN-RHO μιάς και το κλάσικ MXP-RHO της AP φαίνεται να αποχαιρετά...
 
To SKG-FCO εξαφανίστηκε απτα συστήματα κρατήσεων!!! :shock:
 
OA701":a8vdogiq said:
...Μου κάνει εντύπωση που δεν έβαλαν και LIN-RHO μιάς και το κλάσικ MXP-RHO της AP φαίνεται να αποχαιρετά...
Τελικά το κάνει φέτος, LIN-RHO αντί ΜΧP (και η IG το πρόσθεσε φέτος με carrier την Ι9). Ωστόσο, βλέποντας το ωράριο έχω μια απορία. Το α/φος αναχωρεί απ΄το LIN στις 20.00 και αριβάρει μεσάνυχτα, δεν αναχωρεί όμως μετά απο καμιά ώρα αλλά έχει 4 ώρες τη μια μέρα και 5 την άλλη turnaround. Αποσκοπεί σε κάτι αυτό άραγε; Συνολικά 10 και 11 ώρες για r/t, με το ωράριο του πληρώματος δεν υπάρχει θέμα;
 
:arrow: FCO-JTR 2w (Πε-Σα), μόνο πολύυυυ βαθύ καλοκαίρι...
 
Ξαναεμφανίσθηκε
Από 5 – 27 Αυγ. 2016 η εταιρεία θα πετά από Ρώμη για Θεσσαλονίκη 2 φορές την εβδομάδα με Ε175
AZ734 Παρασκευή και Σάββατο (μάλλον για εβδομαδιαία μπάνια στην Χαλκιδική)

http://airlineroute.net/2016/01/26/az-fcoskg-aug16/
 
Ψάχνοντας για πτήσεις Αθήνα (ATH) - Τελ Αβίβ (TLV) το ερχόμενο καλοκαίρι, είδα απευθείας πτήσεις της Alitalia. Απ'ό,τι βλέπω οι πτήσεις αρχίζουν την 1 Μα­­ίου και συνεχίζουν ως τις 28 Οκτωβρίου.
Δεν θυμάμαι να ανακοινώθηκε ή να συζητήθηκε αυτό, εκτός και αν κάνω λάθος. Ξέρει κανείς τίποτα?

normal_TLV.jpg
 
Πήρε άδεια για να κάνει τις πτήσεις αυτές ;;;
 
Στο σύστημα κρατήσεων λέει "Subject to Government Approval", ωστόσο δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εχω την εντύπωση, ότι υπάρχει ειδική συμφωνία μεταξύ Ε.Ε. και Ισραήλ.

Η κίνηση είναι ωραία και με καλές ώρες, τουλάχιστον για εμάς από Ελλάδα, χωρίς να χρειάζεται να πετάμε τις βάρβαρες ώρες της A3 (λόγω feeder) και χωρίς να περνάμε από τη διαδικασία ελέγχου της LY. Αν πετύχει, θα ωφελησει τον ανταγωνισμό στο εν πολλοίς rip-off δρομολόγιο προς Ισραήλ.
 
Όπως γράφει ο aakunz είναι. Εδώ και το σχετικό δελτίο τύπου της ΕΕ: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-519_en.htm με το σημαντικότερο το παρακάτω:
With this agreement, all EU airlines will be able to operate direct flights to Israel from anywhere in the EU and Israeli carriers will be able to operate flights to airports throughout the EU. The EU-Israel air transport market will be opened gradually over the next five years so that by 2018, the market will be fully open with no restrictions on the number of flights.
 
To α/φος της ΑΖ θα μένει Αθηνα; Διότι με το προγραμμα της ΑΖ στο FCO-ATH oλα τα α/φη πανε κ γυρναν αμεσως..Δεν ειδα κανένα κενο στο προγραμμα που να δικαιολογει FCO-ATH-TLV-ATH-FCO..Ουτε βραδινη πτήση για FCO..Aρα πως θα βγει το προγραμμα; Εκτος αν προγραμματιζουν κι αλλες πτησεις,αλλιως για ενα δρομολογιο να καθεται ολοκληρη μερα το α/φος ειναι τρελό
 
Top