Υγειονομικές απαιτήσεις για να γίνεις πιλότος

Η αχρωματοψια ( δυσχρωματοψια πιο σωστα), είναι γενετικη πάθηση και δεν υπαρχει θεραπεία.
 
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ MΕDICAL

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση που αφορα τα μεδιψαλ και την πτητικη ικανοτητα.Βασικα τα medical τα περνας μετα την εκπαιδευση η μπορεις και πριν?Εκτος αυτου η φυσικη μου κατασταση ειναι αρκετα καλη αλλα τι θα μπορουσε να σε κοψει να γινεις πιλοτος λογω ιατρικων θεματων?Επισης ρε παιδια επειδη ειμαι λιγο πριν αποφασισω να ακολουθησω αυτο το κλαδο διαβαζω αρκετα post πριν απο 2-3 χρονια που αφορουν την επαγγελματικη αποκατασταση και τα ειδα λιγο σκουρα τα πραγματα.Τωρα εν ετη 2009 πως ειναι τα πραγματα?Θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσε καποιοσ που ειναι στο χωρο και γνωριζει τις καταστασεις απο πρωτο χερι.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Η απόκτηση του medical δεν αποτελεί προυπόθεση για την εγγραφη στη σχολή.
Είναι απαραίτητο πιστοποιητικό το οποίο οφείλεις να έχεις μαζί σου στις πτήσεις σου και κυρίως τα solo.Οπότε έαν σκοπεύεις να γραφτείς στη σχολή και να αρχίσεις τις πτήσεις μετά από πχ 6 μήνες σε "συμφέρει" να το εκδόσεις τότε, γιατί μην ξεχνάς ότι η ισχύ του είναι 12 μήνες.
Από εκεί και πέρα η συνήθης πρακτική είναι η σχολή να το ζητάει σχεδόν μαζί με την εγγραφή ώστε να αποφευχθεί η πιθανότητα κάποια πάθηση να μην επιτρέψει την απόκτηση του,οπότε αυτόματα αποκλείεται και η δυαντότητα απόκτησης του ATPL "frozen".

Φίλε μου επειδή έθιξες πολλά θέματα σε ενα πόστ διάβασε πρώτα όλα τα προηγούμενα ποστ και πιστεύω θα λυθούν οι περισσότερες απορίες σου
Φιλικά.
 
γεια σε όλους, μόλις τελείωσα τις πανελλήνιες και εχω δηλώσει ικάρων ιπτάμενος 1η επιλογή και μάλλον πέρασα. έχω λίγο αστιγματισμό στο δεξί μάτι και βλέπω 19/20 μετά απο λίγες ασκήσεις. αν υποθέσουμε ότι δεν καταφέρνω το 20/20, τότε κόβομαι σωστά? όμως ενδιαφέρομαι και για πολιτική αεροπορία (και όχι για απλα μικρά ελικοφόρα που υπάρχουν μόνο σε λέσχες) τότε τι πρέπει να κάνω? αυτό το JAR για τι ακριβώς είναι και τι κερδίζω με αυτο???? :)
 
εσυ Constantine :p, σε ποια σχολή ακριβώς είσαι?
 
θέματα υγείας.

καλησπέρα φίλοι μου. τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να μάθω περί του πιστοποιητικού υγείας που πρέπει να αποκτήσω για να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα και δυστυχώς δεν μπορώ να ενημερωθώ για κάτι πολύ σημαντικό. εάν κάποιος έχει πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας(στην καρδιά) μπορεί να αποκτήσει το πιστοποιητικό? δεν κρίνεται ως πρόβλημα, είναι εκγεννετής και δεν παρουσιάζει προβλήματα στην καθημερινότητα.στην ουσία είναι απλά πιο μικρή από τη φύση της μια βαλβίδα της καρδιάς.

όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει παρακαλώ πολύ.
ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 
Στο πιστοποιητικό (initial) που παίρνει κάποιος απο την ΥΠΑ (class 1) τι αναγράφεται?

Τα αποτελέσματα αναλυτικά ή "χοντρικά" όλων των εξετάσεων που κάνει κάποιος ?

Όσον αφορά για την ανανέωση αναφέρει συγκεκριμένες εξετάσεις και πότε πρέπει να επαναληφθούν ? Οι εξετάσεις αυτές γίνονται την ίδια χρονική στιγμή ή χρειάζεται κάποιος τον ενα μήνα να τρέχει για μια εξέταση και μετά απο 15 μέρες για άλλη κλπ?
 
Δεν αναφέρεται κανένα στοιχείο από τα αποτελέσματα των ιατρικών σου εξετάσεων..! Αυτά τα γνωρίζεις μόνο εσύ και οι γιατροί της ΥΠΑ. (Ιατρικό απόρρητο...)

Ακόμα και αν φοράς γυαλιά όπως εγώ το μόνο που αναφέρεται βρίσκεται σε ένα πλαίσιο με τίτλο "Περιορισμοί/Limitations" και γράφει "Να φορά διορθωτικούς φακούς (και να διαθέτει ένα επιπρόσθετο ζευγάρι γυαλιών)"

asterixx25":3tep6dyr said:
Όσον αφορά για την ανανέωση αναφέρει συγκεκριμένες εξετάσεις και πότε πρέπει να επαναληφθούν ?

Ακριβώς! Συγκεκριμένα την ημερομηνία της γενικής ιατρικής εξέτασης (για την ετήσια ανανέωση), του καρδιογραφήματος(ανά πενταετία), του ακουογράμματος(ανά πενταετία) και της οφθαλμολογικής(αναλόγως διετία ή πενταετία).

Τώρα οι εξετάσεις ανάλογα με το που θα τις κάνεις μπορούν να γίνουν και εντός μιας ημέρας.
 
Μερικές ερωτήσεις για το medical

1) Αναγράφει τάξη πιστοποιητικού 1&2. Τι σημαίνει αυτό?

2) Αναφέρει κάποιες συγκεκριμένες ημερομηνίες για επανεξέταση. Μετά απο 1,2 5χρόνια.Η επανεξέταση πρέπει να γίνει την συγκεκριμένη ημερομηνία ή υπάρχει κάποιο περιθώριο πρίν και μετά? Και αν ναί πόσο είναι αυτό.

3) Αν καθυστερήσει η ανανέωση για χ,ψ λόγους τότε τι μπορεί να γίνει?

4) Ο όρος VDL. Να φορά διορθωτικούς φακούς (και να διαθέτει ένα επιπρόσθετο ζευγάρι γυαλιών), είναι υποχρεωτικός να ισχύει? Μπορεί κάποιος να φορά και φακούς επαφής?

5) Στην επανεξέταση το παίρνει κάποιος αυθημερόν απο τον AME ή πρέπει να περάσει να το πάρει απο την ΥΠΑ την επομένη?

Ευχαριστώ.
 
1) Σημαίνει οτι μπορείς να το χρησιμοποιείς ανάλογα με το πτυχίο σου δηλ αν έχεις PPL τότε το χρησιμοποιείς στην τάξη 2. Αν το χρησιμοποιείς ως CPL τότε ισχύει ως τάξεως 1. Είναι δηλ θέμα χρονικής διάρκειας ισχύος.
2)Αν περάσεις μέχρι ένα μήνα πριν ουδέν πρόβλημα. Αν περάσεις μετά τη λήξη τότε υποβάλλεσαι σε εξετάσεις που δεν θα υποβαλόσουν αν περνούσες ανανέωση όσο ίσχυε το medical. Π.χ. έχει medical 1 που έβγαλες σήμερα και το οποίο λήγει σε ένα χρόνο από σήμερα και γράφει οτι θα ξαναπεράσεις ακουομέτρηση μετά από 2 χρόνια. Ε, εάν σου λήξει δηλ δεν το ανανεώσεις πριν τη λήξη του (πχ 2-6 2011) ξαναπερνάς ακουομέτρηση.
3) Δες τα παραπάνω
4) Ναι. Εχει γίνει ατύχημα σε τροχοδρόμηση γιατί ο κυβερνήτης διάβασε λάθος intersection στο χάρτη του αεροδρομίου κι έστριψε ο συγκυβερνήτης, βγάλανε την ταινία και άκουσαν ποιός και πώς έκανε την τροχοδρόμηση δηλ ο συγκυβερνήτης υπό την καθοδήγηση του κυβερνήτη και το πρώτο πράγμα που ρώτησε η διερεύνηση ήταν εάν φόραγε ο κυβερνήτης τα γυαλιά του, άκουσαν οτι είχε κάνει κι άλλα λάθη, είχε πει οτι δεν έχει μαζί του τα γυαλιά του τα κοντινά κλπ. Οι φακοί επαφής επιτρέπονται. Η νομοθεσία λέει να βλέπεις. Τώρα, με ποιό τρόπο θα το εξασφαλίζεις δεν την απασχολεί (μέχρι να γίνει η στραβή).
5) Ναι αυθημερόν. Η αρχική είναι μέσω ΥΠΑ. Γιαυτό καλύτερα να προτιμάς το χρονοβόρο Κ.Α.Ι. και τα καλά του.
 
Top