Turkish Airlines

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Η Τουρκική εταιρεία υπέγραψε παραγγελία για 3 α/φη Α330.Το ανακοίνωση η Airbus πριν λίγο μέσω twitter.
 
επειδη τον Οκτωβριο θα ταξιδεψω στη Νεα Υορκη, αρχιζω απο τωρα να ριχνω ματιες σε εταιρειες, τιμες, αεροδρομια. Η περσινη ταλαιπωρια του Χιθροου μου εγινε (ελπιζω) μαθημα. Μια απο αυτες τις εταιρειες που κοιταζω ειναι η ΤΚ.... αξιζει καποιος να ταξιδεψει μαζι τους?? Δεν ακουω και τα καλυτερα για το αεροδρομιο της Πολης... Η συμπεριφορα τους απεναντι στους Ελληνες?

Ευχαριστω.
 
Εγω ένα θα σου πω. Η ΤΚ μέσα στα τελευταία 30 χρόνια έχει σκοτώσει περί τους 2500 επιβάτες. Το συμπέρασμα δικό σου.
 
Δεν ξερω εσυ τι πιστευεις για την ΤΚ... αλλά με εναν πολύ προχειρο υπολογισμο και αν θεωρησουμε οτι κατα μεσο ορο μια γεματη πτηση ενος μεσαιου σκαφους εχει 150 επιβατες....ειναι σχεδον ενα ατυχημα ανα 2 χρονια...για τα τελευταια 30 χρονια. Σαν ποσοστό δε θα το έλεγα και για το καλύτερο.
 
Συμφωνουμε απόλυτα Τάσο. Γι αυτο και η ΤΚ δεν θα με δει να περνάω ούτε απ έξω. Στη μαύρη λίστα μου εδω και χρόνια.
 
Κοιταξτε, η αληθεια ειναι οτι απο ασφαλεια υστερουν μαζι με τους Γαλλους... αν δεν κανω λαθος οι Γαλλοι εχουν περισσοτερα ατυχηματα. Αλλα, οπως και να το κανουμε εχουν κανει προοδο οι γειτονες......

http://aviation-safety.net/database/ope ... p?var=9134
 
Η τελευταια προοδος ήταν στο Άμστερνταμ το 2009. Σκότωσαν μονοψηφιο νούμερο.
 
ενταξει, πανω κατω ολες οι εταιρειες εχουν ατυχηματα/δυστυχηματα.... αν ηταν ετσι δεν θα ταξιδευαμε με αεροπλανα. Τα τελευταια χρονια παντως τα στανταρ στην ασφαλεια πτησεων εχουν ανεβει, περισυ ηταν απο τις καλυτερες χρονιες. Μην ξεχναμε οτι εχουν και νεα αεροσκαφοι (απαραιτήτως δεν σημαινει και κατι αλλα ειναι ενα συν) οι γειτονες... Τελος παντων, πρωτοραιοτητα μου ειναι η Λουφτχανσα αλλα αν κατσει κατι καλο απο ΤΚ (και λογω Β777) δεν θα ελεγα οχι αν και κολαω πρεπει να ομολογησω. Αν και μια γνωστη μου που πεταξε προσφατα εμεινε παρα πολυ ικανοποιημενη.
 
Captain911, ζητησες μία γνώμη και την πήρες. Τωρα, αν θες να πείσεις τον εαυτό σου ότι η ΤΚ είναι τεφαρικι, καλο σου ταξίδι. Τα υπολοιπα που λες, εγω προσωπικα τ ακούω βερεσε.
 
ακριβως, ζητησα γνωμες απο παιδια που ταξιδεψαν και οχι αν πεφτουν τα αεροπλανα της ΤΚ ή ποσο ασφαλες ειναι, εξαλλου, τοσα σαιτ υπαρχουν για safety που μπαινεις και βλεπεις. Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν.... αντικειμενικος προσπαθω να ειμαι και οχι προκατειλημμένος. Φιλικα παντα.

Αν καποιο παιδι, εχει εμπειρια με την ΤΚ να μου πει. Ευχαριστω.... :D

ΥΓ. Να σημειωσω οτι εχω ταξιδεψει με Ντελτα και Αμερικαν οι οποιες και οι 2 μαζι εχουν γυρω στα 150 ατυχηματα/δυστυχηματα.
 
Top