Θα τηλεφωνείτε εν πτήση ?

Αν επιτραπεί η χρήση τους ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ , ΕΣΕΙΣ θα χρησιμοποιήσετε το κινητό σας εν πτήση ?

  • ΝΑΙ

    Votes: 7 17,5%
  • ΟΧΙ

    Votes: 33 82,5%

  • Total voters
    40
Hastaroth-Drakkar πολυ ωραια όλα αυτα που λετε για να χρησιμοποιειται το κιν. μονο σε περιπτωση αναγκης κτλ..αλλα ξεχνατε κατι βασικό..του Ελληνα εαν του δωσεις το ελευθερο δεν γνωριζει από (σωστή) χρήση, αλλα από καταχρηση!!οπότε εάν ελπιζετε σε σβηστα κινητα και λογικη χρηση,τοτε..με την ελπιδα θα μεινετε..και τα παναντολ θα πανε συννεφο για να συνελθετε απο Σουλες και σια, από τα ρινγκτοουν, απο τα συνεχομενα μπιπ-μπιπ μνμτων..συν του οτι οι έλληνς δεν μιλανε..γκαριζουν..μονο στις πολυ πρωινες πτησεις υπαρχει ησυχια που ως λαος ειμαστε πιο πολυ του βραδινου.. :(
 
@drakkar:Ευχαριστώ γιά τίς ευχές,ελπίζω να πέρασες καλά αυτές τίς μέρες.Εγώ δυστυχώς φέτος δέν έκανα pessah διότι...δέν είχα πού να το κάνω (έλειπε ο αδελφός μου γάρ....).
Σχετικά μέ τη χρήση τού κινητού,αυτό εννοούσα κι'εγώ,το έχεις μαζί σου κλειστό και το ανοίγεις "από καιρού εις καιρόν" (που γράφει και σ'ένα βιβλίο που είχα στο πανεπιστήμιο) να δής άν σέ πήρε κάποιος,ώστε να διαπιστώσης πόσο σοβαρή ήταν η ανάγκη του να σέ πάρη και να κάνης μιά σύντομη επικοινωνία μαζί του (που ένας λογικός άνθρωπος θά το κάνη αυτό μέ SMS,ώστε να μήν ενοχλήση και τούς γύρω του,αλλά και να διασφαλίση την ιδιωτικότητα αυτής τής επικοινωνίας).Η το ανοίγεις μόνο άν χρειαστή να ειδοποιήσης γιά κάποια πραγματικά επείγουσα ανάγκη (π.χ.απρόοπτη καθυστέρηση που θά έχη σοβαρές επιπτώσεις σέ κρίσιμη επαγγελματική σου συνάντηση,αεροπειρατεία ή άλλη έκνομη πράξη κλπ.Τό τί είναι πραγματικά επείγουσα ανάγκη νομίζω οτι κάποιος μέ στοιχειώδη ωριμότητα το αντιλαμβάνεται εύκολα).
Οσο γιά τά σύννεφα και την ηλιοφάνεια,συμφωνώ (και επίσης διαπιστώνω οτι έχεις και καλλιτεχνική ευαισθησία).Αλλωστε,το έχω ξαναπεί σέ άλλο topic εδώ μέσα οτι η θέα από το παραθυράκι τού αεροπλάνου,όποια και να είναι,αποτελεί μοναδικό καί σπάνιο θέαμα (που μαγεύει ακόμα και όποιους έχουν συνηθίσει να ταξιδεύουν μέ το αεροπλάνο συχνά).

@spotterakis:όντως,"τού Ελληνος ο τράχηλος ζυγόν (αυτοσυγκράτησης τής χρήσης κινητού) δέν υποφέρει",αλλά είμαι σίγουρος οτι κάποια λύση θα βρεθή ώστε καί τά καλά τής χρήσης τού κινητού εν πτήσει να αξιοποιήσουμε αλλά καί τό δημόσιο κούς-κούς να αποφύγουμε.Καί προφανώς η λύση αυτή θά πρέπη να αφορά τήν τσέπη,διότι άν το κόστος τής χρήσης εν πτήσει είναι αρκετά (έως τρομακτικά) τσουχτερό,τότε μόνο άν υπάρχη πραγματικά ανάγκη θά χρησιμοποιήση κάποιος το κινητό του...
 
Hastaroth":23bht7p5 said:
Εγώ δυστυχώς φέτος δέν έκανα pessah διότι...δέν είχα πού να το κάνω (έλειπε ο αδελφός μου γάρ....)
Καλά είναι δυνατόν????? Τί θα πεί δεν είχες που να πάς???? Πτήση EL AL ή ΟΑ για Τελ Αβιβ, μόνο 1 ώρα και 40 λεπτα. Ολο το Ισραήλ γιόρταζε, εσύ θα έμενες μόνος????? Δεν πειράζει, next year in Jerusalem. Εγώ πάντως τα ταξίδια δεν τα εξαρτώ ποτε απο παρέα. Aμα λάχει να μην λάχει, φευγω και μόνη. Πες μου ότι δεν έπαιξε ούτε Haggadah, ούτε seder???? Δεν θα τ πιστέψω.
Ναι, ναι, είαι off topic, μη με δείρετε!!!! Θα το σώσω: αν επιτραπει το κινητό στο αεροπλάνο, θα γίνεται mobile haggadah (το έχω ψάξει, υπάρχει internet haggadah).
 
Σας θυμίζω ότι σε περίπτωση αεροπειρατείας το πλήρωμα έχει τη δυνατότητα να βάλει στο transponder ειδικό κωδικό ώστε στο έδαφος αυτό να γίνει αντιληπτό χωρίς πολλές πολλές κουβέντες (εφόσον οι χειριστές είναι ακόμα στη θέση τους φυσικά).

Επίσης, πάρα πολλές εταιρίες ήδη προσφέρουν τη δυνατότητα πραγματοποίησης κλήσεων εν πτήσει από τηλεφωνικές συσκευές που είναι εγκατεστημένες σε κάθε θέση του αεροπλάνου (και στην Οικονομική) με χρήση πιστωτικής κάρτας. Απλώς η χρέωση είναι υψηλή, γι' αυτό και δε χρησιμοποιούνται ευρέως. Αντίθετα, η χρήση κινητών στον αέρα θα γίνεται με τη συνηθισμένη χρέωση περιαγωγής, δηλαδή θα είναι αρκετά προσιτή. Και επειδή στον αέρα και μόνο μπορεί κανείς να βρει ησυχία από τις χιλιάδες άχρηστες κλήσεις που θέλοντας και μη ακούμε γύρω μας καθημερινά, ψηφίζω ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ!


Υ.Γ. Ας μην ξεχνάμε ότι η όλη ιστορία της χρήσης κινητών δε γίνεται για λόγους ασφαλείας, αλλά για να αυξηθούν τα κέρδη των αεροπορικών από τις κλήσεις εν πτήσει. Αν ήθελαν να το εφαρμόσουν για ενημέρωση του εδάφους σε περιπτώσεις αεροπειρατείας θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν χίλια δυο άλλα συστήματα φθηνότερα, αποτελεσματικότερα και μάλιστα διακριτικότατα.
 
Νομίζω πως το αεροπλάνο είναι μία από τις περιπτώσεις που έχει αποδειχτεί στην πράξη (και χωρίς πολλά-πολλά) πως το κινητό τηλέφωνο δεν χρειάζεται για τις ώρες της πτήσης(τουλάχιστον). Σίγουρα κάτι τέτοιο δε θα είχε επικρατήσει σαν άποψη, αν το κινητό επιτρεπόταν παλιά.. Οπότε και εμένα μου φαίνεται αυτονόητο ότι δε θα τηλεφωνώ.
 
Top