Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Νομιζω οτι τα UAV (unmaned air vehicles = μη επανδρωμενα ) τα εχει ο Στρατος κι οχι η ΠΑ , ειναι λιγο περιπλοκο , οταν κανει προκυρηξη ο στρατος για προσωπικο , δες την ιστοσελιδα ges.gr , δηλωνεις προτιμησεις ειδικοτητας (τα UAV ειναι μια απο τις ειδικοτητες) , δεν ειναι ομως σιγουρο οτι θα σε παρουν στην ειδικοτητα που δηλωσες, ειναι πολυ σπανια ειδικοτητατα UAV και φυσικα περιζητητη.
 
Εψαξα και βρηκα λεπτομερειες για τα UAV , στειλε μου προσωπικο μυνημα και θα σου πω οτι θελεις , για την αλλη σου ερωτηση , σε ποιες χωρες επιτρεπουν ... , δεν εχει σημασια , διοτι και να επιτρεπουν ,στις ΠΑ καθε χωρας παιρνουν μονο πολιτες υπηκοους της χωρας τους (με ιθαγενεια , υπηκοοτητα κλπ ) , επομενως εναν ξενο δεν θα τον παρουν ποτε , στην πολιτικη αεροπορια επιτρεπονται επεμβασεις για τη διορθωση μυωπιας.
Γενικα για τα UAV η Ελλαδα εχει μικρη τεχνογνωσια , η δουλεια γινεται απο εταιρειες του εξωτερικου που μας προμηθευουν τα αντιστοιχο υλικο , ειναι παντως πολυ εντυπωσιακο αντικειμενο , να βλεπεις ενα τοσο δα αεροπλανακι σε μικρογραφια , με μικροσκοπικους κινητηρες , σωληνακια , καλωδια κλπ , σαν παιδικο παιχνιδι μοιαζει , καλη χρονια σε ολους !
 
Mia καλησπέρα και απο εμένα.Είμαι ίσως απο τους μικρότερους του Topic καθώς είμαι μόνο 16 ετών.(1η λυκείου) :p
Όσο αφορά λοιπόν την σχολή ικάρων και την αγάπη μου να γίνω πιλότος δεν χωρά αμφιβολία δυστυχώς όμως εδώ και
λίγο καιρό έχω χάσει την μπάλα με τα μαθηματικά και η βοήθεια του φροντιστηρίου στο οποίο απευθύνθηκα είναι μηδαμινή.
Ώς εκ τούτου όσο και να προσπαθώ τα μαθηματικά συνεχίζουν να είναι το μείζων πρόβλημα μου.
Θα ήθελα λοιπόν μιας και κατα την γνώμη μου είστε άτομα με σωστή κρίση να μου πείτε και την δκή σας γνώμη πάνω στο τί θα μπορούσα
να κάνω ώστε να ξεπεράσω αυτή την δυσκολία.

Οι ερωτήσεις μου σχετικά με το θέμα είναι οι εξής , θα ήμουν ευγνώμον αν κάποιος έβρισκε τον χρόνο να απαντήσει. :great: ;)

1)Τα μόρια κυμαίνονται γύρω στο 17-17,6 ?
2)Έχω χρόνο για να ξεπεράσω την δυσκολία μου με τα μαθηματικά?
3)Τί ακριβώς είναι οι ψυχοτεχνικές εξετάσεις οι οποίες δίνουν ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
τα μαθηματικά Γ λυκείου (ΚΑΤ) δε έχουν τίποτα κοινό με την αλγέβρα της Α λυκείου. Άμα στρωθείς στην Β λυκείου στα μαθ κατ, ανέτα μπορείς να τα προλάβεις και να καλύψεις τα κενά σου.


(και η άλγεβρα της Α λυκείου είναι η επανάληψη του γυμνασίου ούτως συ άλλως, και αυτά με 2 με 5 εντατικά μαθήματα τα βγάζεις άνετα)
 
NoHeadForFigures":26hv2oev said:
Mia καλησπέρα και απο εμένα.Είμαι ίσως απο τους μικρότερους του Topic καθώς είμαι μόνο 16 ετών.(1η λυκείου) :p
Όσο αφορά λοιπόν την σχολή ικάρων και την αγάπη μου να γίνω πιλότος δεν χωρά αμφιβολία δυστυχώς όμως εδώ και
λίγο καιρό έχω χάσει την μπάλα με τα μαθηματικά και η βοήθεια του φροντιστηρίου στο οποίο απευθύνθηκα είναι μηδαμινή.
Ώς εκ τούτου όσο και να προσπαθώ τα μαθηματικά συνεχίζουν να είναι το μείζων πρόβλημα μου.
Θα ήθελα λοιπόν μιας και κατα την γνώμη μου είστε άτομα με σωστή κρίση να μου πείτε και την δκή σας γνώμη πάνω στο τί θα μπορούσα
να κάνω ώστε να ξεπεράσω αυτή την δυσκολία.

Οι ερωτήσεις μου σχετικά με το θέμα είναι οι εξής , θα ήμουν ευγνώμον αν κάποιος έβρισκε τον χρόνο να απαντήσει. :great: ;)

1)Τα μόρια κυμαίνονται γύρω στο 17-17,6 ?
2)Έχω χρόνο για να ξεπεράσω την δυσκολία μου με τα μαθηματικά?
3)Τί ακριβώς είναι οι ψυχοτεχνικές εξετάσεις οι οποίες δίνουν ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φίλε μου για περάσεις ικάρων πρέπει να ξεπεράσεις την αδυναμία σου στα μαθηματικά.Δεν είπαμε να γίνεις ξεφτέρι αλλά πρέπει να εξοικειωθείς.Αν θες να πιάσεις την ικάρων πρέπει στο τέλος στις πανελλήνιες να γράψεις οπωσδήποτε πάνω από 13-14.Μη σου φαίνεται λίγο.Είναι αρκετά δύσκολα τα θέματα.Αυτό όμως το 13-14 σε συνάρτηση του ότι πρέπει να έχεις γράψει πάρα πολύ καλά φυσική,πάνω από 18.Στα υπόλοιπα λίγο πολύ ξέρεις.
Για να ξεπεράσεις τη δυσκολία μπορείς να πάρεις έναν καθηγητή να σε βοηθήσει.Σαν ιδιαίτερο ας πούμε.Κι αυτό γιατί θα είναι πάνω από σένα και θα μπορεί να σου απαντήσει σε κάθε απορία που έχεις αντίθετα από ένα φροντιστήριο που λόγω των πολλών παιδιών πιθανώς να μην μπορείς το ίδιο άνετα.Πίστεψέ με,δεν χρειάζεται να είσαι κανένα "μυαλό".Αν μπεις στη φιλοσοφία τους όλα απλοποιούνται ;)
Thanasis_U2":26hv2oev said:
τα μαθηματικά Γ λυκείου (ΚΑΤ) δε έχουν τίποτα κοινό με την αλγέβρα της Α λυκείου. Άμα στρωθείς στην Β λυκείου στα μαθ κατ, ανέτα μπορείς να τα προλάβεις και να καλύψεις τα κενά σου.


(και η άλγεβρα της Α λυκείου είναι η επανάληψη του γυμνασίου ούτως συ άλλως, και αυτά με 2 με 5 εντατικά μαθήματα τα βγάζεις άνετα)
Τα μαθηματικά κατεύθ. της β' δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με της γ'.Μόνο κάτι ελάχιστα με τις εξισώσεις του κύκλου και τις αποστάσεις ευθειών και σημείων.Αντίθετα η Άλβγεβρα της α' λυκείου έχει σχέση με τα μαθηματικά κατεύθ. της γ'.Σου δίνει βάσεις απαραίτητες για τα μαθηματικά της γ'.
 
Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα στην φυσική και άμα συνεχίσω έτσι σίγουρα θα μπορώ να ανταπεξέλθω και σε υψηλότερο επίπεδο του μαθήματος.
Πιστεύω πως τα ιδιαίτερα είναι όντως η καλύτερη λύση και μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ...Όσο τώρα για τις εξετάσεις μακάρι να φτάσω σε ένα επίπεδο ώστε να μπορέσω να γράψω και 17 :rolleyes:
Όλα στο χέρι μου είναι αλλά θα χρειαστώ βοήθεια :great:
 
Φίλε NoHeadForFigures,

Εγώ είμαι δυστυχώς ή ευτυχώς, 3η λυκείου, και σε 3 μήνες δίνω πανελλαδικές.. Στόχος μου είναι μετά από όρημη σκέψη η Ικάρων Ιπτάμενοι δηλαδή τα 17600 μόρια(αρκετά πιστεύω για να περάσω στην Ικάρων - η οποία το 2009 ήθελε 17300 και σημείωσε ότι την περσινή χρονιά οι μαθητές γράψανε τα περισσότερα μόρια μια που το επίπεδο δυσκολίας σχεδόν σε όλα τα μαθήματα ήταν το χαμηλότερο των τελευταίων ετών, πράγμα που σημαίνει ότι εκτός απροόπτου δεν θα ξεπεράσει φέτος τα 17300 ή τέλος πάντων δεν θα ξεπεράσει τα 17400)
Λοιπόν, όσον αφορά τα μαθηματικά - ο Z_Pilot σου έδωσε μια σωστή απάντηση στην οποία θα συμπληρώσω και εγώ μερικά πραγματάκια.. Εγώ στην ηλικία σου τα μαθηματικά δεν τα χα τελείως παραμελημένα αλλά δεν τα δούλεψα σωστά. Σίγουρα αυτό δεν ήταν καλό, αλλά τρώγοντας 1 μήνα από το καλοκαίρι, τα έφτασα σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Να ξέρεις ότι τα μαθηματικά της πρώτης είναι όντως πολύ σημαντικά, και όσο βουνό και να σου φαίνονται, πρέπει να τα παλέψεις όσο μπορείς - μεταξύ μας, σου προτείνω να δώσεις τη μεγαλύτερη βαρύτητα από κάθε άλλο μάθημα(και από τη φυσική, η οποία δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία για την φυσική της 3ης). Όταν με το καλό φτάσεις στην 2α δώσε τη μεγαλύτερή σου βαρύτητα πάλι στα μαθηματικά αλλά! στα μαθηματικά γενικής παιδείας! τα μαθηματικά κατεύθυνσης της 2ας λυκείου να τα διαβάζεις για τους λόγους που είπε ο z_pilot οι οποίοι με καλύπτουν απολύτως. Όμως τα μαθηματικά γενικής παιδείας της 2ας λυκείου να ξέρεις ότι είναι το ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ μάθημα που πρέπει να προσέξεις και να το μάθεις ΤΕΛΕΙΑ! έστω και εις βάρος των υπολοίπων μαθημάτων(τα οποία επαναλαμβάνω, ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πρέπει να τα αμελήσεις τελείως!).. Στην 3η τα πράγματα ζορίζουν πολύ και ΟΛΑ όσα θα γράψεις σε πανελλαδικό επίπεδο καταλαβαίνεις ότι έχουν μεγάλη σημασία.. Αλλά ως την 3η έχεις ακόμα.. ;)

Α! και πρόσεχε τους υπολογιστές για το ενδεχόμενο μυωπίας, η οποία και θα σημάνει αυτόματα τον αποκλεισμό σου από την Ιπταμένων!

και επίσης προσοχή στο μάθημα της έκθεσης το οποίο έχει κάψει όλους όσους το αμέλησαν!


Υ.Γ. Είμαι σίγουρος ότι αν μας δει ο Ακης θα μας κυνηγάει λόγο του offtopic... αλλά καλύτερα να μας αφήσει εμάς τους μικρούς να πούμε μερικά πραγματάκια έστω και σαν αυτά που ρωτάει ο NoHeadForFigures.. γιατί πραγματικά ακόμη και αν φαίνονται χαζές σαν απορίες, μια δυο καλές απαντήσεις μπορεί πραγματικά να του δώσουν μεγάλη δύναμη και κουράγιο
 
Επειδή πριν 15 μέρες έγραψα εδώ ανοιχτά τη γνώμη μου για το πώς μπαίνει κανείς ανετώτατα -όχι απλώς άνετα, ανετώτατα τονίζω- στην Ικάρων και πριν ανέβει το post μου "κόπηκε' από admin (καθότι ευρίσκομαι υπό επιτήρησιν-το site είναι ιδιωτικό άλλωστε- άρα ουδείς ψόγος επ αυτού...) και τιμωρήθηκα με αποκλεισμό μιας βδομάδας, παρακαλώ πάντα ενδιαφερόμενον σχετικώς να μου στείλει pm και να του πω τη γνώμη μου, τονίζω, τη γνώμη μου!
 
ειμαι 16 και θελω να μπω ικαρων αλλα εχω μια δυο ερωτισεισ.
1. καπου ακουσα οτι αν εχεισ εστω και ελαφρια δισλεξια σρε κοβουν.
2. ειμαι σιγουροσ οτι ειμαι αρκετα ψιλοσ αλλα ειμαι λεπτοσ και μαλλον θα φτασω γιρω στα 60 κιλα. υπαρχει περιπτοση να με κοψουν απ αυτο?
 
1.Δεν ξέρω τί είναι "ελαφρά" δυσλεξία.Από ότι ξέρω ή έχεις δυσλεξία ή δεν έχεις.Απ'ότι ξέρω δυστυχώς αν διαγνώσουν δυσλεξία δεν μπορείς να δηλώσεις στρατιωτική σχολή.Μάλιστα πριν πολύ καιρό είχε γίνει θέμα για έναν σπουδαστή της ΣΥΔ που τον απέβαλλαν από τη σχολή λόγω δυσλεξίας ενώ είχε μπει κανονικά.Ρώτα πάντως και κάποιον γιατρό και διάβασε και την εγκύκλιο.
2.Το μέγιστο ύψος που μπορείς να έχεις για ικάρων ιπτάμενος είναι 1.90.
 
Top