Πρόβλημα με τα αυτιά στο ταξίδι

  • Thread starter 764
  • Ημερομηνία δημιουργίας
ο γιατρός μου με είχε συμβουλέψει πριν την απογείωση να ρίχνω σπρέυ για τη μύτη, ενώ όταν αρχίσει η προσγείωση να πίνω γουλιά γουλιά νεράκι... και φυσικά η κλασσική τσίχλα...
 
Εάν η μύτη ειναι βουλωμένη, η λύση είναι απαραίτητα σπρέι για ξεβούλωμα. Μη το αγνοείσετε, σε πτήση από Μόναχο για Αθήνα κόντεψα να χάσω το τύμπανο (και έχει συμβεί) από την αλλαγή υψομέτρου. Για 2 εβδομάδες μετά είχα πρόβλημα με τα αυτιά μου.
Τώρα αν μιλάμε για ωτιτιδα ή κάτι άλλο δε γνωρίζω. Αλλά για κρυολόγημα η λύση - και επιτακτική ανάγκη - είναι το σπρέι.
 
Aς ληφθεί υπόψη οτι έχει σημασία η φυσική κατάσταση του επιβάτη (η κούραση οξύνει την ενδεχόμενη ευαισθησία),η ψυχολογική διάθεση και μια μικρή λεπτομέρεια που προκύπτει απο την εμπειρία:Μη λούζεστε :D λίγο πριν απο τη πτήση.Τα βρεγμένα τύμπανα είναι "θάνατος"!
 
Μία ώρα πριν τη κάθοδο πάρε ένα φάρμακο για το "μπούκομα" σα να έχεις κρυολόγημα.
Στην Αμερική το Tylenol Cold δουλεύει φανταστικά. Στην Ελλάδα νομίζω κάτι παρόμοιο είναι το Prostan.
 
Σε καμία περίπτωση μην πάρεις φάρμακα.
Μα τι συμβουλή είναι αυτή αγαπητέ chania27;
Μήπως να μαστουρώσει κιόλας για να μην καταλάβει τίποτα;
Όλα όσα είπαν οι υπόλοιποι (τσίχλες, σπρέι, κατάποση σάλιου) "κάνουν δουλειά", με ενδεικτικότερη τη λύση (τουλαχιστον με εμένα πάντα πιάνει) της αποσυμπίεσης που περιέγραψε ο makedonas:
...να κρατησει τη μυτη της και με κλειστο και το στομα να κανει οτι εκπνεει.. Αφου τα 2 ειναι κλειστα η πιεση θα μεταφερθει στα τυμπανα και θα επανελθουν στην αρχικη θεση και πιεση...
 
Ο χειρισμός Valsalva που αναφέρατε, fotis και makedonas, είναι επικίνδυνος και μπορεί να προκαλέσει μεγάλη ζημια στον άνθρωπο αν γίνει λανθασμένα. Αν δεν είστε σίγουροι για κάτι, μην το προτείνετε.
 
Δηλαδή τι ζημιά μπορεί να προκαλέσει;
Το έχω κάνει άπειρες φορές είτε στον αέρα είτε στη θάλασσα και μου έχει φανεί ο ιδανικότερος τρόπος.
Το πρότεινα γιατί είμαι (ήμουν) 100% σίγουρος ότι είναι ok.
 
Re: ΒΙΕΝΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΙ

makedonas":2yve2blv said:
Αλλος τροπος αν και θελει και μια καποια εξασκηση [...] Το κολπο με την τσιχλα παντως ειναι το πιο απλο, απλα σε περιπτωση που δεν βοηθησει η δεν βοηθησει αρκετα υπαρχει και αυτο που σε ειπα συμπληρωματικα [...]


Παρομοιως.

Αλλωστε αποσο θυμαμαι εγραψα οτι θελει εξασκηση. Και σε τελικη την τσιχλα προτεινα!!! Καταλαβαινεις τι διαβαζεις; H ζημεια που αναφερει ο Cross, Φωτη ειναι οτι μπορει να υπαρξει διατρηση στο τυμπανο λογω υψηλης πιεσης που ασκειται απο το ατομο. Επισης μερικες φορες παρατηρηται και προσωρινη κωφωση. Δεν ειναι ατοπο, και οντως μπορει να συμβει. Αλλα ποτε δεν ειπα οτι αυτος ειναι Ο τροπος και ετσι πρεπει να αντιδραμε. Το ειπα σαν εναλλακτικη λυση που πρεπει να εφαρμοστει με προσοχη.

-EDITED after request-
 
Εφόσον λοιπόν γνωρίζεις ότι υπάρχει κίνδυνος, δεν έπρεπε να αναφέρεις το χειρισμό Valsalva. Στους εαυτούς μας μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Μην πάρουμε όμως κόσμο στο λαιμό μας.
 
Ε, εντάξει, δεν πήρε και κανέναν στο λαιμό του. Είπε πως θέλει εξάσκηση, όχι πως είναι και τίποτα επιστήμη. Και το να πετάς είναι σαφώς πιο επικίνδυνο από το να κάθεσαι στον καναπέ σου (εκτός αν ο καναπές είναι σε προέκταση διαδρόμου και σου έρθει κανένα αεροπλάνο κατακούτελα, ή κοντά σε τροχόδρομο όπου κινούνται αεροσκάφη της AirBerlin), αλλά παρόλα αυτά, όλοι εδώ μέσα προτείνουν να πετάμε. Δεν θα τους μαλώσουμε κι αυτούς.
Απλά, οι άνθρωποι ανέφεραν τους διάφορους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα των αφτιών κατά την πτήση. Είναι στην κρίση του καθενός να ελέγξει, μελετήσει, εξασκηθεί και επιλέξει την προσφορότερη....

:idea: ΥΓ. Υπάρχει επίσης και η πιθανότητα να κάνεις χειρουργική επέμβαση για αφαίρεση τυμπάνων πριν την πτήση, οπότε πόνος γιοκ. :idea:
 
Top