Πρόβλημα με τα αυτιά στο ταξίδι

  • Thread starter 764
  • Ημερομηνία δημιουργίας

764

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
17/08/2007
Μηνύματα
14
Likes
0
Καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους.Στο τέλος του μήνα πετάω για Βιέννη.Το πρόβλημα είναι ότι η σύζυγος μου στο προιγούμενο ταξίδι μας, είχε μεγάλο πρόβλημα με τ' αυτιά της.
Αν μπορείτε εσείς που έχετε τις γνώσεις να μου προτείνετε κάποια λύση.Επίσης με την ευκαιρία θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την Βιέννη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 
Re: ΒΙΕΝΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΙ

Επειδή έχω και εγώ πρόβλημα με τα αυτιά μου, κάνω το εξής απλό: μασάω τσίχλα κατά τη διάρκεια της πτήσης. Είναι παλιό, απλό και δοκιμασμένο κόλπο.
 
Re: ΒΙΕΝΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΙ

Αλλος τροπος αν και θελει και μια καποια εξασκηση ειναι οταν βουλωνουνε να κρατησει τη μυτη της και με κλειστο και το στομα να κανει οτι εκπνεει.. Αφου τα 2 ειναι κλειστα η πιεση θα μεταφερθει στα τυμπανα και θα επανελθουν στην αρχικη θεση και πιεση. Το κολπο με την τσιχλα παντως ειναι το πιο απλο, απλα σε περιπτωση που δεν βοηθησει η δεν βοηθησει αρκετα υπαρχει και αυτο που σε ειπα συμπληρωματικα.


Φιλικα

Στεφος
 
Re: ΒΙΕΝΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΙ

Aν εμφανίστηκε σοβαρό πρόβλημα κατά τη διάρκεια μιας πτήσης (και εφ'οσον έχει ταξιδέψει μια μόνο φορά με αεροπλάνο) θα ήταν καλό να γίνει εξέταση σε γιατρό πριν απο όλα.
 
Υπάρχει και ενας άλλος τρόπος αλλά δεν γνωρίζω αν μπορεί να έχει αποτέλεσματα κατά τη διάρκεια της πτήσης. Το εικονικό "ψεύτικο" χασμουρητό. Προσπαθήστε να χασμουρηθήτε βεβιασμένα και θα νιώσετε μέσα στα αυτιά σας κάτι να γίνεται. Επίσης αν κάποιος δεν έχει τσίχλες μαζί του ενα απλό ξεροκατάπιωμα του σάλιου μπορεί να κάνει δουλειά.

Όπως και να έχει πάντως
Aν εμφανίστηκε σοβαρό πρόβλημα κατά τη διάρκεια μιας πτήσης (και εφ'οσον έχει ταξιδέψει μια μόνο φορά με αεροπλάνο) θα ήταν καλό να γίνει εξέταση σε γιατρό πριν απο όλα.
 
Γεια χαρά, χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Το πρόβλημα με τα αυτιά το παρουσίασε ο ανεψιός μου
σε ένα ταξίδι από Θεσσαλονίκη - Στουτγάρδη.
Μόλις κατέβηκε τον ανέλαβε ένας γιατρός του
αεροδρομίου, έπρεπε να το δηλώσετε, γιατί αυτοί
οι γιατροί στα αεροδρόμια έχουν πείρα βλέπουν πολλά
περιστατικά. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ και αν βρεθείτε στο αεροδρόμιο
να ζητήσετε να τον δείτε.
Και οι συνοδοί στο αεροπλάνο ξέρουν πολλές τέτοιες ασκήσεις
και πρακτικά για μην βουλώνουν τα αυτιά.
Πάντως είναι παροδικό έτσι είχαν πει στον ανεψιό μου και
να μην φοβάται, καλά να περάσετε στην ΒΙΕΝΝΗ.
 
Η τεχνική που αναφέρει ο makedonas, λέγεται χειρισμός βαλσάβα ή ευκολότερα αν ψάξεις στο google, θα τον βρεις ως χειρισμό Valsava με τους λατινικούς χαρακτήρες. Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς τρόπους να εξισώσω τις πιέσεις της ευσταχιανής σάλπιγγας και του ΩΡΛ συστήματος και θεωρώ πως το μάσημα είναι ο ευκολότερος. Μασώντας οτιδήποτε λειτουργεί, αλλά η τσίχλα είναι το προσφορότερο μέσο, καθώς δεν τελειώνει και δεν παχαίνει.
Καλού κακού, 2-3 μέρες πριν την πτήση, κάντε μια εξέταση σε ΩΡΛ για την κατάσταση τυμπάνου, μέσου κ έξω ώτος. Αν υπάρχει ωτίτιδα ή στην χειρότερη περίπτωση κάποια ρήξη (πράγμα το οποίο δεν είναι ούτε τόσο σοβαρό όσο ακούγεται, ούτε και απίθανο να συμβεί), καλό θα ήταν να πάρετε ιατρικές συμβουλές πριν πετάξετε. Με τις κανονικές διαδικασίες συμπίεσης καμπίνας όμως στα σύγχρονα αεροσκάφη, δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα, πέραν ίσως κάποιου πόνου, που για εμένα θεωρείται "οξύς μεν, υποφερτός δε". Ελπίζω να βοήθησα. Όσον αφορά τη Βιέννη, δεν έχω πάει ποτέ, αλλά μπορείς να διαβάσεις κάποια από τα πολλά trip-reports στο φόρουμ. Ενδεικτικά αναφέρω του "γιατρού" μας: viewtopic.php?f=7&t=5823&p=103333 που είναι και γλαφυρός στις περιγραφές του :mrgreen:
 
Τό πρόβλημα μέ τά αυτιά αφορά κυρίως τήν απογείωση και προσγείωση,αφού αυτές είναι οι φάσεις όπου μεταβάλλεται η ατμοσφαιρική πίεση μέσα στην καμπίνα.Παλιότερα,όταν δέν υπήρχαν αυτόματα συστήματα συμπίεσης καί τήν λειτουργία τού pressurization την ήλεγχε χειροκίνητα ο ιπτάμενος μηχανικός,τό πρόβλημα αυτό παρουσιαζόταν συχνά,ακόμα και σέ ανιθρώπους που δέν είχαν ιδιαίτερη ευπάθεια στά αυτιά τους.Τώρα όμως μέ τά αυτόματα συστήματα δέν είναι και τόσο συχνό το φαινόμενο.

Προσωπικά,μόνο μιά φορά μού έτυχε τέτοιο πρόβλημα,σέ ένα ATH-ZRH μέ την αείμνηστη SWISSAIR.Τό περίεργο είναι οτι το αεροπλάνο ήταν DC-9,που λογικά έπρεπε να είχε αυτόματο pressurization,μιά και ο τύπος αυτός δέν είχε ιπτάμενο μηχανικό.Φαίνεται όμως οτι τό descent rate μας στήν ZRH ήταν τόσο μεγάλο (for traffic reasons,όπως μού εξήγησε ο Κ1 που ήταν στημένος στην πόρτα τού κόκπιτ κατά την αποβίβασή μας και στόν οποίο είχα εκφράσει σχετική απορία) που τό άμοιρον σύστημα "πιάστηκε στόν ύπνο" καί επειδή ένα μικροπροβληματάκι μέ τά αυτιά μου το έχω,δέν το γλύτωσα τό στιγμιαίο βούλωμα.Εξ ού καί δέν έπιασε τό κόλπο που "εξαπανέκαθεν" εφάρμοζα-δηλάδή νά καταπίνω το σάλιο μου-καί το οποίο όλες τίς άλλες φορές μέ είχε βγάλει λάδι....

Νομίζω δέ οτι εφαρμόζεται ακόμα η ιεροτελεστία να περνάνε οι F/As μέ τίς καραμελίτσες ("λίτσες",κατά τούς φροντιστές γνωστής Ελληνικής εταιρείας) πρίν κάν φύγη το αεροπλάνο από το gate,πρός διανομην στούς επιβάτες,αλλά καί πρίν αρχίση η κάθοδος.Την εικόνα αυτή τη θυμάμαι έντονα γιατί ακόμα και στά ένδοξα εκείνα YS-11 μέ τά οποία είχα πάει στην Χίο κάποιες φορές,εφαρμοζόταν καί επειδή παρ'όλον οτι ήμουν μικρός,είχα μεγάλο χέρι,δέν έπαιρνα ποτέ μόνο μία...
 
Να σας πω την αλήθεια δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τα αυτιά μου.

Μασούσα πάντως μια τσίχλα όταν πήγα.
Στην επιστροφή χωρίς τσίχλα και ήμουν οκ.
 
Καλημέρα!

Μπορεί τα σύγχρονα αεροπλάνα να έχουν αυτόματο σύστημα, αλλά τον Νοέμβριο έκανα το
Κέρκυρα - Αθήνα με Airbus της Aegean και με το που αρχίσαμε να ελαττώνουμε ύψος για την
προσέγγιση, τα αφτιά μου βούλωναν με πολύ γρήγορο ρυθμό. Από ένα σημείο και ύστερα δεν
άκουγα καθόλου τον θόρυβο του αεροπλάνου ενώ με το ζόρι καταλάβαινα τι έλεγε η
διπλανή μου. Προσπαθούσα να χασμουρηθώ, αλλά το σύστημα είχε καταρρεύσει τόσο που
δεν μπορούσα καν να βγάλω αέρα από το στόμα μου! Στην τελική πια, νόμιζα ότι θα εκραγούν
τα τύμπανά μου και θα ζούσαμε σκηνές από τον κακομοίρη που είχανε πιάσει ο Τραβόλτα και ο
Τζάξον στο Pulp Fiction και τον είχαν επιβάτη - για λίγο!

Ειλικρινά, ο πόνος που ένιωθα με τρομοκράτησε, και υπόψη, έχω κάνει κάποιες δεκάδες απο/προσγειώσεις
με τρελαμένα C-130 και YS-11 της Π.Α. όπου ο επιβάτης είναι ένα απλό παρελκόμενο.
Πάντως τώρα είμαι εντάξει -νομίζω- αν και τότε πίστεψα ότι οι μέρες που άκουγα τελείωσαν.
 
Top