Παρενοχλήσεις Αεροσκαφών με Laser

  • Thread starter mxnk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
vassdel":2y6k5mwd said:
Όπως και να έχει, είναι δύσκολο να του επιβληθεί ποινή, μιας και δεν πιάστηκε επ' αυτοφόρω. Είναι η μαρτυρία μου ενάντια στη δική του. Αλλά πρέπει να βρεις πρώτα ποιός κρατούσε τη συσκευή και μετά να το αποδείξεις και να τον διώξεις... δύσκολο. Πάντως, θα κάνω ό,τι μπορώ...

Φαντάζομαι δέν ήσουν μόνος σου στο ε/π,οπότε το συμβάν το είδαν και οι υπόλοιποι τού πληρώματός σου.Συνεπώς δέν είναι μόνο η δική σου μαρτυρία.Βέβαια και πάλι είναι δύσκολο να αποδειχτή η ενοχή του (ή η συνενοχή του,στην περίπτωση που υπήρχε κι'άλλος στο "κόλπο"),αλλά όχι αδύνατο.

Ειλικρινά,απορώ που αυτοί οι τύποι δέν έχουν σκεφτεί ποτέ ότι στην θέση τού πιλότου που "υφίσταται" τά lasers τους (ή κάποιου από τους επιβάτες που μπορεί να μεταφέρη αυτός ο πιλότος) θα μπορούσε να είναι κάποιος φίλος ή συγγενής τους......
 
Το ότι κάποιος μας σημάδεψε με laser είναι δεδομένο. Το ότι προήλθε από μια συγκεκριμένη περιοχή ενός συγκεκριμένου χωριού, είναι εύκολα αποδεικνυόμενο. Όταν βρω και το σπίτι (δυσκολεύομαι να το βρω από το έδαφος και θα το ψάξω στην επόμενη ημερήσια αποστολή μου) θα είμαι βέβαιος. Μετά όμως, θα πρέπει να πάει ο εισαγγελέας (που θα πάει) και να ρωτάει τους κατοίκους αν και ποιός είχε laser και το χρησιμοποίησε με αυτόν τον τρόπο. Δεν είναι εύκολο να συλλάβεις ή να ανακρίνεις κάποιους χωρίς πιο απτά στοιχεία. Βέβαια, είναι καλό να μαθευτεί κάτι τέτοιο σε περιοχές με εγγύτητα σε αεροδρόμια. Θα γλυτώσουμε αρκετά περιστατικά.

Σχεδόν οff-topic τώρα, χτες το βράδυ πήγα στο πανηγύρι της Κρεμαστής (ξακουστό στη Ρόδο, λίγα χλμ από τα αεροδρόμια και την Παστίδα). Πολλοί αφρικανοί συνάνθρωποί μας (sic) πωλούσαν laser, αλλά πέστε μου, πόση υπομονή πρέπει να έχεις όταν ένας πλησιάζει το γιο σου και του λέει: "Λέιζερ τέλει; Πετυχαίνει γκαι αεροπλάνο ατό. Ντόντεκα ευρό". Διάνα πέτυχε ο άτιμος...
 
vassdel":3hgky4kj said:
...ένας πλησιάζει το γιο σου και του λέει: "Λέιζερ τέλει; Πετυχαίνει γκαι αεροπλάνο ατό. Ντόντεκα ευρό".
Ένας φίλος ραδιοερασιτέχνης που ασχολείται με διάφορους ηλεκτρονικούς πειραματισμούς και έχει ξοδέψει μια περιουσία σε ηλεκτρονικά εξαρτήματα και μηχανήματα τηλεπικοινωνιών, αποφεύγει να αγοράσει πράσινο laser γιατί έχει παιδιά σε "επικίνδυνη" ηλικία και φοβάται μήπως ξεκινήσουν και αυτά το "σπορ". Ο πειρασμός είναι μεγάλος για τους πιτσιρικάδες.
 
Αν ο εν λόγω ραδιοερασιτέχνης εξηγήση στά παιδιά του τί συνέπειες μπορεί να έχη αυτό το "σπόρ",είμαι βέβαιος πως δέν θα το ξεκινήσουν καθόλου.

Εχω κι'άλλη μιά απορία,μού γεννήθηκε πρίν λίγο που έπινα την μπυρίτσα μου στην ταβέρνα τής γειτονιάς μου (τελικά είναι καλό να πίνη κανείς μπύρα βραδυάτικα,ενεργοποιεί το μυαλό...):όλοι αυτοί που σημαδεύουν τα αεροπλάνα με τα lasers,πώς θα αντιδρούσαν άν τους σημάδευε τους ίδιους κάποιος την ώρα που οδηγούν το αυτοκίνητο ή το μηχανάκι τους;Θά τους άρεσε να τούς τυφλώσουν και να τους κάνουν να πέσουν σε κανέναν τοίχο ή χαντάκι;

vassdel":2bso19tj said:
ένας πλησιάζει το γιο σου και του λέει: "Λέιζερ τέλει; Πετυχαίνει γκαι αεροπλάνο ατό. Ντόντεκα ευρό". Διάνα πέτυχε ο άτιμος...
Και δέν μπορούσες ούτε να τον κάνης "μαύρο" στο ξύλο-το είχε ήδη το χρώμα....
 
Hastaroth":23pyrbwl said:
Αν ο εν λόγω ραδιοερασιτέχνης εξηγήση στά παιδιά του τί συνέπειες μπορεί να έχη αυτό το "σπόρ", είμαι βέβαιος πως δέν θα το ξεκινήσουν καθόλου.
Το μόνο που θα πετύχει η "εξήγηση" είναι να τα βάλει σε ακόμα μεγαλύτερο πειρασμό. Αυτό δεν δείχνει άλλωστε η μεγάλη διάδοση του σπορ ?
 
όλοι αυτοί που σημαδεύουν τα αεροπλάνα με τα lasers,πώς θα αντιδρούσαν άν τους σημάδευε τους ίδιους κάποιος την ώρα που οδηγούν το αυτοκίνητο ή το μηχανάκι τους;Θά τους άρεσε να τούς τυφλώσουν και να τους κάνουν να πέσουν σε κανέναν τοίχο ή χαντάκι;

Μάλλον κάτι τέτοιο τους χρειάζεται και ίσως έτσι αντιληφθούν τι ζημιά μπορεί να κάνει το γκατζετάκι-παιχνιδάκι-πλάκα-μαγκιά
Αστυνομίες και ιστορίες δεν πρόκειται να ασχοληθούν με παιδάκια που παίζουν παρά μόνο σε περίπτωση που ω μη γένειτω συμβεί κάτι κακό.
 
sv1xv":2zitdaj8 said:
Hastaroth":2zitdaj8 said:
Αν ο εν λόγω ραδιοερασιτέχνης εξηγήση στά παιδιά του τί συνέπειες μπορεί να έχη αυτό το "σπόρ", είμαι βέβαιος πως δέν θα το ξεκινήσουν καθόλου.
Το μόνο που θα πετύχει η "εξήγηση" είναι να τα βάλει σε ακόμα μεγαλύτερο πειρασμό. Αυτό δεν δείχνει άλλωστε η μεγάλη διάδοση του σπορ ?

Χμμμ δέν νομίζω πως άν τούς πή:"Αυτό το πράγμα είναι επικίνδυνο.Αν σημαδέψης αεροπλάνο,μπορεί να πέση,οπότε θα σκοτωθή κόσμος",θα τους βάλη σε πειρασμό να το δοκιμάσουν.

asterixx25":2zitdaj8 said:
όλοι αυτοί που σημαδεύουν τα αεροπλάνα με τα lasers,πώς θα αντιδρούσαν άν τους σημάδευε τους ίδιους κάποιος την ώρα που οδηγούν το αυτοκίνητο ή το μηχανάκι τους;Θά τους άρεσε να τούς τυφλώσουν και να τους κάνουν να πέσουν σε κανέναν τοίχο ή χαντάκι;

Μάλλον κάτι τέτοιο τους χρειάζεται και ίσως έτσι αντιληφθούν τι ζημιά μπορεί να κάνει το γκατζετάκι-παιχνιδάκι-πλάκα-μαγκιά
Αστυνομίες και ιστορίες δεν πρόκειται να ασχοληθούν με παιδάκια που παίζουν παρά μόνο σε περίπτωση που ω μη γένειτω συμβεί κάτι κακό.

Δυστυχώς δέν είναι μόνο παιδάκια που παίζουν μ'αυτόν τον τρόπο αλλά και μεγάλοι.Γι'αυτό έθεσα το ερώτημα.

ΥΓ.Δέν είναι μόνο τα "πράσινα" lasers επικίνδυνα.Πρό μηνών,ένα βράδυ που ήμουν στα Εξάρχεια,με πλησίασε ένας τύπος που κρατούσε ένα κόκκινο laserάκι και επιχείρησε να μέ τυφλώση γιά να μού πάρη το πορτοφόλι.Ευτυχώς αντέδρασα άμεσα κλείνοντας τα μάτια μου και ρίχνοντάς του μιά κλωτσιά στο πόδι,οπότε εξαφανίστηκε...
 
Hastaroth":3594j489 said:
Χμμμ δέν νομίζω πως άν τούς πή: "Αυτό το πράγμα είναι επικίνδυνο.Αν σημαδέψης αεροπλάνο,μπορεί να πέση,οπότε θα σκοτωθή κόσμος",θα τους βάλη σε πειρασμό να το δοκιμάσουν.
Διάβασες ειδήσεις σήμερα? Πάλι ένα δεκάχρονο παιδάκι σκότωσε το φίλο του με κυνηγετικό όπλο στο Ζεφύρι. Και μη μου πεις ότι δεν ήξερε ότι τα όπλα σκοτώνουν...

Τα κόκκινα laser δεν είναι πολύ επικίνδυνα για τα αεροπλάνα για δυο λόγους: πρώτον είναι μικρότερης ισχύος, τυπικα 1mW. Δεύτερον το μάτι είναι 16 φορές πιο ευαίσθητο στο πράσινο (η κορυφή της καμπύλης φωτομετρικής ευαισθησίας). Δηλαδή το πράσινο προκαλεί 5x16=80 φορές ισχυρότερη παρεμβολή στην όραση του πιλότου. Για τον τύπο που προσπάθησε να σε ληστέψει, φαντάζομαι θα διαβάσει αυτό και θα αγοράσει ή θα "απαλλοτριώσει" ένα πράσινο laser.
 
Ειδήσεις δέν διάβασα,αλλά δέν είναι βέβαιο πως το δεκάχρονο αυτό παιδάκι είχε μάθει από τους γονείς του ότι τα όπλα σκοτώνουν.Εν πάσει περιπτώσει,αυτό είναι άλλο θέμα με διαφορετικές παραμέτρους.

Γιά τα κόκκινα laser έχω διαβάσει ότι και από αυτά έχουν προκληθεί "επεισόδια" με πρόσκαιρες τυφλώσεις πιλότων.Μπορεί μέν να είναι μικρότερης ισχύος αλλά είναι ευρύτερα διαδεδομένα γιατί τα χρησιμοποιούν ώς δείκτες σε παρουσιάσεις κλπ-το πράσινο δέν διεγείρει τόσο πολύ την προσοχή όσο το κόκκινο.Πάντως ο τύπος που επιχείρησε να με ληστέψη,έτσι όπως τον είδα δέν νομίζω να έχη κάν σπίτι,πόσο μάλλον υπολογιστή και σύνδεση με το internet :D
 
Copy-paste από Ροδιακή
Έκπληκτοι οι κάτοικοι χωριού της Ρόδου, την Πέμπτη βράδυ, είδαν πάνω από τα σπίτια τους ...ένα ελικόπτερο!

Μέχρι να συνειδητοποιήσουν τι συμβαίνει νόμιζαν ότι πρόκειται για εχθρική επίθεση!
Ψάχνοντας λοιπόν ανακάλυψαν ότι το ελικόπτερο είχε λόγο που βρισκόταν εκεί. Αναζητούσε κάποιους νεαρούς που με λέιζερ, παρενοχλούσαν τους πιλότους!
Απ’ ότι ξέρουμε πάντως δεν τους βρήκε!

:D :cool: :banana:
πλέον και στις εφημερίδες ο Vassdel

:arrow: http://www.rodiaki.gr/article.php?id=122949&catid=1&subcatid=34
 
Top