Olympic Airways Winter 1974-1975 timetable

  • Thread starter Avior
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Orfeas":17us6ylq said:
Εγώ έχω ένα θερινό πρόγραμμα δρομολογίων του 2002.Αν ενδιαφέρεστε πολύ ευχαρίστως να το σκανάρω και να το ανεβάσω.

Να μας πεις τη διεύθυνση έτσι ώστε να το βρούμε . Θα είναι πολύ ενδιαφέρον!
 
Δεν είναι σε ηλεκτρονική μορφή. Απλώς είναι το παλαιότερο πρόγραμμα πτήσεων που έχω στην συλλογή μου, ενώ το απέκτησα εντελώς τυχαία (δεν έκανα συλλογή τότε :cry: )..Από ενδιαφέρον μην περιμένετε και τίποτα ιδιαίτερα συναρπαστικό..Το Γιοχάννεσμπουργκ είναι απευθείας, Βοστώνη γιόκ, από Μέση Ανατολή μόνο οι τελευταίοι προορισμοί και η Τζέντα..Αν και έχει ακόμα Αυστραλία, Κοπενχάγη, Σκόπια, Βαρκελώνη, καθώς και μερικά Β 737-200. Μέσα στις επόμενες μέρες θα το σκανάρω και θα το ανεβάσω.
 
Γενικά έχω στην κατοχή μου πολλά timetables. Από το 1993 και μετά όλα, και πληθώρα άλλων από το 1957 έως το 1993. Το έργο της πλήρους ψηφιοποίησης είναι ακόμα δύσκολο :rolleyes:
 
Aν το κανεις παντως θα το κατεβασω σιγουρα. Τα νεοτερα τα εχω κι εγω (απο το 1994-2009) αλλα απο τα πιο παλια εχω μονο μεμoνωμενα και οχι τοσα πολλα...
 
VasilisATH":3i9i1u5h said:
https://www.airliners.gr/community/gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=13955
και ετσι για την πληροφορία η πίστα ηταν πατημένο χώμα με στρωμένες απο πάνω μεγάλες μεταλικές επιφάνειες με στρογγυλές τρύπες από τις οποίες ξεφεύγει η βλάστηση. :great:

Καταπληκτική φωτογραφία Βασίλη.

Πληροφοριακά (η άσχετη πληροφορία της ημέρας), το υλικό που περιγράφεις λέγεται PSP (Pierced Steel Planking) και εξακολουθεί να υπάρχει σε κάποια αεροδρόμια (σε στρατιωτικά ξέρω, για πολιτικά δεν είμαι σίγουρος), κυρίως σε πίστες στάθμευσης ελαφρών αεροσκαφών (Do-28, ελικόπτερα κλπ) :mrgreen:
 
Η Ολυμπιακή στην Florida το 1975 με VIP επιβατη. Είμαι άσχετος από αεροπλάνα, αλλά μπορούσε να πετάξει ένα τοσο μικρό αεροσκάφος υπερατλαντικά? Ή απλά είχε τη βάση του στην Αμερική και έκανε εσωτερικά δρομολόγια?

http://theimpossiblecool.tumblr.com/pos ... beach-1975
 
Το συγκεκριμένο ήταν ένα Learjet για τις προσωπικές μετακινήσεις της οικογένειας Ωνάσση. Προφανώς ήταν το νηολόγιο SX-CBM το οποίο αγοράστηκε σαν αντικατάσταση του προηγούμενου ίδιου τύπου με νηολόγιο SX-ASO που συνετρίβη κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες (δεν εκδόθηκε ποτέ πόρισμα) στη φάση της προσέγγισης στο αεροδρόμιο της Νίκαιας της Γαλλίας.
Ένα τέτοιου τύπου αεροσκάφος μπορεί να ταξιδέψει οπουδήποτε στον πλανήτη, ενδεχομένως με μερικές στάσεις για ανεφοδιασμό. Δεν είναι περίεργο να το βλέπουμε στη Φλώριδα ή οπουδήποτε αλλού, αφού έκανε διατεταγμένα δρομολόγια και ποτέ προγραμματισμένα (αφορούσε μόνον τον ιδιοκτήτη και κανέναν άλλον).
 
Orfeas":2il5o6ye said:
Εγώ έχω ένα θερινό πρόγραμμα δρομολογίων του 2002.Αν ενδιαφέρεστε πολύ ευχαρίστως να το σκανάρω και να το ανεβάσω.

Μήπως τελικά το ανέβασες κάπου;

Θα με ενδιέφερε παρα πολύ να το δω
 
Top