Νέα δρομολόγια Sky Express

ale3":oqp4318s said:
Από 4 Μαίου : Ηράκλειο - Αμβούργο κάθε Τρίτη-Τετάρτη

Από 4 Μαίου : Ηράκλειο - Ντόρτμουντ κάθε Τρίτη-Κυριακή

Tρίτη, Κυριακή ειναι και το Αμβούργο

Παντως με τιμες να ξεκινάνε απο 320ευρω σχεδον σε basic fare, δεν βλεπω πως θα προσελκυσει κοσμο, οταν αλλες εταιρειες ,LCCs και μη, ανταγωνιζονται με καλύτερες τιμες και με εδραιωμενο ονομα
 
Μυρίζομαι ότι ανοίγουν αυτά τα δρομολόγια κυρίως με βάση κάποια συνεργασία με ταξιδιωτικό γραφείο, αλλα ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος αν γνωρίζει.
 
Κι εγώ αυτό πιστεύω αν και δεν έχω πληροφορία.

Επίσης, CDG-ATH από 17/4 κάθε Σάββατο, αν και είμαι σίγουρος ότι θα προστεθούν κι άλλες μέρες, δε μπορώ να φανταστώ αυτό το δρομολόγιο 1/7.
 
Alex-LGSA":36x1ag5k said:
Μυρίζομαι ότι ανοίγουν αυτά τα δρομολόγια κυρίως με βάση κάποια συνεργασία με ταξιδιωτικό γραφείο, άλλα ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος αν γνωρίζει.

Εικάζω πως ναι, καθώς οι πτήσεις που φαίνονται από HER για HAM, DTM έχουν flight number με τέσσερα ψηφία και οι ναύλοι όπως αναφέρθηκε παραπάνω δεν είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί.

Από την άλλη πλευρά, οι πτήσεις από ΑΤΗ για CDG LCA έχουν τριψήφιο flight number με χαμηλούς/ανταγωνιστικούς ναύλους.
 
Μάλλον έχετε δικιο. Οι ακριβοί ναύλο από τώρα είναι για να ροστατέψουν τον συνεργαζόμενο ναυλωτή
 
Nομίζω, οτι η εταιρεια μπορει να ακολουθησει το μοντέλο Sun Express, και να συνδεει την Ευρωπη με μεγαλους τουριστικους προορισμους στην Ελλαδα, εκτος Αθηνων που ειναι τεραστιος ο ανταγωνισμος...HER, CHQ, KGS, RHO,CFU, JMK, JTR, ΖΤΗ ..και παράλληλα να κυνηγησει την ομογένεια που ναι μεν Αγγλια, Γερμανια εχουν τα πρωτεία αλλα δεν περιοριζεται εκει..Μην ξεχναμε οτι η XQ συνδεει Antalya, Izmir, Kayseri, Diyarbakir, Ankara, etc..,με το εξωτερικο..Και το ιδιο κανει και η Corendon..Eπισης υπαρχουν συνδεσεις εσωτερικου που χρειαζονται ανταγωνισμο ή δεν εχουν καθολου πτησεις..Και πέρα απο το Ηρακλειο που ολες πια ανοιγουν εκει βαση, νομιζω θα βοηθουσε να σκεφτουν και το ρευμα προς Χανιά, που ακομα ειναι αρκετα underserved σε συγκριση με HER..
Kαι δεν ξερουμε και τι μέλλει γενέσθαι με την DY, αν θα την βγαλει μεχρι το καλοκαιρι, και αν θα πραγματοποιήσει τις δεκαδες πτησεις στα νησια..Αν δεν, το κενο θαναι μεγαλο..Ειδικα στα Χανια , η DY κυριαρχει τα καλοκαιρια
 
Έχεις δίκιο spotterakis, μόνο που χρειάζονται αεροπλάνα. Προς το παρόν τα βήματα που φαίνονται να γίνονται είναι ενθαρρυντικά δεδομένων πάντα και των συνθηκών που διανύουμε.
 
Φυσικα χρειαζονται αεροπλανα..Οταν με το καλο παραλάβει τα 6 Α320Ν και αν το εγχειρημα πετύχει, που το εύχομαι, μακαρι να τη δουμε να αναπτύσσεται στην περιφερεια που εχει αναγκη..Ακομα και Θεσσαλονικη εχει τεράστια κενα και αναγκη ανταγωνισμου και ευχομαι να βρεθει φορμα συνεργασιας με τουριστικες αρχες και τουρ οπερειτορ να αναλάβει δραση, οπως εκανε η Ellinair, φερνοντας τουριστες και στην. Β Ελλάδα (Χαλκιδικη, Πιερια κτλ)..Και τωρα που το λεω σκεφτομαι οτι μονη της η Ellinair δεν θα αντεξει σε τετοιο κλιμα..Ισως μια συνεργασία με την GQ θα ηταν φρονιμοτερη..
 
Σήμερα η Sky θα πετάξει από IST για RHO και εν συνέχεια για LCA με Α75. Φαίνεται τόσο στο site της Fraport RHO , όσο και στα site του IST και LCA. Γνωρίζει κανείς κάτι ;
 
Μόλις ειδοποιήθηκα ότι η πτήση μου GQ214 ATHHER στις 17/12 δε θα γίνει. Αντ' αυτού με έβαλαν στην GQ212 με αναχώρηση 15:30. Αυτό πάλι δε γίνεται γιατί φτάνω από Μόναχο στις 14:40. Φυσικά δεν μου πληρώνουν ξενοδοχείο αν φύγω την επόμενη μέρα, οπότε το μόνο που μου μένει είναι να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να πληρώσω πανάκριβο εισιτήριο με Αιγαίου. Σημειωτέον, είχα κλείσει Sky enjoy. Δε θέλω να αρχίσω τα παράπονα, ομολογώ όμως ότι απογοητεύτηκα γιατί έβλεπα πολύ θετικά τις επενδύσεις που κάνει η εταιρία σε δύσκολους καιρούς... Ελπίζω άλλοι να έχουν καλύτερες εμπειρίες μαζί τους.
 
Top