Μεταπτυχιακά για air safety ή software για αεροσκάφη;

menelaos":jgs7poxx said:
Τι θα πρότεινες λοιπόν ως βέλτιστη πορεία; Επαναλαμβάνω ότι έχω γνώσεις γενικές, όχι δηλαδή "engineering" ή "aerodynamics" κλπ. Οπότε τι θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να κάνω...; Κάποιο μεταπτυχιακό σε τέτοιο θέμα; Κάτι σε προγραμματισμό; Και αν ναι... κάτι σε γενικό προγραμματισμό, ή υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο; Και για το θέμα της εμπειρίας... πότε; Μετά το μεταπτυχιακό ας πούμε; Ή θα μπορούσα να κάνω και κάτι άμεσα; Πού; Πώς; :mrgreen: :D
menelaos":jgs7poxx said:
Παιδιά σήμερα πέρασα αρκετές ώρες ψάχνοντας για το θέμα... Αλλά παραμένω λίγο μπερδεμένος... Τελειώνω λοιπόν φυσικός. Μπορώ να βρω κάποιο μεταπτυχιακό για software εξειδικευμένο για το θέμα; Ή θα πρέπει να πάω γενικώς για computer science? Ή simulations? Ή ίσως και για aero-engineering? Με δέχονται βάσει του πτυχίου physics που έχω σε τέτοια μεταπτυχιακά; Και τέλος.... τι θέσεις μπορώ να κυνηγήσω με αυτά; Θέσεις σε manufacturers? ESA? Αεροπορικές εταιρίες; Αεροδρόμια; Τι μπορώ να άνω γενικώς ξεκινώντας από το γενικό background μου σε αυτόν τον κλάδο;

Το οτί πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό για να μπεις στον χώρο είναι αλήθεια γιατί θα σου αυξήσει τις πιθανότητες. 1 χρόνος όμως, δεν θα σε κάνει μηχανικό, αυτό που οι Γάλλοι εννοούν σαν 5 χρόνια σπουδών (bac+5). Για προγραμματισμό μαντεύω θα είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα, αν και δεν ξέρω τι μαθήματα έκανες στο Φυσικό. Για το αν σε πέρνουν τα πανεπιστήμια ρώτα τους απευθείας, καθώς διαφέρει κ ο τρόπος κ τα στανταρντς (κ το χρήμα). Τι θέμα είναι σε σένα να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει: υπάρχουν πολύ εξειδικευμένα πχ στον προγραμματισμό Simulation και μετά από αυτό Virtual Reality. Αν νομίζεις οτί μπορείς να ανταποκριθείς, κάν'το.

Οι μηχανικοί είναι από τις πιο περιζήτητες ειδικότητες. Πέρα από τις μεγάλες εταιρείες που ξέρουμε όλοι (manufacturers), υπάρχουν δεκάδες μικρότερες που ασχολούνται ως sub-contractors των μεγάλων κ έιναι πολύ αξιοπρεπείς στην εργασία που προσφέρουν. Σχετικά με την εμπειρία, καλό θα ήταν να κάνεις κάτι part-time ή να συμμετάσχεις σε κάποιο πρότζεκτ όσο σπουδάζεις ώστε να μην χάνεις χρόνο (κ βασικά να μην βρεθείς να έχεις πολλά χρόνια σπουδών και να ψάχνεις για internship με τα μισά λεφτά)
 
menelaos":1e6c7iiw said:
Παιδιά σήμερα πέρασα αρκετές ώρες ψάχνοντας για το θέμα... Αλλά παραμένω λίγο μπερδεμένος... Τελειώνω λοιπόν φυσικός. Μπορώ να βρω κάποιο μεταπτυχιακό για software εξειδικευμένο για το θέμα; Ή θα πρέπει να πάω γενικώς για computer science? Ή simulations? Ή ίσως και για aero-engineering? Με δέχονται βάσει του πτυχίου physics που έχω σε τέτοια μεταπτυχιακά; Και τέλος.... τι θέσεις μπορώ να κυνηγήσω με αυτά; Θέσεις σε manufacturers? ESA? Αεροπορικές εταιρίες; Αεροδρόμια; Τι μπορώ να άνω γενικώς ξεκινώντας από το γενικό background μου σε αυτόν τον κλάδο;


Αν κρίνω από τις βασικές σου σπουδές, θα έλεγα μείνε στο πεδίο software. Αν σε ενδιαφέρει ο κατασκευαστικός τομέας (αεροναυπηγική) θα πρέπει να επιλέξεις μεταξύ κλασσικής αεροναυπηγικής (δηλαδή στατικά- FEM) ή flight controlling/avionics. Το πρώτο δύσκολο γιατί θα πρέπει να πάρεις όλα τα μαθήματα μηχανολογίας από την αρχή.!! Το δεύτερο αν και είναι συγγενές με ηλεκτρολόγους/software development ίσως είναι πιο κοντά σε σένα - αρκεί να είσαι καλός στην πληροφορική (C++, ASSEMBLER). Simulations παίζουν παντού και υπάρχουν πολλά μαθήματα σχετικά. Ισως να πρέπει να δεις κάθε Ινστιτούτο αν έχει κάποια αντίστοιχη ειδίκευση. Το βασικό θέμα είναι ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!!!

Επίσης παίζει ρόλο η χώρα: αν ξέρεις γερμανικά>Γερμανία. Γαλλικά>Γαλλία. Μόνο αγγλικά>USA
 
ως παλιός τελειόφοιτος του ERAU, αν τελικά το επιλέξεις (και θα στο ευχόμουνα) θα σου έλεγα να πας πρώτα να δείς τί γίνεται με την αναγνώρισή του - και για τα masters - απο το ΔΟΑΤΑΠ.
 
Καλησπέρα και απο εμένα!

Είμαι σχετικά νεαρός στην ηλικία μολις 20 μα αρκετα ταξιδεμένος! έχοντας σχέση με το εξωτερικό μου έχει δωθεί η ευκαιρια να γνωρίσω απο κόντά τον world of avionics. Από σεμπτέβρη λοιπόν θά είμαι τελοιόφοιτος του τμήματος φυσικής και πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζομαι για το επόμενο "βήμα". Παρακαλώ να μου προτείνετε διεξόδους είτε εντός είτε εκτός των συνόρων που αναφέρονται σε σπουδές(αν και αυτό έχει εν μέρη έχει καλυφθεί,θα εκτιμούσα προσωπικές εμπειρίες γιαυτο και το ξαναζητάω) είτε σε επαγγελματική αποκατάσταση. Το θέμα είναι οτί όλα είναι λιγακι θολά πέραν της επίθυμίας μου (οσο θυμάμαι τον εαυτό μου) να ασχοληθώ με την εφαρμογή νέων τεχνολογιών(εννοείται πως ξέρω ελάχιστες και στηρίζομαι πάνω σας να αναφέρεται μερικές) στο χώρο που τόσο με κεντρίζει
 
Προσφατα έμαθα για την ύπαρξη του Vaughn College και θα ήθελα μερικά σχετικά σχολια απο όσουσ γνωρίζουν

http://www.vaughn.edu
 
Παιδια καλησπερα

Εχω ψαξει και εγω λιγο το θεμα αυτο.Ειμαι στο δευτερο ετος πληροφορικης του ΕΚΠΑ και θα με ενδιεφερε να ασχοληθω με τον αεροπορικο χωρο.Ομως μετα απο πολλη μελετη διαπιστωσα οτι μεταπτυχιακα τετοιου ειδους διατιθενται μονο στο εξωτερικο οπως εχετε επισημανει.Δεν καποιο τετοιο προγραμμα και στην ελλαδα(λογω κοστους το λεω) και αν ναι σε ποιυς τομεις μπορει κανεις να εργαστει στην ελλαδα????.

ευχαριστω
 
Top