Κλήση από κάμερα Αττικής Οδού για 6km/h υπέρβαση

Aγαπητέ mernion, νομίζω ότι έχω δει σε πολλά σημεία της Αττικής οδού την πινακίδα με το όριο των 120χλμ. Αν όντως ισχύει νέα νομοθεσία με τα συμπαραμαρτούντα, προτείνω να κάνεις αίτηση στην ΕΛΑΣ να σε προμηθεύσουν με τα ανάλογα πειστήρια και την σχετική νομοθεσία και με ταυτόχρονη κοινοποίηση στην δική σου ΔΟΥ. Επίσης να δηλώσεις κάτω από την υπογραφή σου : "με κάθε επιφύλαξη των νομίμων δικαιωμάτων μου" . Καλά ξεμπερδέματα.

δικός σου

ΥΓ:
@ Κ.Α320 = τόσα θέματα έχει εδώ μέσα για να ξ%&$@#$$εις. Διάλεξε ένα και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ. :evil:
 
NYHC":3ged2sgd said:
MERNION ... που ακριβως εγινε για να ξερουμε να μη τρεχουμε και εμεις στο σημειο αυτο

Όπου έχει ΜΑΥΡΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ στην Αττική Οδό από την πίσω πλευρά τους έχει κάμερες. Δηλαδή σε φωτογραφίζουν αφού περάσεις...

Σας προτείνω ανεπιφύλακτα την ιστοσελίδα www.bloka.com που εδώ και πάρα πολλά χρόνια μας έχει σώσει. Και για να μην παρεξηγηθώ από περιπτώσεις όπως των 6 χλμ του Mernion. Είμαι κατά της υπερβολικής ταχύτητας.

Μερικές φώτο
http://imagerous.com/images/32090539071203300146.jpg
http://imagerous.com/images/52360704243005732942.jpg

:arrow: στο ύψος μεταξύ ΣΚΑΙ - ΛΑΚΗ ΓΑΒΑΛΑ
:arrow: Περιφερειακή Υμηττού ρεύμα προς Αθήνα αμέσως μετά το πρώτο τούνελ.
:arrow: Περιφερειακή Υμηττού ρεύμα προς Αθήνα πριν την έξοδο για Κατεχάκη κ.α.
 
..Υπάρχουν κι άλλες οι οποίες βρίσκονται στο διάζωμα που χωρίζει τα δύο ρεύματα κυκλοφορίας..
Σωστές και οι επισημάνσεις του Panou για τις υπόλοιπες, τέλος φίλε Mernion δεν είναι ανάγκη να τρέχεις όταν είναι στο final approach..
το βγάζεις μετά στον taxiway.. :D
Τώρα για τους αυτοκινητόδρομους το όριο ταχύτητας είναι 130km (όπως αναφέρει ο Κ.Ο.Κ στο Κεφάλαιο Γ', 'Αρθρο 20, Παράγραφος 2 ) και άρα κακώς
σου έστειλαν κλήση..
 
vassdel":1os5d3ni said:
Επειδή είναι έτσι κι αλλιώς off-topic, να βάλω και εγώ την Ελβετική μου εμπειρία:

Μου ήρθε κλήση από το Canton Luzern (κάτι σαν Δήμος Λουκέρνης δηλαδή), για να πληρώσω 60 ευρώ. Στην ανάλυση έγραφε ώρες ημερομηνίες, μέρος κλπ και επίσης έλεγε:
Recorded Speed ---------------- 64 km/h
Error Margin 10% ---------------- -6,4 km/h
Instrument Accuracy ---------- -5 km/h
Final Estimated Speed -------- 52,6 km/h
Speed Limit --------------------- 50 km/h

Ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα - προς στιγμή, μέχρι και να τους πληρώσω σκέφτηκα. Ευτυχώς σύντομα ήρθα στα συγκαλά μου...
Μηπως αν ξαναπας στην Ελβετια δεν θα σου επιτραπει η εισοδος στη χωρα (τουλαχιστον αν δεν πληρωσεις το προστιμο;).Γιατι νομιζω δεν τα αφηνουν ετσι εκει.
 
Αν είναι με νοικιάρικο θα πληρωθεί απο την κάρτα σου. Αν δεν πληρωθεί θα σε βρούνε.
Αν δεν είναι με νοικιάρικο και είναι με το προσωπικο σου αυτοκίνητο με τις ελληνικές πινακίδες πάλι θα σε βρούνε και θα διεκδικήσουν την πληρωμή. Να είσαι σίγουρος γι αυτό vassdel οπότε απλά πλήρωσε την να πάει στο διάολο
 
ah64d":3erwuy7b said:
Τώρα για τους αυτοκινητόδρομους το όριο ταχύτητας είναι 130km (όπως αναφέρει ο Κ.Ο.Κ στο Κεφάλαιο Γ', 'Αρθρο 20, Παράγραφος 2 ) και άρα κακώς
σου έστειλαν κλήση..
Το όριο είναι αυτό που αναγράφεται στην πινακίδα η οποία υπερισχύει του ΚΟΚ και άρα καλώς πήγε η κλήση.
 
thange":1z3zzf9k said:
Αν δεν είναι με νοικιάρικο και είναι με το προσωπικο σου αυτοκίνητο με τις ελληνικές πινακίδες πάλι θα σε βρούνε και θα διεκδικήσουν την πληρωμή. Να είσαι σίγουρος γι αυτό vassdel οπότε απλά πλήρωσε την να πάει στο διάολο

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Απ'όσο ξέρω είναι λίγο δύσκολο να σε βρούν στο εξωτερικό με τις ελληνικές πινακίδες..!
 
Ερώτηση .. έχεις EPASS??
 
Για παράβαση στην Ελβετία είμαι απολύτως σίγουρος. Αν η παράβαση ήταν στην Γαλλία θα έλεγα επίσης με σιγουριά πως δεν πρόκειται να σε βρούν προς το παρόν τουλάχιστον. Όλα είναι θέμα διασύνδεσης βάσεων δεδομένων και διάθεσης να το ψάξουν οπότε λογικά κάποια στιγμή θα έρθει το μπιλιετάκι με IBAN για κατάθεση κλπ εκτός κι αν ο φίλος είναι τυχερός αν απο όσο κατάλαβα έχει ήδη παραλάβει.Αν η κλήση δεν πληρωθεί οι Ελβετοί το πάνε δικαστικά και θα αναγκαστει και πάλι να την πληρώσει οπότε αν το επόμενο χαρτί που έρθει είναι κλήση από Ελληνικό δικαστήριο να μην σοκαριστεί :)
 
Top