Γενικές (αεροπορικές) απορίες !!!

Σήμερα αλλά και παλιότερα πολλές φορές παρατηρώ ένα αεροσκάφος- ραντάρ AWACS να κάνει κύκλους πάνω από τη Θεσσαλία ή τη Λάρισα και ανά τακτά χρονικά διαστήματα να περνά πάνω από την περιοχή μου ( Αγιά Λάρισας ).

Μήπως τελικά γίνονται ασκήσεις με το αεροσκάφος αυτό που πρέπει μάλλον να ήταν του ΝΑΤΟ μια και ήταν λευκό.

Το παρατηρούσα σήμερα με τα κιάλια και είδα το μεγάλο ραντάρ που έχει να περιστρέφεται.

Αυτό το βλέπω πολλές φορές εδώ και χρόνια να κάνει αυτή την άσκηση.

Λέτε να απογειώθηκε από τη Λάρισα;
 
Το 7ο CAOC που εδρεύει στην Λάρισα κάνει άσκηση με τη συμμετοχή ένος ΝΑΤΟϊκού αεροσκάφους Ε-3 AWACS. Στο παρελθόν είχαν γίνει "παράπονα" από ελληνικής πλευράς ότι δεν μας διαθέτουν E-3 για αντίστοιχες ασκήσεις!
 
Τελικά η νέα Ολυμπιακή έχειμ κωδικό ΟΑ ή ΝΟΑ;

Αυτό το ρωτάω γιατί στο http://radar.zhaw.ch/radar.html εμφανίζεται σαν ΝΟΑ.
 
Άλλο το ένα... κι άλλο το άλλο.

Ο 3ψηφιος κωδικός είναι ICAO, και ο 2ψηφιος της ΙΑΤΑ. Ισχύουν και τα 2.
 
Μήπως γνωρίζετε τα Α-340της ΟΑ σε ποιο διάδρομο του JFK προσγειωνόντουσαν όταν πετούσαν εκεί μέχρι και πριν ένα μήνα ακριβώς;

Απλά κοιτάω τώρα κάτι φωτογραφίες από το αεροδρόμιο και δεν θυμάμαι ακριβώς.

Το σίγουρο είναι ότι πριν την προσγείωση πετούσαμε πάνω από μια περιοχή με μονοκατοικίες πολλά δεντρά και παράλληλους και κάθετους δρόμους.
 
Καλησπερα σε ολους...μηπως γνωριζει καποιος για την ζητηση ελικοπτερου απο την euromedica που θελει για το 2010 κ 2011?Πως κ δεν υπαρχουν ελικοπτερα στην ελλαδα για να την εξυπηρετησουν?
 
Καλησπερα σε ολους...Μηπως ξερει καποιος ποσα καυσιμα καταναλωνει ενα turboprop γεματο (πχ,6θεσιο piper) για αποσταση 100 μιλιων περιπου?Ευχαριστω!!!!
Υ.Γ.Πιστευω να ειναι σοβαρη η ερωτηση μου αυτη τη φορα...
 
Καλα μην σκοτωνεστε ολοι να μου απαντησετε....Ενας ενας....Τις βρηκα τις απαντησεις μου σε αλλο φορουμ...Να ειστε καλα!!!!!!!Απλα δεν ξανασχολουμε μαζι σας γιατι εχετε ψωνιστει παρα πολυ κ τελειωνει εδω η ιστορια!!!Ελληνικο φορουμ που απανταει επιλεκτικα πρωτη φορα βλεπω.......
 
Καλά βρε μεγάλε μην τρελαίνεσαι !!!!!

Και σε μια δική μου ερώτηση δεν πήρα απάντηση αλλά δεν κάνω έτσι.

Στην τελική αν κάποιος δεν γνωρίζει αυτό που ρωτάς τι θες να κάνει να πάει και να ψάξει σε άλλα φόρουμ να βρει τη δική σου απάντηση.

Στο καλό φίλε !!!!!!!
 
hooker21":1ofn9lku said:
Μηπως ξερει καποιος ποσα καυσιμα καταναλωνει ενα turboprop γεματο (πχ,6θεσιο piper) για αποσταση 100 μιλιων περιπου?

Αναρωτιέσαι και από μόνος σου : "Μήπως ξέρει κάποιος?"
Και επειδή τυχαίνει να μήν ξέρει κάποιος χωρίς να το ψάξει (πράγμα που κάλλιστα έκανες και μόνος σου), μας κρατάς και μούτρα?

:wall:
 
Top