Γενικές (αεροπορικές) απορίες !!!

Re: Israel,Tel Aviv

Αν και έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας:

1.Σού έδειξαν κάποια ταυτότητα;Προφανώς όχι.Πώς λοιπόν "προεξοφλείς" ότι ήταν τής Mossad;Μπορεί να ήταν και απατεώνες.....

2.Οταν είδαν ότι θα καλούσες την αστυνομία,σηκώθηκαν και έφυγαν.Αυτό ενισχύει τίς υποψίες μου ότι πρέπει να ήταν απατεώνες.

3.Την επόμενη χρονιά ήταν ευγενικοί και έφυγαν σφαίρα,όπως λές,χωρίς,φυσικά πάλι να σού δείξουν ταυτότητα και χωρίς να συμβή τίποτε.Κι'αυτό ενισχύει τίς υποψίες μου ότι επρόκειτο γιά απατεώνες.

Προσθέτω επίσης ότι κι'εγώ έχω δεχτεί ενοχλήσεις ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,από περίεργους τύπους που μού προφασίζονταν ότι ήταν "από την ασφάλεια" ή "από την ΥΠΕΔΑ" (πρόκειται γιά την παλιά ονομασία τού ΣΔΟΕ) κλπ κλπ.Σε όλες τίς περιπτώσεις αρνήθηκα να δώσω τά στοιχεία μου,εφ'όσον δέν μού έδειχναν τίς υπηρεσιακές τους ταυτότητες.Ενας μάλιστα με ενόχλησε καθώς πλησίαζα πρός το σπίτι μου,ισχυρίστηκε ότι ήταν από την Ασφάλεια και όταν τού ζήτησα να μού δείξη την υπηρεσιακή του ταυτότητα μού έδειξε μία που έγραφε στά γερμανικά "Bundesrepublic".Τού απάντησα ευγενικά ότι δέν με έπειθε πως υπηρετούσε στην Ασφάλεια και τότε μού είπε ότι για να μέ πείση,θα πήγαινε να φωνάξη ένα περιπολικό.Συμφώνησα και τού είπα ότι θα τόν περίμενα στο σημείο που ήμουν.Ακόμα τόν περιμένω.........

Δέν μπορώ να ξέρω τί επεδίωκαν οι τύποι που σέ ενόχλησαν (όπως δέν μπορώ να ξέρω τί επεδίωκαν αυτοί που ενόχλησαν εμένα) όμως τό γεγονός ότι μόλις είδαν πως δέν παρέλυσες από τον τρόμο αλλά αντέδρασες με ψυχραιμία εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους και έφυγαν,μού δείχνει ότι μάλλον επρόκειτο γιά απατεώνες.Ποντάρουν στο γεγονός ότι ο περισσότερος κόσμος,μήν ξέροντας με ποιόν έχει να κάνη και μήν ξέροντας πώς να ελέγξη τά λεγόμενά τους,πείθεται και "υποκύπτει".

Δέν νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι εναντίον σου,παρ'όλο που έχουν την φωτογραφία σου και τόν αριθμό τού αυτοκινήτου σου.

Οπότε άς κλείσουμε εδώ τό off-topic,υπενθυμίζοντας γιά άλλη μιά φορά ότι ο κόσμος είναι γεμάτος ΚΑΙ από απατεώνες....
 
Re: Israel,Tel Aviv

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες επειδή ομως τα εχω τετρακόσια δεν ειμαι πιτσιρικάς και ξέρω πολύ καλά τι μου γίνεται γνωρίζοντας πρόσωπα και πράγματα αδυνατώ να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου γιατί θεωρώ οτι μου υποβιβάζεις την νοημοσύνη πάρα μα πάρα πολύ μεχρι σημείου προσβολής.Θερμά σε ευχαριστώ και πάλι για την πραγματικά κατατοπιστική σου απάντηση.Και.... ο νοών νοείτω μιας και εχεις Ελληνική παιδεία!
 
Re: Israel,Tel Aviv

Αγαπητέ Hastaroth,

Θα μπορούσα να γράψω σεντόνια με ιστορίες (για γέλια) με ανθρώπους που εμφανίζονται στα ελληνικά αεροδρόμια όταν προσγειώνεται/απογειώνεται ισραηλινό αεροσκάφος, αλλά δεν είναι της παρούσης. Δηλαδή αυτοί θεωρείς πως είναι απατεώνες; Γνωρίζεις ότι όταν είχε πτήση η Israir (1 φορά τη βδομάδα) στην Κέρκυρα, υπήρχε ολόκληρο κλιμάκιο που πετούσε με ναυλωμένη πτήση της Sky Express από το Ηράκλειο στην Κέρκυρα, 1 ώρα πριν την άφιξη του αεροσκάφους και αυτοί που κατέβαιναν ακροβολίζονταν στο αεροδρόμιο για να "ελέγξουν". Ήταν και αυτοί απατεώνες? Ή μήπως αρνείσαι το γεγονός πως ήταν Ισραηλινοί? Δε νομίζω όλο αυτό το event να γινόταν από χόμπυ.

Σε κάθε περίπτωση όμως, από τη στιγμή όπως που δε σε βλέπω να καταδικάζεις απερίφραστα το γεγονός πως δεν επιτρέπεται για τον οποιοδήποτε λόγο να εμφανίζονται Ισραηλινοί και να κάνουν ελέγχους σε Έλληνες (αντίθετα βλέπω να στηρίζεις τέτοιες πρακτικές αναφέροντας το ατυχές παράδειγμα της El Al στη Γενεύη) δε μπορούμε να συζητάμε. Κλείνω, επαναλαμβάνοντας τη φράση σου. Επίκαιρη και εδώ νομίζω.

Hastaroth":2mwvd5kc said:
Μέ βάση τά ανωτέρω,η πρόταση Μην μου βγαλετε και τους Εβραιους ως τον πιο φιλελευθερο λαο του πλανητη....ελεος. είναι εντελώς εσφαλμένη.

Over and out και από μένα, δε βρίσκω λόγο να συνεχίσουμε τη συζήτηση.
 
Re: Israel,Tel Aviv

Προτείνω στους δ/στέςς να κλέισουν το νήμα, διότι προβλέπω ότι, με αφορμή τις πληροφορίες που ζήτησε για το ταξίδι του ο συμφοουμίτης, η συζήτηση ξεφεύγει με τις μονομερείς απόψεις του φίλου hastaroth, κάνοντας τη νύχτα μέρα, αφού γνωρίζει το μεσανατολικό όπως είπε και θα οδηγηθούμε σε ατέρμωνες συζητήαεις ,φτάνοντας στους Φαραώ, Μωυσή, Ταλμούδ/Μισνά, Γκεμαρέ, στα πρωτόκολλα της Σιών, στη Γάζα και την green peace! Καλό ταξίδι στο φίλο
 
Re: Israel,Tel Aviv

Δεν θα το κλείσουμε! Απλά θα πούμε ΤΕΛΟΣ ΤΑ OFF TOPIC! Επιστροφή στο θέμα!
 
Re: Israel,Tel Aviv

OveLix":1afp03ho said:
OAL260":1afp03ho said:
DIMITRISMILANO":1afp03ho said:
Βέβαια με τέτοια σφραγίδα στο διαβατήριο ξεχνάς επίσκεψη σε χώρες όπως Αίγυπτο Συρία κλπ...
Οχι, δεν έχεις πρόβλημα. Ποιος το λέει αυτο για την Αίγυπτο?

Η Αίγυπτος έχει πλήρεις διπλωματικές σχέσεις με το Ισραήλ (όπως και η Ιορδανία), συνεπώς δεν υπάρχει θέμα με το ποιά χώρα επισκέφθηκες πριν ή μετά.

Οσο για Συρίες, Μαυριτανίες κλπ που δεν αναγνωρίζουν το Ισραήλ και πιθανόν (πιθανόν λέω, δεν έχω βρει επίσημη πηγή) να απαγορεύουν στον ταξιδιώτη την είσοδο εφόσον έχει ταξιδέψει στο Ισραήλ, ποτέ να μην πάω. Αν αυτοί έχουν πρόβλημα με τον Ελληνα ταξιδιώτη επειδή κάποτε πήγε στο Τελ Αβίβ, ας πάει ο ταξιδιώτης αλλού.

Εχω φίλο που έχει ταξιδέψει πολλές φορές στη Μέση Ανατολή (Συρία, Ιορδανία, Λίβανο κλπ) και επισκέπτεται χωρίς πρόβλημα το Ισραήλ. Και προχθές έβγαλε βίζα για Ιράν. Συνεπώς, γίνεται. Απλά ίσως θέλει τον τρόπο του.

Κρατάτε μικρό καλάθι όταν ακούτε ότι το Ισραήλ είναι «εμπόλεμη ζώνη», ότι αν πας δεν θα μπορείς να πας μετά στο Κατάρ (στην πραγματικότητα, στο Κατάρ ταξιδεύουν και Ισραηλινοί) και άλλα τέτοια ανεύθυνα. Κάντε την έρευνά σας, ρωτήστε στις πρεσβείες, διαβάστε σε φόρουμ άλλους ταξιδιώτες που ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ και όχι «κάπου άκουσα ότι είναι επικίνδυνα και μια θεία μου που πήγε έβλεπε όλα παντού και φοβόταν».

edit
Βρήκα αυτή τη σελίδα σε ένα ισραηλινό site, απαντά σε απορίες για βίζες κλπ.
http://igoogledisrael.com/2009/09/can-i ... -passport/



Απλα για να ειμαστε σωστοι δεν το εγραψα εγω αυτο το quote. Παιδια λιγο παραπανω προσοχη στα quotes παρακαλω. Ευχαριστω πολυ.
 
Re: Israel,Tel Aviv

Επιγραμματικά...

Η επίσκεψη στο Ισραήλ επιβάλλεται... πρόκειται για μια χώρα με πλούσιο πολιτιστικό πλούτο, ενδιαφέρουσες πόλεις και εντυπωσιακές φυσικές ομορφιές...

Πάμε στο ζουμί τώρα... στην άφιξη οι διατυπώσεις είναι εντελώς διεκπεραιωτικές... μια απλή ερώτηση του πόσο θα κάτσετε, καλωσήρθατε, σφράγισμα διαβατηρίου και πάτε στην ευχή του Δαβίδ... αν είσαστε καλά παιδιά και ζητήσετε ευγενικά να μην σας σφραγίσουν το διαβατήριο έχετε καλές πιθανότητες να το πετύχετε... αν έχετε επισκεφθεί μυστήριες για το Ισραήλ χώρες θα αντιμετωπίσετε μια πιο επιθετική συμπεριφορά του στυλ τι πήγατε να κάνετε π.χ στη Συρία και μάλλον δύσκολα θα αποφύγετε το σφράγισμα... περίπτωση να μην μπείτε στη χώρα επειδή έχετε σφραγίδα εισόδου από Ιράν π.χ ή Λίβανο δεν υπάρχει... αυτά που γράφηκαν για Αίγυπτο και Ιορδονία είναι αστειότητες... αυτές οι δύο χώρες έχουν κανονικότατες διπλωματικές σχέσεις με το Ισραήλ και δεν θα αντιμετωπίσετε το παραμικρό πρόβλημα στην είσοδο σας σε αυτές με σφραγίδα Ισραήλ στο διαβατήριο σας...

Στην χώρα τώρα δεν θα εισπράξετε επ ουδενί το αίσθημα του φόβου... τα πάντα κινούνται σε ρυθμούς Ευρώπης εκτός βέβαια του Σαββάτου που τα πάντα, επαναλαμβάνω το πάντα είναι κλειστά... η νυχτερινή ζωή είναι σούπερ, οι άνθρωποι ευγενέστατοι, οι γκόμενες απιστεύτου, ειδικά τώρα που προς ενίσχυση του γυναικείου πληθυσμού κατέφθασαν πυρηνικά ξανθιά όπλα εκ Σοβιετίας μεριά... η ζωή είναι ελάχιστα φτηνότερη από αυτή της Ελλάδος, το ξενοδοχεία μάλλον ακριβότερα, το φαγητό Ελληνικών προδιαγραφών, ειδικά τα ψαρικά άψογα και σχεδόν όλοι μιλούν Αγγλικά ή Ρωσικά... το να ενοικιάσεις αυτοκίνητο και να οδηγήσεις στην χώρα είναι ευκολότατο... οι δρόμοι σε άριστη κατάσταση αλλά δυστυχώς τα μποτιλιαρίσματα αρκετά... κανένα μπλόκο στους δρόμους πλην ενός στην διασταύρωση για Ραμάλα... στο Τελ Αβίβ θα συναντήσεις ελάχιστους Άραβες αλλά στην Ιερουσαλήμ άπειρους... ειδικά στην Ιερουσαλήμ υπάρχουν μαγαζιά που έχουν το άστρο του Δαβίδ και την φωτογραφία του Αραφάτ δίπλα δίπλα... δεν θέλω να κάνω πολιτική τοποθέτηση αλλά επαναλαμβάνω την εκτίμηση μου, πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για να σε αποτρέψει από ένα τέτοιο ταξίδι...

Στα της αναχώρισης τώρα... πρέπει να πάτε τουλάχιστον δύο ώρες πριν την αναχώριση της πτήσης γιατί οι διατυπώσεις είναι εξωφρενικά εξονυχιστικές και αγγίζουν τα όρια του παράλογου... περνάς από τρεις ελέγχους ασφαλείας, οι αποσκευές σου γίνονται φύλλο και φτερό και δέχεσαι σουρεαλιστικές ερωτήσεις από το τι ομάδα είσαι και αν σου αρέσουν οι ξανθιές γκόμενες μέχρι το πιό ήταν το ωραιότερο φαγητό που έχεις φάει και αν σου άρεσε η παραλία του Tel Aviv... στον τελευταίο πια έλεγχο θέλησαν να μου κρατήσουν μια κολώνια... τους είπα ευγενικά πως είναι κάτω από 100ml αλλά ο τύπος μου είπε ότι στο Ισραήλ ισχύουν άλλοι κανόνες για τα υγρά και πρέπει να είναι κάτω από 20ml!! Δεν έχασα την ψυχραιμία μου ψεκάστηκα του υπενθύμισα πως το άρωμα κοστίζει 70ευρώ και πως έπρεπε να το πάρω μαζί μου... γέλασε και μου είπε φυσικότατα... καλά πάρτο και καλό ταξίδι... είναι λοιπόν κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι παίζουν με την ψυχολογία σου και έχουν τεράστια περιθόρια ευελιξίας...

Συμπέρασμα... αν δεν πας προκατειλημμένος θα περάσεις σούπερ... θα δεις πολλά πράγματα, θα διασκεδάσεις, θα ευχαριστηθείς... πολιτική κουβέντα καλό θα ήταν να μην κάνεις με κανένα... δεν θα βγάλεις άκρη και δεν θα δώσεις πουθενά το δίκιο... το δίκιο όπως σε όλες τις περιπτώσεις βρίσκεται πάντα στη μέση...
 
Re: Israel,Tel Aviv

'Δεν θέλω dikio, θέλω άμυνα...' :D

Με αυτά που γράφεις για πυρηνικά όπλα και Exocet, σκέφτομαι να φάω ένα κουπόνι στο Ισραήλ..Τώρα που λήγει και το διαβατήριο και η σφραγγίδα θα μείνει στην λήθη του συρταριού για πάντα.

Ξέρουμε όμως αν η επίσκεψη συνίσταται για όλες τις εποχές; Πχ το φθινόπωρο τι ζωή και τι καιρό θα συναντήσω; Και επίσης πόσο εύκολα συνδιάζεται με επίσκεψη στην Κύπρο (αεροπορικώς ή ακτοπλοικώς αν δεν παίρνει άπειρες ώρες);
 
Re: Israel,Tel Aviv

Κατ'αρχήν,να επιβεβαιώσω ότι και ο σύντροφος γραμματέας Computerize τά λέει μιά χαρά (τό μάτι σου γαρίδα πάντως,σύντροφε,αυτό παρατήρησα από τίς εκτιμήσεις σου γιά τόν θηλυκό πληθυσμό τής χώρας :) ).

Στην Ιερουσαλήμ είναι φυσικό να δή κανείς άπειρους Αραβες,κυρίως στήν ανατολική πλευρά τής πόλης.

Αυτό με τίς ερωτήσεις στο Ben Gurion το έχω ακούσει κι'από άλλους,όταν είχα πάει εγώ δέν μέ ρώτησαν τίποτε-κι'άς ήταν το κλίμα πιό τεταμένο και παρ'όλο που επιστρέψαμε με EL-AL (είχαμε πάει με ΟΑ).Υποθέτω πως άν θεωρήση κανείς το όλο θέμα σάν μιά χαβαλετζίδικη κουβεντούλα μέ τους ελεγκτές και δέν χάση την ψυχραιμία του και δέν το παίξη τσαμπουκάς,δέν έχει τίποτε να φοβάται και δέν είναι και υποχρεωμένος να αποκαλύπτη τα προσωπικά του μυστικά.Νομίζω επίσης πως δέν περνάνε όλοι από αυτό το "ερωτηματολόγιο",γίνεται άς πούμε μιά τυχαία επιλογή.

Δέν ξέρω τί είδους ψαρικά θεωρούνται "άψογα",εγώ είχα φάει κάτι σολωμούς τού ποταμιού (Ιορδάνη) και δή μαγειρευμένους σπιτικά (σε σπίτι συγγενούς) και ακόμα θυμάμαι την τραυματική αυτή εμπειρία.Δυστυχώς ήμουν μικρός τότε και δέν μ'έπαιρνε να πώ στην θεία ότι τό ψάρι που μάς σερβίρισε ήταν αίσχος.....

Σημειώνω επίσης ότι το Ισραήλ έχει μιά πολύ ενδιαφέρουσα μουσική σκηνή trance/techno καί παρεμφερών στύλ.Αν και την εποχή που πήγα εγώ ήμουν,όπως είπα,μικρός γιά νυχτερινή ζωή και τά σχετικά,από αφηγήσεις συγγενών μου και μεταγενέστερες πληροφορίες που είχα κατά καιρούς,μπορώ να επιβεβαιώσω και εκεί τά λεγόμενα τού Computerize.

Από καιρικές συνθήκες,τώρα,εγώ είχα πάει τέλος Αυγούστου/αρχές Σεπτεμβρίου και έκανε ούκ ολίγη ζέστη.Βροχή δέν έριξε ούτε σταγόνα τίς δεκαπέντε μέρες που ήμουν εκεί.Ούτε κάν σύννεφα στόν ουρανό δέν θυμάμαι να είδα.Τα τελευταία χρόνια πάντως έχω ακούσει ότι ο χειμώνας εκεί άρχισε να γίνεται πιό ψυχρός-παλιότερα δέν χιόνιζε κάν.Ομως δέν νομίζω ότι αλλάζει κάτι από την ζωή στίς μεγάλες πόλεις.

Γιά την παράλληλη επίσκεψη στην Κύπρο υποθέτω συμφέρει άν είναι να πάη κάποιος αεροπορικώς,το πλοίο δέν κάνει μέν "άπειρες" ώρες αλλά δέν είναι και επιπέδου Πειραιάς-Παλούκια.Ομως δέν ξέρω άν υπάρχη τακτική σύνδεση με πλοίο (από την Χαϊφα βασικά,που είναι και το μεγαλύτερο λιμάνι τού Ισραήλ).

ΥΓ.Ενα άλλο μέρος που θυμάμαι ήταν στην Καισάρεια (Qisariyah) που έχει διάφορα ερείπια αρχαίων μνημείων.Υπήρχε εκεί -δέν ξέρω άν υπάρχη ακόμα- μια περιοχή που ο ιδιοκτήτης της,κάποιος ονόματι Achziv,την είχε ανακηρύξει..ανεξάρτητο κράτος-όπως είχε κάνει και ο αναρχικός Τσιρώνης (τού ΟΕΜ) παλιότερα στην Αθήνα.Ο συγκεκριμένος Achziv ήταν ζωγράφος-έχω ακόμα στο σπίτι έναν πίνακά του που είχε δώσει στόν πατέρα μου.
 
Re: Israel,Tel Aviv

Σε συνέχεια σχετικά με τις μεταφορές. Προχτές που χρειάστηκε να πάρω taxi απο το αεροδρόμιο για την πόλη, κόστισε στα 131 Sekel (περίπου 27 ευρό) συμπεριλαμβανομένου service αεροδρομίου 5 sekel. Ο ταξιτζής μου έδωσε κανονικά απόδειξη όταν έφτασα στο ξενοδοχείο. Επίσης στο αεροδρόμιο σου δίνουν και μια άλλη απόδειξη πριν επιβιβαστείς στο ταξί η οποία αναφέρει τον αριθμό του ταξί σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος. Η τιμή αυτή για τις 5 το πρωί και απόσταση 20 -25 λεπτών περίπου.

Σε άλλη διαδρομή. 10 χιλιομέτρων περίπου χωρίς κίνηση κόστισε 60 sekel (περίπου 12 ευρό).
 
Top