Ενδιαφέροντα άρθρα/video στο internet

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Ενδιαφεροντα αεροπορικα βιντεο στο Internet.

Νομιζω η απαντηση ακουγεται στο βιντεο, και δη απο τη στιγμη που τροχοδρομει το αεροσκαφος. Παντως εμενα μου προκαλει εντυπωση το μη αμεσο gear up.
 
Re: Ενδιαφεροντα αεροπορικα βιντεο στο Internet.

Για τα σκέλη μιλάω κι εγώ...

Edit:Τι ακούς εσύ και σε ποιά τροχοδρόμηση??? :? Γιατί εγώ το μόνο που ακούω είναι οι οδηγίες για να ελευθερώσει στην πίστα...
 
Re: Ενδιαφεροντα αεροπορικα βιντεο στο Internet.

Την απάντηση για το λόγο που οι απογειώσεις στο Funchal είναι έτσι, θα την βρείτε εδώ :
viewtopic.php?f=17&t=4905&p=63588&hilit=funchal#p63588
(τελευταίο πόστ)

Τώρα για τους τροχούς, υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Ή τα φρένα ήταν ζεστά από την προηγούμενη προσγείωση και είπαν να τα "δροσίσουν" ή τους αμέλησαν προσωρινά, δίνοντας προτεραιότητα στην άμεση στροφή. "Ψηφίζω" το δεύτερο !
 
Re: Ενδιαφεροντα αεροπορικα βιντεο στο Internet.

gonso":21gtvjqm said:
Τώρα για τους τροχούς, υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Ή τα φρένα ήταν ζεστά από την προηγούμενη προσγείωση και είπαν να τα "δροσίσουν" ή τους αμέλησαν προσωρινά, δίνοντας προτεραιότητα στην άμεση στροφή. "Ψηφίζω" το δεύτερο !

Σύμφωνα με την Airbus, άμα στο πιλοτήριο ακουστεί η προειδοποίηση για windshear, δεν πρέπει να κάνεις καμία αλλαγή στο configuration του αεροσκάφους. Όταν περάσει η επιρροή του windshear τότε μπορείς να ανεβάσεις τα σκέλη. Κατά τη γνώμη μου, αυτό έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Re: Ενδιαφεροντα αεροπορικα βιντεο στο Internet.

stevath, με πρόλαβες! Αυτή την εκδοχή (του windshear) ήθελα να αναφέρω και εγώ.
Πάντως να προσθέσω πως από το video δεν φαίνεται το αεροσκάφος να πέφτει σε windshear. Η άνοδος όπως και η στροφή φαίνονται ομαλές.
Επίσης, αν υπήρχε windshear, δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη απόφαση να αρχίσεις τη στροφή.
Το αναφέρω, διότι τα σκέλη έπρεπε να είχαν ανασυρθεί πριν την δεξιά στροφή... Οπότε, εγώ ψηφίζω την πρώτη εκδοχή του gonso (ψύξη των φρένων) ;)
Όμως μόνο οι χειριστές του A330 ξέρουν τι συνέβη και γιατί πήραν αυτή την απόφαση...
 
Top